Kiptaş Bahçeşehir Konut Projesi Yakında Başlayacak

Son Güncelleme: 5 Şubat 2013 - 2:14 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Yapılan 62 bin konutun özelliklerini ve yapılması hedeflenen 10 bin konutluk projenin ayrıntılarını KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım’la konuştuk.

Şimdiye kadar 62 bin konut yapımı gerçekleştiren ve hemen her kesimden insanın alabileceği dairelerle projeye sosyal anlamda zenginlik katan ve önemli projelere imza atan KİPTAŞ, Süleymaniye’yi yenileme projesinde de vatandaşın desteğini bekliyor. Kentsel Dönüşümde gerektiği zaman istenilen yerde yer alacaklarını söyleyen İsmet Yıldırım aynı zamanda büyük bir külliye projesi çizdiklerini ve bu kapsamda yaptıkları çalışmaların ayrıntılarını Platinhaber.com’a anlattı.

Daireler her bütçeye hitap ediyor  

Kiptaş Bahçeşehir Konut Projesi Yakında Başlayacak

Finanskent’te 3-4 bin, Bahçeşehir’de 5 bin konutluk proje belirlendi. Başakşehir’de ise büyüklüğü 75, 95, 115, 135, 140, 150 metrekare villalar olmak üzere değişik kesimlere hitap eden daireler yapıldı. Bu dairelerden gerek fakir vatandaş gerek orta sınıf ve biraz daha hali vakti yerinde olan esnaf da aldı.

Projede aynı bölgede farklı büyüklükte konutlara yer verme düşüncelerinden birinin de her bütçeye uygun olmasıyla her çevreden insanın bir arada bulunmasının olduğunu belirten İsmet Yıldırım, “Karma olunca insanlar aynı okula gidiyor, aynı havayı soluyor, aynı yeşili paylaşıyor, aynı alışveriş merkezlerine gidiyorlar. İnsanlar hep bir arada oluyor. 75 m2’nin parası az diye onu bir yere ayırmıyoruz.  Veya vilları bir yere ayırmıyoruz. Şehir bir bütün. İnsanlar o şehrin, o mahallenin bir bütünü. Orda her insanımız olacak. Karşılıklı birbirlerine öğretecekleri, birbirlerinden alacakları sosyal imkânlar olacak. Kendi görgülerini, bilgilerini birbirlerine aktaracaklar böylece hayat daha güzel olacak. Yaşam daha kolay olacak. Eskilerin tabiriyle barış içerisinde yaşanacak.” diye ifade etti.

Dönüşüm bir süreci gerektiriyor

Birçok yerde çalışmalarının devam ettiğini ve Zeytinburnu’nda 460 tane konutun teslimatının başladığını dile getiren Yıldırım, Esenler, Kadıköy ve Beykoz bölgesinde de dönüşüm kapsamında fikri bir çalışmalarının olduğunu ancak vatandaşı yıkıma ikna etmek için biraz zaman gerektiğini vurgulayarak “Bu bir süreçtir. Bu süreci belediyelerle birlikte vatandaşa iyi anlatabilirsek, yavaş yavaş olacak. Birden öyle çok hızlı şekilde olmaz. Türkiye çapında bu fikri çalışmayı Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar çok heyecanlı bir şekilde ortaya attı. Güzel bir kanun çıktı. Türk insanı tabi bir anda buna evet diyecek durumda değil. Ama bu güzel anlatılırsa, bu heyecan yakalanırsa, devletin de teşvikleriyle bunu çok güzel götürürüz diye düşünüyorum. Yavaş yavaş olur. 15-20 senede belli bir ivme kazanır.” dedi.

Vatandaş feragat etmeli

Bazı bölgelerde imar yönünden çok sıkışık yerler olduğunu ifade eden Yıldırım, “3, 4 emsal olmuş yerler. Bunlar çok yoğun şeyler tabi. O emsaldeki binaları yıkıp da yerine yine aynı eslafta bir şey koymak isterseniz o zaman emsalleri iki katına çıkarmanız lazım. O da mümkün değil. Vatandaşın feragat etmesi lazım. Biz henüz kanun çıkmadan evvel bu yerlere geldik, vatandaşlara anlattık. Böyle bir uygulama yapalım dedik. İlk uygulamada vatandaşa yüzde 20 eksiğine, dairesi neyse verdik. Ama bu bir daha olmaz. Mümkün değil. Kanun ne öngörüyorsa bundan sonra ona göre dönüşüm olacak.” diye belirtti.

Külliye projesi çizildi, hayata geçmeyi bekliyor

Zaman zaman çeşitli projeler çizdiklerini söyleyen Yıldırım “Kıraat Enstitüsü olarak diyanetin çeşitli vilayetlerde yapmak istediği bir külliye, İmam Hatip, okul, yatılı yurt, konferans yeri, cami vb. külliye projesi çizdik. Adıyaman’da sahabeden Saffan Bin Muattal’ın külliyesi meftun olduğu mezar var. Oraya büyük boyda bir külliye projesi çizdik. Proje bazında bu tür çalışmalarımız oluyor. Kendi bünyemizde çeşitli okullar, camiler, sosyal tesisler, ticaret merkezleri, kreş alanları zaman zaman yapılıyor.” şeklinde konuştu.

