İstanbul'un Taşı Toprağı Altın - Kayaşehir İstanbul

İstanbul'un Taşı Toprağı Altın - Kayaşehir İstanbul

İstanbul’un Taşı Toprağı Altın

Kentte yürütülen birbirinden büyük projeler, yeni projelere de ilham kaynağı oldu

Bu haber 08 Mayıs 2013 - 13:32 'de eklendi ve 156 kere okundu kez görüntülendi.

Kentte yürütülen birbirinden büyük projeler, yeni projelere de ilham kaynağı oldu. İstanbul’un Taşı Toprağı Bunlardan biri de, uygulamaya konulan dev projelerin hafriyatları. İnşaatlardan ve kentsel dönüşümden çıkan milyarlarca metreküplük hafriyat, dünyanın en büyüğü olacak İstanbul’daki üçüncü havalimanının inşaatında değerlendirilecek. İstanbul’un Taşı Toprağı

Üçüncü havalimanının kesinleşmiş ÇED Raporu’na göre, Arnavutköy ve Eyüp ilçelerinin bulunduğu bölgede yapılacak çalışmalarda önemli miktarda dolguya ihtiyaç olacak. Bölgedeki ocakların doldurulmasının yanı sıra, su birikintilerinin de ortadan kaldırılması gerekecek.

2.5 MİLYAR METREKÜP DOLGU GEREKİYOR

Raporda, “Proje alanında uzun yıllardır devam eden kömür ocakları faaliyetleri sonucu oluşmuş çukurlarda yağmur sularının dolmasıyla oluşan büyüklü ve küçüklü geçici su birikintileri yer almaktadır. Bu su birikintileri herhangi bir akarsu veya devamlı su kaynağı ile beslenmemektedir” bilgisi yer alırken, şu tespit dikkat çekiyor:
“Topografyada en yüksek kot 160 m olup en alçak kot -37 metredir. Dört etap halinde yapılması planlanan İstanbul 3. Havalimanının PAT sahaları için ortalama 105 metre kotuna göre dolgu yapımı düşünüldüğünde Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre yaklaşık 2 milyar 500 milyon metreküp dolguya ihtiyaç olduğu öngörülmektedir.”

ÇILGIN PROJE HAFRİYATLARI KULLANILACAK

Proje kapsamında dolgu amaçlı kullanılacak malzemelerden bir kısmı “ÇED Olumlu” veya “ÇED Gerekli Değildir” kararı almış ruhsatlı maden ocaklarından sağlanacak. Dolgu için kullanılması planlanan diğer malzemeler için de raporda, “Proje sınırları içerisinde kot farkı düzenleme çalışmaları sırasında meydana gelecek hafriyat malzemesinden, kamu yatırımlarından kaynaklı uygun malzemelerden (kentsel dönüşüm, otoyol, demiryolu, Kanal İstanbul, yurt içi ve yurt dışı, vb.) temin edilecektir. Söz konusu dolgu
malzemeleri, madencilik faaliyetlerinden kaynaklanan kot farkının kapatılması ve arazi
düzenleme çalışmaları için kullanılacaktır” bilgisi yer aldı.

HAFRİYAT İŞLEME TABİ TUTULACAK

Dolgu malzemesi olarak temin edilecek hafriyat malzemesinin, inşaat yıkıntı atıkları geri kazanım tesislerinde boyut küçültme gibi ön işleme tabi tutulduktan sonra altyapı veya alt temel malzemesi olarak
kullanılabileceği kaydedildi. İnşaat aşamasında gerekli dolgu malzemesi, proje alanına bağlantılı mevcut ve açılacak yeni yollar ile taşınacak. Hazır beton ihtiyacı ise serbest piyasadan satın alınarak veya alanda kurulacak hazır beton santrallerinden sağlanacak.

DENİZ DOLGUSU DÜŞÜNÜLMÜYOR

İstanbul Bölgesi 3. Havalimanı projesi kapsamında kıyı kenar çizgisinden ileride herhangi bir şekilde yapılaşmaya gidilmesi ve deniz dolgusunun yapılması şimdilik düşünülmüyor. Buna karşın raporda, “Söz konusu proje kapsamında ilerleyen yıllarda projeye entegre edilecek kıyı yapısı ve deniz dolgusunun yapılması planlanması durumunda ÇED Yönetmeliği kapsamında gerekli iş ve işlemler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ayrıca başvuruda bulunulacaktır” vurgusu da yer alıyor.
Henüz bu hazırlık için maliyet çalışması ise yapılmış değil. Akşam

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.