Kat Maliklerinin Ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Hakları - Kayaşehir İstanbul

Kat Maliklerinin Ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Hakları - Kayaşehir İstanbul

Kat Maliklerinin Ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Hakları

Bu haber 01 Ocak 2013 - 10:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 A KAT MALİKLERİNİN HAKLARI:

    I – BAĞIMSIZ BÖLÜM ÜZERİNDE:

    Madde 15 – Kat malikleri kendilerine ait bağımsız bölümler üzerinde, bu kanunun ilgili hükümleri saklı kalmak şartiyle, Medeni Kanunun maliklere tanıdığı bütün hak ve yetkilere sahiptirler.

II – ORTAK YERLER ÜZERİNDE :

Kat Maliklerinin Ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Hakları    Madde 16 – Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar.

Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.

Kat Mülkiyeti Kanunu Bölümleri

B KAT İRTİFAKI SAHİBİNİN HAKLARI:

    Madde 17 – Kat irtifakı sahipleri, ortak arsa üzerinde yapılacak yapının, sözleşmede yazılı süre içinde başlaması ve tamamlanması için kendilerine düşen borçların yerine getirilmesini, karşılıklı olarak isteme ve dava etme hakkına sahiptirler.

(Değişik fıkra: 13/04/1983 -2814/7 md.) Kat irtifakı sahipleri yapının tamamlanması için kendi aralarından veya dışarıdan bir veya birkaç kişiyi yönetici olarak tayin edebilirler. Kat mülkiyeti yöneticisinin görev, yetki ve sorumluluklarına dair hükümler, bu yönetici hakkında da uygulanır.

(Ek fıkra: 13/04/1983 – 2814/7 md.) Kat irtifakı kurulmuş gayrimenkullerde yapı fiilen tamamlanmış ve bağımsız bölümlerin üçte ikisi fiilen kullanılmaya başlanmışsa, kat mülkiyetine geçilmemiş olsa dahi anagayrimenkulün yönetiminde kat mülkiyeti hükümleri uygulanır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nihat GÖKTAŞ22/09/2020 / 18:05Cevapla

Ben Balıkesir burhaniye cumhuriyer mh. adil boldan caddesi burcu stesi kt 2 daite no.2 ikamet etmekteyim sitemiz 20 ev sahibinden oluşmaktadır. Yönetim kurulumuz yaptığı toplantıda sitemizin montalanması gündeme gelmiş fakat o çokluğu ile montalama işlemi gerçekleştirilmemiştir. Şimdi bu durumda ben kendime ait oturmakta olduğum B blok kat 2 no 4 evimi tek başıma montalatmak istiyorum yapabilrmiyim konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim