Kayaşehir Nereye Bağlı? İstanbul Kayaşehir Hangi Semtte? - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

4 Aralık 2023 - 08:45

Kayaşehir Nereye Bağlı? İstanbul Kayaşehir Hangi Semtte?

Çevre ve şehircilik bakanlığının Toki iştiraki ile kurmuş olduğu Yenişehir projesi olan Kayaşehir Nereye Bağlı? İstanbul’un Avrupa yakasında ki Başakşehir ilçesi sınırların bulunan  Kayaşehir yeni şehir projesidir.

Son Güncelleme :

11 Kasım 2023 - 21:33

Kayaşehir Nereye Bağlı? İstanbul Kayaşehir Hangi Semtte?

Çevre ve şehircilik bakanlığının Toki iştiraki ile kurmuş olduğu Yenişehir projesi olan Kayaşehir Nereye Bağlı? İstanbul’un Avrupa yakasında ki Başakşehir ilçesi sınırların bulunan  Kayaşehir yeni şehir projesidir.

Kayaşehir Nereye Bağlı?

İstanbul’un Avrupa yakasında ki Başakşehir ilçesi sınırların bulunan  Kayaşehir yeni şehir projesidir. İstanbul Kayabaşı köyünün hemen yanı başında kurulmuş olan Kayaşehir İstanbul’un Başakşehir ilçesine bağladır.

Kayabaşı Köyünden Kayaşehir’e

Son 10 yıla kadar İstanbul’un uzak­taki köylerinden biri olan Kayabaşı, 1999 Marmara Depremi’nin ardından İstanbul’da çürük yapılarda yasayan insanları sağlam yapılara taşımak üzere büyük bir uydu kent olarak planlandı. Uydu kente Kayaşehir adı verilirken birbiri ardına konut projeleri geliştiril­di. Bir dönem boş kalan bu uydu kent, son yıllarda bölgeye gelen metro hat­tı, Üçüncü Köprü ve Üçüncü Havali­manı güzergahında olması nedeniyle gelişmeye başladı.

Gelecek 10 yıllık sü­reçte de yıldızı parlaması beklenen Kayaşehir‘de ortalama metrekare fiyatları bugün 4 bin lira seviyesinde. Geçen yıl konut fiyatları yüzde 16 oranında değerlenen bölgede son iki yılda ko­nut fiyatlarında kümülatif olarak yüz­de 47 artış yaşandı.

Kanal İstanbul projesinin güzerga­hında olmasıyla da dikkat çekerken, Atatürk Olimpiyat Stadı’na kadar ge­len metro ile İstanbul’un merkezine yakınlaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döne­minde açıkladığı İstanbul’a İki Yeni Şe­hir projesinin Avrupa’daki merkezi ol­ması ve boş arsa stokuyla öne çıkıyor.

Kayaşehir’in Gelişim Süreci 

2005 yılında başlatılan proje kapsamında bu kadar büyük ölçekte bir arsayı geliştirmek ve planlamak büyük emek ve zaman gerektirmiştir. Toki’nin mülkiyetine geçen 7.300.000 m² arazinin 6.500.000 m²’si üzerinde vatandaşlar, köy tüzel kişiliği ve Hazine arasında ihtilaf yaşanmış ve konunun mahkemeye taşınmasıyla da Toki, taraflar arasında uzlaşma sağlamak üzere arabuluculuk görevini üstlenmiştir.

Toki, Küçükçekmece Belediyesi ile bir protokol yaparak, vatandaşların talep ettiği mülkiyet bedellerini ödemiş ve uzlaşma yoluyla tarafların davalardan feragat etmesini sağlamıştır. Sonuç olarak, arazinin tamamı Hazine adına tapuya tescil edilmiş ve akabinde de Hazineden Toki’ye devri gerçekleşmiştir.

Kayaşehir Nereye Bağlı? İstanbul Kayaşehir hangi semtte?

Ancak, bu süreç 2 yıl gibi uzun bir süre almıştır. Bu süreç işlerken, eş zamanlı olarak, bölgenin kamulaştırılmasına ve özel mülk sahiplerinden arsa alımına hız verilmiştir. 2018 yılında inşaatı başlayan Kayaşehir projesi 2010 yılında hak sahiplerine teslim edilmeye başlandı.

İstanbul Kayaşehir ve Başakşehir ilçemizdeki gelişmeleri paylaşıyoruz. Toki, Emlak Konut ve Kiptaş haberleri, konut satışları ve kentsel dönüşüm çalışmalarından kayasehiristanbul.net sitemizden haberdar olabilirsiniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Buna bakmak ister misiniz..
Buna bakmak ister misiniz..