Süleymaniye projesinin devam etmesi için vatandaşın rızası gerek

Yıldırım, Süleymaniye’yi yenileme projesinin çok önemli olduğunu söyleyerek bunun için de vatandaştan yer satın alınmasının gerektiğini; ancak vatandaşın arazisini vermekte direndiğini belirtti. Bunun üzerine araziyi istimlak etmek istediklerini, istimlak fiyatlarının ise cep yaktığı için projenin devam edemediğini vurgulayan İsmet Yıldırım şunları kaydetti: “Şu anda o bölgede rıza ile yer satın almaya başladık. Yüzde 50’ye çıktı. 100 dönüm araziden 50 dönüme yakın satın aldık. Fakat projenin ilerlemesi için karşılıklı rıza işlemeyince kanun gereği istimlak edelim dedik. Ancak istimlak fiyatları da çok yüksek çıktı. Projeden geri adım attık. Bu safhada vatandaş kendisi bize alın size veriyorum derse, devam edeceğiz. Bekleme sürecindeyiz.”

Krizden en çok yapı sektörü etkilendi

Türkiye’de kriz döneminden en çok yapı sektörünün etkilendiğini ancak son iki yılda çok yumuşak inişler gözlemlendiğini sözlerine ekleyen İsmet Yıldırım, İstanbul’un ve diğer büyük şehirlerin yenilenmeye ihtiyacı olduğunu, İstanbul’un marka değeri arttıkça daha güvenli konuta talep ihtiyacının devam edeceğini söyledi.

Türk insanının konut edinme anlayışı farklı

Konut edinme konusunda “Türk insanı Amerika, Avrupa veya dünyadaki diğer insanlar gibi değil. Türkiye’deki insanların konut edinme anlayışı diğer ülkelerin konut edinme anlayışından farklı.”   diyen Yıldırım, Türkiye’de konutu yatırım aracı olarak gören insan sayısının yüzde 10-15’i geçmeyeceğini, diğer kısmın sadece ihtiyaçtan dolayı konut aldığını; vatandaşın konutu yetimin yitik malı gibi gördüğünü sözlerine ekledi.

Konut yatırım amaçlı alınmamalı

Vatandaşın konutu yatırım amaçlı almaması ve öyle bir yatırım aracı olarak biraz daha ekonominin canlanmasını beklemesi gerektiğini düşündüğünün altını çizen Yıldırım, “Yatırımcılar için gayrimenkul her zaman iyidir. Gayrimenkul hiçbir zaman paranın kaybolmayacağı bir metadır. Bu ekonomik sıkıntı zamanlarında insanlar paralarını, mutlaka gayrimenkule yatırırlar. Hem yatırım aracı olur hem de konut ihtiyacını karşılar. Çünkü insanlar biraz zenginleştikçe 2+1’den 3+12e çıkarlar. Varoşlardan daha bir şehir merkezlerine gelirler. Olursa daha rezins tiplere giderler. Böyle bir evrim vardır. Her 5-10 senede konutlarını yenilerler. Bu Türkiye’ için, İstanbul için iyi bir şeydir.” diye konuştu.

Silueti olumsuz etkileyen binalar var

Siluette sıkıntılı binalar olduğunu belirten KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, “Şu anda onlara bir disiplin geldi. Büyükşehir’de Başkanın başkanlığında bir siluet kurulu var. O siluet kurulu işlere çok hassas davranıyor. Eskisi gibi değil. Eskiden 5-10 binada biraz sıkıntı oldu. Aslında bundan sonra korusak da yine olur ya. Yüksek binalar bu tür şehirlerin kaçınılmazlığı.” şeklinde konuştu.

Tek tip bina sisteminden kurtulmaya çalışıyoruz

Projelerinde dikkat ettikleri hususlardan birinin de standart binalar kaçınmak oluğunu, son zamanlarda konut yapımını gerçekleştirdikleri bölgelerde çeşitli mimari gruplarla çalıştıklarını kaydeden Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Mimarların kendilerini, çizgilerini, karakterlerini ortaya koyan yapılar yapmaya gayret ediyoruz. Tek tip bina sisteminden kurtulmaya çalışıyoruz. O tarz konutlar TOKİ’de oldu. O da Türkiye çapında Başbakanımızın koyduğu hedefin tutması amacıyla hızlı imalattan kaynaklanan bir şeydi. Bir eser ortaya çıkarken bir zaman lazım. TOKİ’de mümkün olamıyordu. Ama bundan sonra diyelim ki Rize’ye bir şey yapılacaksa Rize’nin özgün mimarisiyle, malzemesiyle yapmak lazım. Eğer Kırşehir’e yapılacaksa ona göre yapılması gerek. Bundan sonra onlara daha çok dikkat edeceğiz.”

www.platinhaber.com


Kiptaş Bahçeşehir Konut Projesi Yakında Başlayacak ile Benzer Yazılar:

5 Şubat 2013 Saat : 2:14

Kiptaş Bahçeşehir Konut Projesi Yakında Başlayacak Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir