Kalp krizinden korunma yolları

Son Güncelleme: 23 Aralık 2014 - 1:47 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Kalp sağlığı ve öneminin anlatıldığı seminer düzenlendi. Başakşehir Belediyesi ve Kolan Hastanesi işbirliğiyle düzenlenen seminere ilgi vardı.
Bahçeşehir Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleşen seminerde kalp sağlığıyla ilgili hayat kurtaran bilgiler Kardioloji Uzmanı Doç. Dr. S.Kürşat Erinç anlattı.

Kalp krizinden korunma yolları

Kalp sağlığının bozulmasının en kötü sonuçlarından biri olan kalp krizi ve tedavisi hakkında pratik bilgilerden bahsederek sunumuna başlayan Kardioloji Uzmanı Doç. Dr. S.Kürşat Erinç, ” Kalp krizine sebep olan en önemli nedenlerden biri damar sertliğidir. Hep bildiğimizin aksine sadece yaşlılıkta değil gençlerde hatta anne karnında bile yağlı çizgilenme şeklinde vücut damarlarında başlamaktadır. Tüm bunlar da aslında dış faktörlerinde büyük etkisi var. Şeker hastalığı, kolestrol, sigara kullanımı, tansiyon yüksekliği ve pıhtılaşma artışı da birleştiğinde damar sertliği plakları bir çok kötü olayı beraberinde getiriyor.” dedi.kayasehiristanbul.net

‘Kalp krizine karşı önlem alabiliriz’

“Kalp krizinin meydana gelmesi pozitif kalıtımı işaret edebilir. Yaş faktörü de çok önemlidir hatta erkekler kadınlara göre kalıtımsal olarak daha fazla kalp krizi riski taşımaktadır, diyen Erinç,”Erkeklerde 45, kadınlarda 55 yaşını geçmiş her birey risk altında kabul edilir. Aşırı kilo, artmış kan yağları, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, ağır alkol alımı ve yine sigara riskleri fazlasıyla arttır. Ancak burada değiştirebileceğimiz faktörlerde bulunmakta. Fiziksel bir değişim mümkün olmayabilir ama sigarayı bırakarak, beslenme şeklimizi değiştirerek ve daha çok egzersiz yaparak en büyük önlemleri almış oluruz” dedi.

Sunum sonunda soruları da cevaplayan Erinç; ne olursa olsun sadece sigaradan bile uzak dursanız bir çok olumsuz nedenin önünü kesmiş olursunuz, uyarısında bulundu.

Katılımcılar memnuniyetlerini anlattı

Kafamda oluşan bütün sorulara cevap buldum, diyen Sabahat Özkaracalar: “Bu tarz etkinliklerin sürekli düzenlenmesini istiyoruz, çok memnun kaldık. İlk defa böyle bir etkinliğe katılıyorum devamı bekliyoruz.”

Nejat Karalar: “Kalp sağlığıyla ilgili epey malumatım var bu yüzden çok faydalı oldu. Halk sağlığı için yapılan tüm etkinlikler faydalıdır ve takdire değerdir diye düşünüyorum.”

Şükran Özkan: “Bu tarz topluluklara böyle hitaplar çok faydalı. Tesadüfen öğrendim ve tüm işimi bırakıp katıldım. Kendi problemlerimde olduğundan bir kere daha ne yapmam gerektiğinin farkına vardım. Sigara içiyorum her ne kadar kötü olduğunu bilsem de burada bir kere daha kanıtlanmış oldu.Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Seminer sonunda katılan herkese ücretsiz olarak Kardiolojik muayene, EKG ve EKO Kardiyograji ve Kardiolojik Check-up seti hediye edildi.


Kalp krizinden korunma yolları ile Benzer Yazılar:

23 Aralık 2014 Saat : 1:47

Kalp krizinden korunma yolları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir