Mehmet Akif Ersoy ölüm yıldönümünde Unutulmadı - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

3 Aralık 2023 - 00:59

Mehmet Akif Ersoy ölüm yıldönümünde Unutulmadı

Başakşehir Belediyesi, İstiklal Marşı’mızın şairi, büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u özel bir programla yad etti.

Son Güncelleme :

29 Aralık 2014 - 10:20

Mehmet Akif Ersoy ölüm yıldönümünde Unutulmadı

Başakşehir Belediyesi, İstiklal Marşı’mızın şairi, büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u özel bir programla yad etti.
Vefatının 78. yılında düzenlenen özel programda Mehmet Akif Ersoy, fikirleri ve edebi kimliği ile anlatıldı. Sanatçı Uğur Işılak geceye özel bir konser verdi.

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir katıldı.

‘Mehmet Akif şairliğinin yanında büyük bir alimdir’kayasehiristanbul.net

Başakşehirlilerin solonun tamamını doldurduğu programa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Recep Şentürk, Mehmet Akif’in beş yönünü anlattı, “Bir alim olarak M. Akif, Medeniyet krizine verdi cevap açısından, Eğitim krizindeki tutumu, Sanat tartışmalarındaki tavrı, din tartışmaları hakkındaki tavrı açısından M. Akif’i bu gece anlatacağız. Mehmet Akif şairliğinin yanında büyük bir alimdir. Akif aynı zamanda bir hafızdır, tüm medrese ilimlerini öğrenmiştir. İslam Medeniyeti bir edebiyat medeniyetidir, bir estetik, bir sanat medeniyetidir. Allah (c.c) Kur’an-ı bir edebiyat eseri olarak yani bir estetik boyutu olan eser olarak göndermiştir. İslam Medeniyeti tarihi boyunca pek çok krizler yaşamıştır. M. Akif kendi döneminde yaşanan medeniyet tartışmalarındaki tavrı çok önemlidir. Tanzimat ile beraber başlayan batı karşısındaki mağlubiyet krizinden iki asır geçtiği halde çıkamadık. Krizden çıkmak için çizilen Batılılaşma yolunu Mehmet Akif çıkmaz bir yol olarak tanımlamaktadır. Biz şimdi Akif’in haklı olduğunu görebiliyoruz.”

‘Her medeniyet kendi ideal insanını yetiştirir’

Her medeniyetin kendi ideal insanını yetiştirdiğini belirten Prof. Dr. Recep Şentürk Mehmet Akif’in kendi döneminde yaşanan eğitim krizine verdiği cevap açısından inceledi, “Eğitim sistemi ideal insanı yetiştirmenin aracıdır. İslam Medeniyeti’nde ideal insana ‘İnsani Kamil’ denir, bunun en somut örneği de Peygamberimizdir. Tanzimat’tan itibaren bizim hangi medeniyetten olduğumuz tartışmalı hale geldi. Eğitim sitemimiz hangi ideal insan modeli yetiştirecek hala karar verememiştir. Akif bu ideal insan modeline Asım’ın Nesli demektedir. Akif, sanatı din için, ümmet için medeniyet için yapmıştır. Şiirini gençleri, toplumu yetiştirme aracı olarak kullanmıştır. Mehmet Akif’in din konusundaki tartışmalardaki tavrı da önemlidir. Bazı insanlar dinin bizi geri bıraktığını, yeniden biçimlendirilmesi gerektiğini savunmuşlardır. Akif, insanların din konusundaki eksiklerinin ıslah edilmesini savunmuştur.”

‘Başakşehir’de Akif’in hedeflerine koşan insanlar yetiştirmek istiyoruz’

Gece’de bir konuşma yapan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Ülkemizin bu günlere gelmesinin alt yapısını hazırlayan Akif’i bu gece hayırla yad ettik. Fatih Sultan Üniversitesi ile birlikte Akif’in Kur’an meali üzerine Sempozyum yapıştır. Akif’i birileri unutturmak istiyor. O’nu iyi anlarsak ülkemiz ayağa kalkar, koşar. Başakşehir’de Akif’i anlayan onun gösterdiği hedeflere heyecanla koşan bir nesil yetiştiririz.”

‘Mehmet Akif’i anladığımız an Türk halkını anlayacağız’

Sanatçı Uğur Işılak sahne aldığı gecede ‘Akifçe’ albümünde Mehmet Akif’in şiirlerinden bestelediği parçaları seslendirdi. Işılak, programı öncesi yaptığı selamlama konuşmasında, “Akif’in benim gönlümde öne çıkan yönü tefekkür boyutudur. Safahatı incelersek sadece bir şair olmadığını anlayabiliyoruz. Mehmet Akif’i anladığımız an Türk halkını anlayacağız, Türkiye’yi anlayacağız. Bugünün nesli bir şekilde iletişim kurmalıdır, bu iletişimde eserlerini anlamakla olacaktır.”

Gecenin sonunda Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Prof. Dr. Recep Şentürk ve Sanatçı Uğur Işılak’a teşekkür ederek gecenin anısına çiçek takdim etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Buna bakmak ister misiniz..
Buna bakmak ister misiniz..