Kudüs’ün sarısı, Kâbe’nin siyahından ‘Rabia’ doğdu

Son Güncelleme: 20 Aralık 2013 - 12:17 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Mehmet Emin Saraç Kültür Merkezi’nde MAZLUMDER (İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği) tarafından düzenlenen insan halkları ödül gecesine katılarak en iyi tasarım ödülünü kazanan Rabia işareti tasarımcılarından Saliha Eren:

Kudüs'ün sarısı, Kâbe’nin siyahından ‘Rabia’ doğdu

“Rabia işaretinin tasarımında kullandığımız renklerden sarı, Kubbet-üs Sahra’nın kubbesine değen ışıktan, siyah ise Kâbe’nin örtüsünden rengini aldı” dedi.

İki kutsal mekânın rengini, Rabia İşaretinde somutlaştırdık

Mısır’daki darbeye karşı direnişin sembolü olan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan sarı ve siyah renkli R4BIA işaretini tasarlayan Saliha Eren ve Cihat Döleş katıldığı ödül töreninde Saliha Eren yaptığı konuşmada: ” Bir tasarımcı olarak, oluşturduğumuz sembolün ödüle hak kazanması bizi çok mutlu etti. Bu işareti tasarlarken aklımıza iki renk vardı. Biri sarı diğeri ise siyahtı. İki renk iki ayrı fotoğraftan kaynaklanıyor. Biz hep Mescid-i Aksa’yı hasretle yâd ederiz. Fotoğrafları bizi alıp götürür. Sabahın ilk ışığında Kubbet-üs Sahra’nın kubbesine değen ışığın oluşturduğu yansıma ortaya çok güzel bir sarı renk verdi. Siyah ise Rabia meydanında siyahlı bir kadın elleri duada arka planda erkekler var onlarında elleri de duada. Kadın, hepsinin ortasında. Bu durum aklıma kıblemiz olan Kâbe’nin sadeliği, vakurluğu ve bizleri birleştiren hali geldi aklıma. Siyahının rengini de Kâbe’mizden aldık. İki kutsal mekânının rengini Rabia İşaretinde somutlaştırdık.” şeklinde konuştu.

Rabia işareti bir davanın sembolüdür

Acı çeken bir coğrafyada sessiz kalmanın insana aykırı olduğunu belirten Saliha Eren: “Etrafımızda çok acı var. Tüm konuşmalar tüm metinler acıya gidiyor. Suriye, Arakan, Mısır kısaca tüm İslam dünyasında zulme uğruyoruz. Çocuklarımız ölüyor. Filistin’de kurşunlanıyor, Suriye’de bu asırda çocuklarımızı soğuğa kurban ediyoruz. Biz de dünyada tüm bu haksızlıklar olurken gözlerimizi kapatamazdık. Bu davanın bir sembolü olmalıydı. Bu simge bizim renklerimizi içermeliydi. Renklerimizden oluşan bu işaretinin tüm dünyada tanınması ve bir davanın sembolü olması ve ödüle layık olması bizleri onurlandırdı.” dedi.


Kudüs’ün sarısı, Kâbe’nin siyahından ‘Rabia’ doğdu ile Benzer Yazılar:

20 Aralık 2013 Saat : 12:17

Kudüs’ün sarısı, Kâbe’nin siyahından ‘Rabia’ doğdu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir