Mahmut Toptaş Hoca ile ‘Tefsir dersleri’ başladı

Son Güncelleme: 9 Kasım 2014 - 9:21 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir Belediyesi periyodik sohbetlerine 2014-2015 döneminde bir yenisini daha ekledi. Türkiye’nin yetiştirdiği kıymetli Vaizlerden Mahmut Toptaş iki haftada bir ‘Tefsir Dersleri’nde Başakşehirlilerle buluşacak.

Fatiha Suresi ile başlayan Tefsir Dersleri’nin ilkinde Toptaş, günlük hayatımıza tesir edecek ibretli hikâyelerin zengin anlatımı ile katılımcılara ulaştı. Tefsir Derslerinin ikincisi ise 20 Kasım’da gerçekleştirilecek.

Mahmut Toptaş Hoca ile ‘Tefsir dersleri’ başladı

‘Çocuklarımıza küçük yaşta sureleri öğretmeliyiz’

Periyodik sohbetler kapsamında düzenlenen Tefsir Dersleri’nin ilki Başakşehir Cevdet Kılıçlar Bilgievi konferans salonunda gerçekleştirildi.kayasehiristanbul.net

Namaz surelerinden olan Fatiha Suresi ile ilk derse başlayan Mahmut Toptaş, kendine has üslubu surenin önemini anlattı, “Namaz sureleri tabiri yalnızca Türklere has bir tabirdir. Sureleri çocuklarımıza bir yaşından itibaren okumaya başlamalıyız. Şimdiki psikologlarımız dediği gibi anne karnındayken bile dış dünyadaki olaylardan etkilenir. 5 yaşındaki bir çocuğun bile ağzında mırıldandığı türküleri, şarkıları kayda alsak Kur’an büyüklüğünde kitap eder. Sahabe Medine’yi anlatırken, evden çıkıp bir dostun evine gidinceye kadar her evden Kur’an mırıltıları gelirdi, diye anlatıyor. Hâlbuki şimdi her evden televizyon sesleri yükseliyor. Çocuklarımıza Kur’an öğretmeli ve dinletmeliyiz. Kuran’dan bizim en çok okuduğumuz sure Fatiha suresidir. Rabbimiz bize, Kur’an okumaya başlarken Euzu billahi mineşşeytânirracîm. Bismillahirrahmanirrahim, deyin buyuruyor. Anlamı ise Kur’an-ı anlamaya başlayacağım, okurken şeytanın, kendi nefsimden, başkalarının vesvesesinden koru. Bu nedenle Peygamberimiz, kendi görüşüne göre Kur’an-ı tefsir eden gavur olur, diyor. Bizler her işimize başlarken Bismillahirrahmanirrahim, diyoruz. İşime Allah (c.c)’ın adıyla başlarım, diyoruz. Attığımız adım Allah rızası için olmalıdır.”

‘Bildiklerimizin faydalı olması için uygulanması gerekir’

Rabbim bu dili bize vermişse en çok O’nu zikretmeli, bu ayaklar O’nu verenin yolunda yürümelidir, diyen Toptaş, sözlerine şöyle devam etti, “Bilgi yeterli değildir, bilginin uygulanması gerekir. Peygamberimiz, Ya Rabbi faydasız ilimden sana sığınırım, diyor. Karnımız açsa, 70 bin defa söylesek açlıktan ölürüz. 70 bin defa ekmek karın doyurur demektense, bir defa çeyrek ekmek yemek daha faydalıdır. Amel önemlidir. Kur’an da amelden sonra bahsedilen şey ameldir. İmanın emrettiği şeyleri tatbikata geçirilmesi gerekir. Rahmet sahibi Rabbim, diyoruz. Rabbim havadan herkesin yararlanmasını sağlamıştır, esirgememiştir. Peygamberimiz, ‘Dünya’nın tamamı Allah (c.c) katında bir sineğin kanadı kadar değeri olsaydı, kâfirlere bir damla su içirmezdi’, diyor. Rabbim, tüm bunları bizim için yaratmıştır, faydanızadır diyor.”

‘Bizler rahmet ümmetiyiz, buna layık olmalıyız’

Peygamberimiz, bu dünyada merhamet etmeyene bu dünyada da ahrette de merhamet olunmaz buyurmuştur, diyen Toptaş, “Rahmeti yağmur için de kullanırız, yağmur dünya üzerindeki her şeyin üzerine ayırt etmeden yağar. Peygamberimiz rahmet peygamberiydi, bizlerde rahmet ümmetiyiz. En hayırlı ümmetsiniz buyuyor, buna layık olmak içinde iyilik yolunda devam etmemiz gerekiyor. Besmeleyi çeken bir insanın merhametsiz yapması halinde şu anlaşılır, bunun zikri buna fayda vermiyor. Besleme çekerken, manasını etimiz kanımız, canımızla hissetmeliyiz.”dedi.


Mahmut Toptaş Hoca ile ‘Tefsir dersleri’ başladı ile Benzer Yazılar:

9 Kasım 2014 Saat : 9:21

Mahmut Toptaş Hoca ile ‘Tefsir dersleri’ başladı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir