Kredi Kartı’na Yeni Düzenleme

Son Güncelleme: 9 Kasım 2013 - 1:29 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Bu düzenlemeler herkesi ilgilendiriyor. Artık bankalar aidatsız kart çıkarmak zorunda. Yapmayana 5 milyon lira ceza verilecek. Konutta maketten satışa da önlem geliyor.

Kredi Kartı'na Yeni Düzenleme

Hazırlık ve TBMM çalışmaları üç yıla yakın süren, finansal tüketiciler dahil geniş bir alanı düzenleyen Tüketicinin Korunmasına Dair Kanun Tasarısı önceki akşam TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bankaların ürün-hizmet ücretlerini belirlemede BDDK’yı yetkili kılan, bankalara en az bir adet aidatsız kredi kartı sunma zorunluluğu getiren kanun; ayıplı mal, taksitli satışlar, konut inşaatında uyulması gereken kurallar, cayma hakkı gibi birçok başlıkta düzenleme içeriyor.

SEÇİMİ TÜKETİCİ YAPACAK

– Belirli süreli kredi sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, tüketiciden bu hesaba ilişkin herhangi bir isim altında ücret veya masraf talep edilemeyecek.
– Tüketici kredilerinde ve konut kredilerinde sigorta yaptırma zorunluluğunu kaldırıp, sigortayı tüketici tercihine bırakılacak. – Sigortanın konut kredisini sağlayan finansman kuruluşundan yaptırılması zorunluluğu da kaldırılacak. Sigorta süresi ve tazminat toplamı bakiyeyle uyumlu olacak.

AİDATSIZ KART ZORUNLU

– Bankaların ürün ve hizmetlerde alacakları ücret BDDK tarafından belirlenecek.
– Kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorunda olacak.

14 GÜN İÇİNDE VAZGEÇEBİLECEK

– TÜKETİCİ, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden 14 gün, taksitle satış sözleşmesinden de 7 gün içinde cayabilecek.
– Ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile, malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren 2 yıllık zamanaşımına tabi olacak.

ERKEN ÖDEYENE TAZMİNAT YOK

– TÜKETİCİ kredilerinde, borcun erken ödenmesi halinde tüketicinin tazminat ödemesi düzenlemesi Tüketici Kanunu’ndan çıkartıldı.
– Sabit faiz ödemeli konut kredilerinde erken ödeme tazminatı, erken ödenen tutarın, kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde 1’ini, kalan vadesi 36 ayı aşan kredilerde yüzde 2’sini geçemeyecek.

ÖNCE SİGORTANI YAP SONRA SAT

– YAPI ruhsatı alınmadan, tüketicilerle ön ödemeli konut satış sözleşmesi yapılamayacak.
– Satıcının, ön ödemeli konut satışına başlamadan önce; bina tamamlama sigortası yaptırması veya Bakanlıkça belirlenen teminat veya şartları sağlaması zorunlu olacak.
– Tüketici, 14 gün içinde konut sözleşmesinden cayabilecek.

EN GEÇ 36 AY İÇİNDE TESLİM

– ÖN ödemeli konut satışında teslim süresi sözleşme tarihinden itibaren 36 ayı geçemeyecek.
– Ön ödemeli konut satışında, devir veya teslim tarihine kadar tüketicinin herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkı olacak.


Kredi Kartı’na Yeni Düzenleme ile Benzer Yazılar:

9 Kasım 2013 Saat : 1:29

Kredi Kartı’na Yeni Düzenleme Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir