Mesleki yeterlilik belgesi Toki inşaat işçilerine veriliyor - Kayaşehir İstanbul

19 Nisan 2024 - 05:55

Mesleki yeterlilik belgesi Toki inşaat işçilerine veriliyor

TOKİ Türkiye’de ilk olarak gösterilen bir uygulamaya imza atarak, inşaatlarda çalışacak işçilere mesleki yeterlilik eğitimi vermeye başladı.

Son Güncelleme :

17 Ağustos 2015 - 12:20

Mesleki yeterlilik belgesi Toki inşaat işçilerine veriliyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Türkiye’de ilk olarak gösterilen bir uygulamaya imza atarak, inşaatlarda çalışacak işçilere mesleki yeterlilik eğitimi vermeye başladı. TOKİ, Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen işçilere yönelik dersler vermeye başladı.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mesleki Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ile ortak yürütülen çalışmada inşaat işçileri ilk derslere katıldı. Yürütülen çalışma hakkında bilgi veren TOKİ Başkanı M.Ergün Turan, bu uygulama ile işçi eğitimine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Amacın iş kazalarının önüne geçmek, özellikle tehlikeli alandaki işlerde iş kazalarını daha aza indirebilmek ve inşaat kalitesini arttırabilmek için bir takım yeterliliklerin zorunlu hale geldiğini belirten Turan, “TOKİ olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi kursunu başlatmış bulunmaktayız. Şuanda betoncu ve demirci eğitimini veriyoruz. İlerleyen süreçte Mesleki Yeterlilik Kurumunun tebliğ ettiği ve zorunlu kıldığı diğer eğitimleri de vereceğiz” dedi.

“UYGULAMA TÜM ÇALIŞANLARI KAPSAYACAK”

Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun çıkarmış olduğu yeterlilikler ve standartlar, yönetmelik ve tebliğlerin sadece kamu kuruluşlarına yönelik olmadığını söyleyen Turan, “Yeterlilikle ilgili zorunluluk sadece kamuyu kapsamıyor. Bütün çalışanları kapsayan bir uygulama. Dolayısıyla bütün meslek erbabının bu belgeyi almış olması gerekiyor. Tavsiyem inşaat sektöründe çalışan her işçinin bu eğitimi almaya yönelmesi. Çünkü yönetmelik devreye girdiğinde inşaat sektöründe belgesiz eleman çalıştırılamayacak” diye konuştu.

“YÜKLENİCİ FİRMALARA BELGENİN ÖNEMİNİ ANLATTIK”

Tehlikeli sektör ve mesleklerde mutlaka bu yeterliliklerin sağlanacağı ve belgesiz işçi çalıştırılamayacağını belirten Turan, “TOKİ ile iş yapan yüklenicilerimizin 2016 Mayıs’a kadar ekiplerini bu yönde hazırlamaları gerekiyor. Onlarla görüşerek onlara bu tebliğin ne anlam ifade ettiğini anlattık. Yüklenici firmalar da konunun önemine fark etti. Bütün yüklenicilerimiz buna göre hareket edecekler biz de onlara eğitim konusunda yardımcı olacağız” şeklinde konuştu. Toki’den İnşaat İşçilerine

İnşaat sektörüne olumlu katkı yapacağını belirten Turan, işçilere mesleki eğitimlerin yanında ilk yardım gibi alanlarda da dersler verildiğinin altını çizen Turan, “Bu eğitime katılan arkadaşlar sadece kendi mesleklerine özgü bir eğitim almıyorlar. Saha da oluşabilecek her türlü eksiği telafi edebilecek eğitimler alıyorlar” ifadelerini kullandı.

“TOKİ İLE İŞBİRLİĞİMİZ MODEL OLMASI ANLAMINDA ÖNEMLİ”

Yıldız Teknik Üniversitesi Mesleki Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Eyüp Debik ise eğitimlerin inşaat sektörüne katkı yapacağını belirterek, “Türkiye’de yaklaşık 1 milyon inşaat işçisi var. Bunların yaklaşık bir yıl içinde mesleki yeterlilik belgesi alması gerekiyor. O nedenle kurumların da bu konuda çalışma yapması gerekiyor. Bu anlamda TOKİ ile üniversitemiz arasındaki bu işbirliği model olması anlamında önemli” dedi.

TOKİ’NİN İLK EĞİTİMİ KAYAŞEHİR’DE

İstanbul-Kayaşehir TOKİ şantiyesinde başlayan eğitim, hafta içi her gün yapılıyor. 12 ile 20 saatleri arasında uygulanan eğitim programında önce teorik bilgiler veriliyor. Ardından da eğitim uygulamalı olarak işleniyor. Uygulama dersleri mesleğe göre şantiye alanında ve laboratuvar ortamında gerçekleştiriliyor. 19 Haziran 2015 tarihinde başlayan eğitimlerin yıl sonuna kadar devam edecek. TOKİ yıl sonuna kadar yaklaşık binin üzerinde işçiye eğitim vermeyi hedefliyor. Toki’den İnşaat İşçilerine

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NELER GETİRİYOR?

Çalışma Bakanlığı’nın 25 Mayıs’ta yayınladığı tebliğe göre 40 ayrı meslekte çalışabilmek için Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak şart. Buna göre; sayılan meslek alanlarında belgesiz veya diplomasız işçi çalıştırılamayacak, aksi halde işverenlere her işçi başına 500 lira ceza kesilecek. Uygulama bir yıl sonra (25 Mayıs 2016’da) başlayacak. Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar, inşaat boyacısı, sıvacı, duvarcı, betoncu ve seramik döşemecisi olarak bile çalışamayacak. Yeni şarttan sadece bakanlıktan ustalık belgesi almış olanlar ile ilgili meslek dalında diploma sahibi olanlar muaf.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.