Kayaşehir “Sıcak Su Fatura” Sorununa Çözüm

Son Güncelleme: 14 Ocak 2013 - 8:18 8 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Emlak yönetimi ve daf,  Kayaşehir ısınma sorununu 2 yıldır çözemeyince; belki de çözmek istemeyince !!! bizler bu konuda kendimizde bir çözüm bulabilir miyiz diye bir araştırma yaptık.

Kayaşehir "Sıcak Su Fatura" Sorununa Çözüm

Daf “fatura olmayan faturasının” Isınma sorununa pek bir şey yapmak mümkün değil. Kanaatimizce bir şey yapmakta gerekmez. Çünkü o konuda sistemin doğru çalıştığını düşünüyoruz. Şayet okuna doğru yapılırsa ve cihazlarda bir arıza yoksa!

Kat Mülkiyeti Kanunu

Ancak sıcak su bedeli tamamen haksız bir kazanç içermektedir. Kayaşehir konutlarının tanıtımı yapılırken binaların üzerinde güneş enerjili sistem olduğu ve %15-20 bir tasarrufun olacağını anlatmışlardı. Gel gör ki bu durum faturalara hiçbir şekilde yansıtılmamaktadır. Peki, güneş enerjili sistem çalıştığına göre bu kazanç kimlerin cebine gitmektedir?

Bildiğiniz üzere yazın ortasında soğuk su ile banyo yapıldığı bir dönemde bile daf faturalarının sıcak su bedeli  40-50 TL.’ den aşağı gelmemektedir. Kışın bu tutar 80-100 TL ye çıktığı bilinmektedir.

Sıcak su bedelinden kurtulmak mümkün olduğunu söylemeliyiz. Nasıl mı?

Doğalgaz şofben sistemi.

Binalar da ısınma merkezi,  sıcak su bireysel olmak üzere tasarlanmıştı. Ancak daha sonra ne olmuş ise şu anki mevcut sisteme dönülmüştür.  Mutfaklar da doğalgaz şofben bağlantı yerleri mevcuttur.  Yanı her binada alt yapı hazır durumdadır.

Bu sistem geçmek için küçük bir masraf yapmak gerekmektedir.

Ort 600 TL. Doğalgaz Şofbeni

Ort 250 TL. Doğalgaz Tadilat projesi

Ort 150 TL. İşçilik bedeli

Toplam da ortalama 1000 TL. ‘ye bu sisteme geçilmektedir.

Kayaşehir 3+1 daire için 1 yıllık sıcak su bedeli ortalama 800 TL.

Kayaşehir 2+1 daire için 1 yıllık sıcak su bedeli ortalama 600 TL. dır.

En fazla 1,5 yıl içersinde yapılan masrafın geri dönüşümü gerçekleşmiş olur. Sizce değmez mi?

Peki, sonrası nasıl olacak?

10 TL. Şofben elektrik faturası –ilave-

10 TL. Doğalgaz faturası –ilave-

Daf sıcak su bedelinden kurtulmanın bedelini yukarıda anlatmaya çalıştır.

Ahmet Avcı

 

 

 


Kayaşehir “Sıcak Su Fatura” Sorununa Çözüm ile Benzer Yazılar:

14 Ocak 2013 Saat : 8:18

“Kayaşehir “Sıcak Su Fatura” Sorununa Çözüm” için 8 Yorum

 1. YÜKSEL dedi ki:

  HARAM ZUKKUM KESİLSİN İNŞALLAH O HARAMPARALAR KENDİLERİNDEN VE ÇOCUKLARINDAN ÇIKARIR YÜCE MEVLAM AMİN.

