Kentsel dönüşümde imar artışına son

Son Güncelleme: 9 Kasım 2017 - 8:54 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, kentsel dönüşümün yerinde ve ilave imar artışı olmadan yapılacağını açıkladı.

Kentsel dönüşümde imar artışına son

28 Eylül’de Kadir Topbaş’dan boşalan İstanbul Belediye Başkanlığı görevini devralan Uysal, İstanbul’un zor bir şehir olduğunu belirterek, “Gecekondulaşma var. Göç var. Düzeltme sürecinde eksik yapılanlar var. Yanlış yapılanlar var. Bu süreçte iyi bir prensip belirleyemedik. Hepimizin kusuru var” dedi. İstanbul’da yenilenmesi gereken bina sayısının 800 bin olduğunun altını çizen Mevlüt Uysal sözü kentsel dönüşüme getirerek şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm bundan sonra muhakkak yerinde ve imar artışı olmadan yapılacak. Para talep etmeyeceğiz. İlave rant yok.

Vatandaş 120 metrekare yerine 100 metrekare evde oturacak. Kentsel dönüşüm maliyetinin böylece yüzde 20’sini karşılayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 bütçesinde kentsel dönüşüm için bir milyar lira ayırdı. Yüzde 30 da biz katkıda bulunacağız. ‘Hadi yapalım’ diyenden başlarız. Bir milyar lira bütçe ile dört-beş milyarlık konut yaparız. Sonraki yıl bütçedeki payı arttırırız.

Bu şekilde 15-20 yıl içinde bitiririz.” Fatih’te üç yerine iki katı kaçak beş katlı konutlar bulunduğu hatırlatılan Başkan Mevlüt Uysal, çözümü şöyle açıkladı: “Bölgesine göre çalışma yaparız. Mevcut durumu koruyabiliriz. Kamulaştırma yaparız. Ya da kütle küçülür, konut sayısı aynı kalır” dedi. Mevlüt Uysal, yeni yapılacak gökdelenler karşısındaki tavrını ise “Yeni gökdelenlere izin vermemek için mücadele edeceğiz” diye açıkladı.


Kentsel dönüşümde imar artışına son ile Benzer Yazılar:

9 Kasım 2017 Saat : 8:54

Kentsel dönüşümde imar artışına son Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir