gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Metrobüs Hattı Silivri'ye Uzatılacak mı? - Kayaşehir İstanbul

24 Haziran 2024 - 04:47

Metrobüs Hattı Silivri’ye Uzatılacak mı?

İETT Genel Müdürü Arif Emecen, metrobüsle  yolculuklardaki konforu artırmanın ilk hedefleri olduğunu ve iyileştirme  projelerine devam ettiklerini belirterek

Son Güncelleme :

16 Kasım 2017 - 22:03

Metrobüs Hattı Silivri’ye Uzatılacak mı?

İETT Genel Müdürü Arif Emecen, metrobüsle  yolculuklardaki konforu artırmanın ilk hedefleri olduğunu ve iyileştirme  projelerine devam ettiklerini belirterek, “Planlanan Beylikdüzü-Silivri güzergahı  ile İstanbul halkı hızlı ve konforlu ulaşım hizmetlerinden birine daha  kavuşacaktır.” dedi. Metrobüs hattı Silivri

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, kasım ayı toplantılarının  4’üncü birleşiminde İETT Genel Müdürlüğü’nün “2018 Yılı Bütçesi ve Performans  Programı” görüşüldü.  İBB Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet’in başkanlığını  yaptığı toplantıda meclis üyelerine bütçeyi sunan İETT Genel Müdürü Emecen,  faaliyetlerini anlattı.

Emecen, dünyanın en büyük ve kalabalık kentlerinden biri olan  İstanbul’da günde ortalama 503 yeni aracın trafiğe çıktığını ve kentte yaklaşık  2,5 milyon özel araç, 17 bin 395 taksi, 572 taksi-dolmuş, 6 bin 412 minibüs, 66  bin 269 servis-minibüs ve 6 bin 163 otobüs bulunduğunu söyledi.

Metrobüs hattı Silivri ‘ye uzatılıyor

İETT’nin 146 yıllık birikimi ve tecrübesiyle İstanbul’un can damarı  sayılan otobüslerle yılın 365 günü 24 saat kesintisiz hizmet verdiğini belirten  Emecen, şunları kaydetti:

“İETT yaş ortalaması 5,15 olan 3 bin 130 otobüsü ile Avrupa’nın en geç  filosu olmaya devam ediyor. İETT, denetim ve yürütümünden sorumlu olduğu Özel  Halk Otobüs ve Otobüs AŞ otobüsleri ile birlikte günde yaklaşık 50 bin sefer  gerçekleştirerek, 4 milyon yolcu taşımaktadır. İstanbul’da kıtalararası yolculuğu  hızlandıran metrobüste ise 590 aracımızla hizmet veriyoruz. Yolculuklardaki  konforu arttırmak ilk hedefimiz. 52 kilometre ve 45 istasyonumuzla birlikte  iyileştirme projelerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Planlanan  Beylikdüzü-Silivri güzergahı ile İstanbul halkı hızlı ve konforlu ulaşım  hizmetlerinden birine daha kavuşacaktır.” 

Metrobüs Hattı Silivri'ye Uzatılacak mı?

Metrobüs Hattı Silivri’ye Uzatılacak mı?

Emecen, metrobüste kapasite artırım projesi ile şoför ve otobüs  arasındaki zimmet ilişkisini kaldırdıklarını, şoför seferini tamamlayıp  dinlenmeye geçerken getirdiği otobüsün, dinlenmesini tamamlamış olan başka bir  şoför tarafından sefere alındığını anlattı. Araçların sürekli hatta kalması sağlanarak sistemin verimliliğinin  artırıldığını vurgulayan Emecen, pik saatlerde 17 saniye sefer aralıkları ile  yaklaşık yüzde 20 kapasite artışı sağlandığına ve İETT‘nin bu projeyle yılın  şirketi kategorisinde 2017’de Stevie Gümüş Ödülü’nü kazandığına dikkati çekti.

Metrobüste uyguladıkları projenin bir benzerini peron bazlı olarak  gerçekleştirmeyi planladıklarına işaret eden Emecen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hacıosman peron alanında başladığımız pilot uygulama ile peron  alanında otobüslerin bekleme sürelerini minimize ederek yine aynı şekilde perona  gelen araç başka bir şoför tarafından tekrar sefere veriliyor. Bu proje ile  peronlardaki yolcu bekleme alanlarımızda da ciddi bir dönüşümü başlatmış olduk.  Peronlarda yolcularımıza yazın sıcaktan, kışın soğuk ve yağmurdan koruyacak  şekilde klimalı, televizyonlu, lavabo ihtiyacını karşılayabileceği ve Wi-Fi  hizmeti sunulan kapalı mekanlar oluşturuyoruz. Bu uygulamanın ilki olan  Hacıosman’ın yeni yolcu bekleme alanı tasarım projelerini tamamladık, Büyükşehir  Belediyemiz ile birlikte hayata geçiriyoruz.”