 2. Ahmet dedi ki:

  13’üncü bölgede oturuyorum, yalnız yaşıyorum. 1 ayda sadece 10 – 15 gün evde oluyorum. Yalnız yaşadığımdan kullanmadığım 2 odanın kalorifer vanaları her zaman kapalı maksat hem doğaya salınan zararlı galzları kendi payıma minimize etmek hem de gereksiz yere fatura ödememek. Ve sadece oturduğum odanın kaloriferi açık o da 2’inci kademede ve bu sıcaklık yeterli oluyor. Fakat gelin görün ki bu akşam elime geçen ısınma faturası 400TL. Faturayı görünce şoke oldum nasıl yani diye düşündüm ve de sıcak su kullanıom bedeli olarakta 31 TL gelmiş. Hadi sıcak suyu anlarım çok değil ama şu ısınma faturası.. Olamaz böyle birşey. 1 ayın 15 günü için o da tek bir odanın kalorifer peteği için o da kaloriferin vanası 2’inci kademede olmasına rağmen bu fatura Çok çok fazla, fazla ötesi… Elektrikli ısıtıcı alıp günde 10 saat yaksam bu kadar fatura gelmez eminim. Bu işin içinde bir gariplik var, birileri birşeyleri yanlış yapıyor. Ben harcamadığım gazın parasını ödemek zorunda değilim, ayıptır günahtır bu kadarı.İşin ilginç tarafı bu kaloriölçer dedikleri sistem ile güya enerji tasarrufu yapılacaktı bu ne yaman çelişkidir. Hal böyle iken bu kadar yüksek faturaları bu insanlar ödeyemez, ödeme tarihleir aksar ödeme tarihleri aksayınca bu sistem çöker, sistem çökünce igdaş doğalgazıu keser gaz kesilince soğuktan donarız, daha ileride igdaş kol gibi gecikme faizi uyygular ve bunu daire sahgiplerinden söke söke alır ve daha büyük masraflara gireriz. Bu ısınma sistemini kurgulayıp çalıştıran insanların kafası bunu düşünemeyecek kadar kıt mı çalışıyor merak ediyorum. Kimdir bu sistemi uygulayıp çalıştıranlar? Eğer kalorifer kazanını çalıştıran personel işi bilmiyor, yetersiz biriyse ve gereksiz yere kazanı full modda çalıştırıyorsa bunun cezasını bizler çekmemeliyiz. Bu sistemi çalıştıran ilgili birim hwer neresi ise adam gibi personelini yetiştirsin ve fazla gaz tüketimine engel olsun. Farlı sitelerden takip ettiğim kadarı ile sadece 13’üncü bölge değil tüm bölgelerde bu sıkıntı var. Bu konuda kesin olan bu işi yürütenler kesinlikle işlerinin ehli değiller. Öyle ki 1 – 2 sene önce teslim edilen bölgelerde bu hatayı yaptıkları halde bu soruna bir çözüm üretemeyecek kadar basiretsiz ve yetkin değiller. Anladığım kadarıyla da bu sorun hiç çözülmeyecek. Yarın site yönetimine gidip ısınma sisteminden çıkarılmayı talep edeceğim. Enayi gibi 1,5 ayda 20 gün oturduğum dairede ısınmak için kullandığım tek bir kalorifer peteği için 400 TL fatura ödemek istemiyorum.

 3. ..... dedi ki:

  öööö

 4. ilsan dedi ki:

  site yönetimlerini hırsızlara bırakırsak olacağı bu dur.
  her site kendi yönetimini kursa daf denen iletten de arındırsa veya daf makul şekilde çalışmaya zorlasa hiç bir şey sorun olmaz

 5. emin dedi ki:

  ataşehir tokilerde enerji ölçüm işini site yönetimi yapıyor ve bizden daha az aidat ödüyorlar… bu dafın yaptığı iş gelip bir düğmeye basarak dataları çekmek sonrada malum formule sokup her katın hesabını çıkartmak bu takibi 5 dk süren bir işlem. Gereksiz yere 5-6 tl okuma parası veriyoruz 1 ay için böyle rezillik olamaz.

 6. Emrullah DOĞUŞ dedi ki:

  Kayaşehir de sıcak su bedelinin adaletli dağıtılmadığı için normal sıcak su tüketimi yapan aileler yüklüce fatura ödemek zorunda kalıyori çözümü sıcak su faturalarının DAF firması tarafından % 30 eşit % 70 kullanıma göre dağıtımını yaparsa ısıtma ve sıcak su bedel çarpanları düşecektir ve adalet yerini bulacaktır. Çünkü binada sıcak su kullanmazsan da yönetmeliğe göre sıcak su ısıtma sistemi devrede olacaktır ve aslında gelen faturanın en az % 30 u ortak alandan hazır kullanımda bulunan sıcak su için ödenmektedir. Bu kısmın eşit olarak dağıtılması ise sorunu çözmüş olacaktır. Diğer bir çözüm ise yukarıda söylenen bağımsız bölüm hermetik şofben sistemidir.

 7. Bayram dedi ki:

  ArkadaşLar B 25 d 3 0turuyom bu ay bana sıcak su bedeli 143 tl geldi ne yapim yardımcı olurmusunuz

Kayaşehir “Sıcak Su Fatura” Sorununa Çözüm Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir