gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Kayaşehir Sular Vadisi Proje Çalışması Yapılıyor - Kayaşehir İstanbul

29 Mayıs 2024 - 22:04

Kayaşehir Sular Vadisi Proje Çalışması Yapılıyor

Başakşehir’de ikamet eden İstanbul 3. Bölge Milletvekili Harun Karaca, nüfusu 1 milyona ulaşacak Başakşehir’de yakın gelecekte hayata geçirilecek büyük dönüşüm projelerini gazetemize açıkladı.

Son Güncelleme :

04 Mayıs 2013 - 20:33

Kayaşehir Sular Vadisi Proje Çalışması Yapılıyor

Başakşehir’de ikamet eden İstanbul 3. Bölge Milletvekili Harun Karaca, nüfusu 1 milyona ulaşacak Başakşehir’de yakın gelecekte hayata geçirilecek büyük dönüşüm projelerini gazetemize açıkladı. Kayaşehir Sular Vadisi

Kayaşehir’e Sular Vadisi’ne benzer bir proje yapılacak. İstanbul’un en büyük meslek lisesi Başakşehir’e yapılıyor. Metro 1 yıl içinde hizmete giriyor. Şahintepe’de kentsel dönüşüm başlayacak. Altınşehir’de tarihi mağaraların olduğu alan kurtarılacak. Başakşehir’e, 3 bin yataklı Türkiye’nin en büyük sağlık kampüsü inşa ediliyor. OYAK kentin içerisinde gençlik lisesi yapılıyor.

Kayaşehir Sular Vadisi

“Kayaşehir’in de bittiğini düşünürsek 10 yıllıkperiyottanüfus, 1 milyonu bulacak. Olimpiyat Stadı’nın arka tarafındakidere, Sular Vadisi gibi olacak. Güvercintepe ve Şahintepe’nin alt tarafları da güvenli bir mekan haline gelecek, bölge çok değerlenecek.”

“Şahintepe’de seçime kadar 1500 civarında konut, vatandaşlar mağdur edilmeden düzenli imara geçmiş olacak. Bu kadar köklü bir değişim Türkiye’de tektir. Burada da bizim önümüzü açan vatandaşın kendisidir.”

Kayaşehir Sular Vadisi Proje Çalışması Yapılıyor

Kayaşehir Sular Vadisi Proje Çalışması Yapılıyor

“Türkiye’nin en büyük sağlık kampüsü olacak hastane ile ilgili çalışmalar hızla ilerliyor. 13 bölümden oluşacak 3 bin yataklı modern hastaneden İstanbul’da iki tane olacak. Biri Başakşehir’de bir tanesi de Anadolu yakasında.”

“İstanbul’un en büyük Meslek liselerinden bir tanesi burada yapılıyor. OYAK kentin içerisinde de gençlik lisesi yapılıyor. Orta bölgede yine okul projelerimiz var. Türkiye’nin en büyük imam hatiplerinden biri de ilçemizde yapılacak.”

Harun Karaca kimdir, siyasi kariyerinizi bize anlatmanızı istesek neler söylersiniz?

1984 yılında aktif siyasete başladım. O yıldan 1994 yılına kadar gerek mahalle teşkilatlarında gerekse ilçe teşkilatlarında görevlerde bulundum.O zamana kadar siyasetin alt bölümlerinde görev aldım. 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliğine seçildim. 1999 yılına kadar Büyükşehir Belediyesi’nde Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile görev yaptım. 1999 yılında kendi memleketim olan Tokat’tan milletvekili adayı oldum. 1999 yılından 2001 yılına kadar AK Parti’nin çalışmalarında bulundum. 2011 Genel seçimlerinde İstanbul 3.Bölge’den Allah (CC) nasip etti İstanbul Milletvekili olarak seçildim. Kayaşehir Sular Vadisi

Siyasetçilerin evlerinde genelde ortak bir şikayet vardır; eve az uğradıkları için. Siz de nasıl?

Siyaset tabi zorlu bir süreç. Zorlu olmasının sebeplerinden bir tanesi de karşılık beklemeden çalışmak durumundasınız. Bu süreçte eğer aileniz size destek olmaz ise bu işi yapmanız çok zor. 1983 yılında evlendim, 1984 yılında siyasete girdim. 1999 yılına geldiğimizde ilk çocuğumuz 15 yaşına gelmişti. Bunu söylemek abartı olmaz herhalde, çocuk sevgisini 2004 yılında en son çocuğumuzla elde ettik.

Kayaşehir Sular Vadisi Proje Çalışması Yapılıyor

Kayaşehir Sular Vadisi Proje Çalışması Yapılıyor

Politik hayatta sizi en mutlu eden şey nedir?

Siyasette bir makam veya başka beklenti ile çalışırsanız mutlaka yanılırsınız. Biz vatandaştan gelen talepleri karşıladığımız zaman mutlu oluyoruz. İmkansızlıktan dolayı karşılayamadığımız bir şey olsa bile en azından o insanın derdi ile dertlenmiş oluyoruz. Ben İstanbul’a geldiğim zaman kendi bölgemde dolaşıyorum. Meclis’e döndüğümde vatandaşın sorunlarının Ankara ile ilgili bir boyutu var ise aldığım notları gerekli mercilere iletiyorum.

Peki mutsuz olduğunuz durumlar oluyor mu?

Tabi ki oluyor. Bir gün Meclis’teyken telefonum çaldı. Telefondaki kişi “Sizin telefonunuzubir arkadaştan aldım, bana yardım edebileceğinizi söyledi. Eşim yeni doğum yaptı. Çocuğum hasta ve bakımının yapılacağı hastaneye yatıramıyorum.”Arkadaşlara ulaştım ve neyse ki çocuğu hastaneye yatırdılar. Ertesi gün İstanbul’a dönünce aradım şahsı. Kendileri ile ilgilendiğim için teşekkür etti ama çocuğu da kaybettiklerini söyledi. Buna benzer olaylar bizi mutsuz ediyor.

MİLLETVEKİLİ ALGISINI DEĞİŞTİRMELİYİZ

Vatandaş niye milletvekili araya koymadan işinin çözülemeyeceğine inanır sizce?

Şunu tüm samimiyetim ile söylüyorum, milletvekillerinin birinci görevi yasamadır. Bizler toplumun problemlerini Meclis’te gündeme getirerek onu kanun haline getiriyoruz. Bunun yanı sıra Türkiye’de bahsettiğiniz gibi bir algı da var. Bu sıkça karşılaşılan bir şey. Vatandaşsorununun sadece milletvekili kanalıyla çözüleceğini sanıyor.

Kayaşehir Sular Vadisi Proje Çalışması Yapılıyor

Kayaşehir Sular Vadisi Proje Çalışması Yapılıyor

Bu aslında bu zamana kadargelen kötü yönetim alışkanlığından kaynaklanıyor. Bizi arayan vatandaşımıza soruyoruz; “Normal prosedürü yerine getirdiğiniz zaman bir sorun mu çıkıyor?” diye. “Hayır daha hiç gitmedim ki” yanıtını alıyoruz. Mesela engelli vatandaşların sınavları oluyor, bizden yardım isteyenlere elbette ki yardımcı olmaya çalışıyoruz ama “Benden bir öncelik istiyorsanız sınava giren diğer arkadaşınızın engelli olduğunu unutmayın. O arkadaşınızın hakkını size nasıl yedirebilirim” diyorum. Onun için bu algıyı bizim doğru yönetmemiz lazım.

Vatandaşlara güven vermeliyiz ve bu güvenle beraber vatandaşın algısını da değiştirmeliyiz.

Milletvekili olduktan sonra hayatınızda önemli değişiklikler oldu mu?

Milletvekili olmadan önce özellikle Başakşehir’de sürekligençler ile irtibatım vardı ve o irtibat devam ediyor. Ben aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün Başkan vekilliğini de yürüttüğüm için siyasetin dışında 500 civarında gencimizle desürekli irtibat halindeyim. Başakşehir Yaz Spor Okulları münasebeti ile buradaki gençlerle de ilgilenmeye gayret gösteriyoruz.

Eğitime ve özellikle Üniversite gençliğine biraz daha ayrı bir merakım var. Başakşehir gençliğinin bizden somut olarak en çok spor mekanı talebi oluyor. Sosyal medyayı datartışmadan ziyade, iletişimin olduğu bir araç olarak kullanmayı yeğliyorum.

Kayaşehir Sular Vadisi Proje Çalışması Yapılıyor

Kayaşehir Sular Vadisi Proje Çalışması Yapılıyor

Bu denli hemhal olduğunuz Başakşehir gençliği ile ilgili gözlemlerinizi aktarmanızı istesek neler söylersiniz?

Başakşehir’in işleyişi açısından 3 değişik yapısı var. Başakşehir etaplarını oluşturan bir yapı var. Güvercintepe, Şahintepe ve Ziya Gökalp’in olduğu ikinci bir yapı. Birde Bahçeşehir’in olduğu bir yapı var. Burada Bahçeşehir gençliği basketbola, orta bölgelerimiz ise biraz daha futbola meraklı. Kurumsal olarak oraya sportif faaliyetler yeni gediyor. 2010-2011 senesinde yaklaşık 7 bin çocuk ile Yaz Spor Okulları yaptık. Bu sene de inşallah o tarz bir şey düşünüyoruz. Başakşehir’i bir bütün olarak ele aldığımız zaman bu çocukların bir şekilde kaynaşması lazım. Burada birlikte bir yaşam oluşturmamız gerekiyor. Kayaşehir Sular Vadisi

BAŞAKŞEHİR’İN NÜFUSU 1 MİLYON OLACAK

Genel olarak yeni bir ilçe olmasına rağmen Başakşehir’in gelişmesini nasıl buluyorsunuz?

Başakşehir yeni bir bölge.Kurulduğu günden bu yana 15 yıl geçmiş. Bu süre zarfında Başakşehir’in nüfusu 300 bine ulaşmış. İleri bir projeksiyonda, Kayaşehir’in de bittiğini düşünürsek 10 yıllık bir periyotta nüfusun 1 milyonu bulacağını tahmin ediyoruz. İstanbul’un merkezlerine göre baktığımız zaman, henüz Başakşehir ilçesinin sınırları normal değerini daha yakalayamadı.

Başakşehir’e yönelik yeni projeler var mı peki?

Olimpiyat Stadı’nın arka tarafında bulunan dereyi Sular Vadisi gibi olmasa da güzel bir mekan haline getirmek için bir proje hazırlıyoruz. Güvercintepe ve Şahintepe’nin alt tarafları da güvenli bir mekan haline gelecek. Geçen sene o bölgeyi ev ev gezdim. Orada hala tuvaleti dışarda olan evler var. Yani hala çok sıkıntı içerisinde yaşayan insanlarımız bulunuyor. Kayaşehir Sular Vadisi

O bölgeyi düzenleyebilirsek Olimpiyat Stadı’na bakan kısımda çok ciddi bir şekilde değer kazanımı olacak. Şahintepe’de Başakşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan planlar onaylandı. Planlar dahilinde yolda kalan 1500 civarında konut var. Seçim dönemine kadar oradaki vatandaşı da mağdur etmeden, çalışma yapılarak düzenli bir imara geçilmiş olacak. Böyle bir proje Türkiye’nin belki her yerinde vardır ama bu kadar köklü bir değişim için tektik diyebiliriz. Burada bizim önümüzü açan vatandaşın kendisidir.

Kayaşehir Sular Vadisi Proje Çalışması Yapılıyor

Kayaşehir Sular Vadisi Proje Çalışması Yapılıyor

Binlerce bir şikayetin olduğu bir planı asla yapamazsınız. Burada vatandaş bize güvendi ve planlara itiraz etmedi. Ayrıca Altınşehir’detarihi mağaraların olduğu yer ile ilgiliKültür Bakanlığı ile ortaklaşa çalıştığımız bir projemiz devar.

SAĞLIK KAMPÜSÜ YAPILIYOR

Ayrıca Türkiye’nin en büyük sağlık kampüsü olacak hastane ile ilgili teklifler de alınarak değerlendirildi ve tekliflerin bir tanesi ile son pazarlıklar yapılıyor. Burası 13 bölümden oluşacak ve çok modern bir hastane olacak. Yaklaşık olarak 850 dönümlük bir arazi üzerine 900 bin metre kare alana, 3000 yataklı bir hastane olarak inşa edilecek. İstanbul’da bu şekilde iki tane hastane olacak bir tanesi Başakşehir’de bir tanesi de Anadolu yakasında.

Gelelim ulaşıma. Hala ulaşım konusunda vatandaşların sıkıntısı var.

Tabi Başakşehir’e bu kadar yatırım yapılırken ulaşımı da unutmuyoruz. Başakşehir’de Metro’nun geçtiği yerlerde oturan vatandaşlarımıza gecikmeden dolayı özür borçluyuz. Bizden kaynaklanan bir durum değil ama bundan biz sorumluyuz. Bir yıl içerisinde Başakşehir’in Metro’suna kavuşacağına inanıyorum. Metro’nun hizmete girmesiyle birlikte ulaşım probleminin de büyük oranda çözüleceğini düşünüyoruz.

İSTANBUL’UN EN BÜYÜK MESLEK LİSESİ

Eğitimle ilgili problemler de var. Örneğin Başakşehir’deki okul ve derslik sayısının yetersiz olduğu söyleniyor.

EvetBaşakşehir okul konusunda sıkıntıların olduğu bir yer. Öncelikle 4+4+4 olarak bilinen yeni eğitim sistemine uygun olarak bizim de Başakşehir’de hazırlıklarımız var. Belediyemiz okulların imar planlarını bitirdi. Belediye’nin bitirdiği imar planlarına göre belki de İstanbul’un en büyük Meslek liselerinden bir tanesi burada yapılıyor.

Yine OYAK kentin içerisinde gençlik lisesi yapılıyor. Orta bölgede yine okul projelerimiz var. Başakşehir 1. Etap ve 2. Etap arasına, Türkiye’nin en büyük imam hatiplerinden birisi sayılabilecek 25 dönüm üzerine 104 derslikli okul yapılacak. Bu manada çocuklarımıza yapılan yatırımın en önemli yatırım olduğu kanaatini taşıyorum. Çünkü onlar bizim geleceğimiz. İmam Hatip Lisesi ile ilgili çok büyük bir aksaklık olmaz ise 2013 yılında öğrenci almayı düşünüyoruz.

AK Parti Milletvekilisiniz ancak bütün olarak İstanbul’un ve Başakşehir’in vekilisiniz. Diğer siyasal partilerle ilişkileriniz nasıl?

Diğer partilerle ilişkilerimiz tabi ki iyi. Bir yerde muhalefet olmaz ise zaten demokrasi de olmaz. Ben şahsi olarak tüm partilerden arkadaşlarla görüşüyorum, fikir alışverişinde bulunuyorum. Ama muhalefetin klasik bir anlayışı var ak ve kara gibi. Biri “ak” derse öbürü “kara” diyor. Bunu çok şık bulmuyorum doğrusu ama hep birlikte Başakşehirimiz’de, İstanbullumuzda ve Türkiye’mizde çok güzel şeyler olduğuna inanıyorum.212haber

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.