İETT’nin Avrupa’nın en genç ve en modern otobüs filosuna sahip  olduğunu dile getiren Emecen, “Her gün 24 saat hizmet vererek 50 bin sefer  yapıyoruz ve 4 milyon yolcu taşıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Otobüslerin metro ve metrobüs ile entegre edilmesi

İstanbul’da hizmet veren tüm otobüs hatlarını ana-besleme hat modeli  olarak yeniden düzenlediklerini dile getiren Emecen, şöyle konuştu:

“Her mahalleden merkeze olan hat yapısını her mahalleden en yakın  metro veya metrobüs istasyonuna entegre olacak şekilde düzenleyerek hatlardaki  sefer sıklığının artması sağlanıp seyahat süresi kısaltılmaktadır. Böylelikle  daha kısa sürede daha konforlu bir ulaşım hizmeti sağlanmaktadır. Mevcutta 725  olan hat sayısı ana-besleme hat modeline göre yeniden planlandığında toplam hat  sayısı 429’a düşerek ortalama hat uzunluğunun da 18 kilometreden 13 kilometreye  düşürülmesi ile sefer sıklığının yüzde 50 arttırılması hedefleniyor. Metro  istasyonları ile entegre olan besleme hatlar sayesinde metrekareye 4 kişi olacak  şekilde sefer sıklığı planlamaları yapılarak konfor oranının yüzde 25 oranında  arttırılması hedefleniyor.”

“Entegre planlamanın ilk uygulamasını Maltepe’de gerçekleştirdik.”  diyen Emecen, Zümrütevler bölgesinde çalışan hatların uzun seferlerini azaltarak,  tüm mahalleyi kapsayacak 5 hat açıldığını ve sefer aralıkları sıklaştırıldığını  aktardı.

Metrobüs Hattı Silivri'ye Uzatılacak mı?

Metrobüs Hattı Silivri’ye Uzatılacak mı?

Emecen, “Metroya ücretsiz olarak entegre edilen bu hatlar ile yüzde  21’lik kapasite artışı sağlandı ve otobüsle yapılan yolculuklarda da konfor  artışı sağlanmış oldu.” dedi.

Akıllı duraklar

Geçtiğimiz yıl 12 bin 389 olan durak sayısını, 850 tanesi akıllı olmak  üzere toplam 12 bin 700’e çıkardıklarını bahseden Emecen, şu açıklamalarda  bulundu:

“2018’de de bin adet yeni kapalı durak ekleme çalışmamız devam ediyor.  Duraklarımıza erişim mesafemiz ortalama 500 metre. Bu mesafede duraklara erişim  sağlayan nüfus oranı ise yüzde 98. Kasım sonunda tamamlayacağımız çalışmanın  birinci etabı ile 3 bin durağımıza led aydınlatma sistemi kurulmaktadır. Bu  duraklarımızdaki aydınlatma sistemlerinin enerji ihtiyacının bir kısmı da güneş  panelleri ile sağlanacaktır. Yolcularımızla kurduğumuz iletişim, doğru ulaşım  planlamaları, araç bakımında etkin yönetim, güzergah iyileştirme, şoför eğitim ve  denetimi, kapasitenin etkin kullanımı ve kurum verimliliği ile her geçen gün  İstanbul Büyükşehir Belediyemize ve İstanbul’a yakışır bir hizmet anlayışı ile  çalışıyoruz.”

Kara Kutu projesi

Hizmet kalitesini artırmak ve problemleri çözmek için yenilikçi ve  teknolojik çözümler üretmeye özen gösterdiklerini dile getiren Emecen, geçen sene  uygulanmaya başlanan Kara Kutu projesi sayesinde şoför performansları takip  edilerek proaktif eğitimler tasarlandığını, alarm ve uyarı sistemleri üzerinde  geliştirmeler yapıldığını bildirdi.

Emecen, “Projenin sonucunda kaza sayıları yüzde 21 oranında azaldı.  Yüzde 7 oranında yakıt tasarrufu ve yüzde 6 oranında emisyonlarda azalma  sağlanmıştır. Şoförlerin sürüş tekniğindeki iyileşme sayesinde bakım giderleri  düşürülmüştür. Kurumumuz, Kara Kutu uygulaması ile bu sene yılın teknik  inovasyonu kategorisinde Stevie Bronz ödülünü kazandı.” şeklinde konuştu.

Teknoloji alanındaki atılımlardan birinin de Akyolbil 2 projesi  olduğundan bahseden Emecen, Akyolbil 1’in devamı niteliğindeki projeyle  sistemlerin yönetiminin kişiden bağımsız, anlık, takip edilebilir ve  raporlanabilir olmasının hedeflendiğini söyledi.

İstanbul’da ulaşımın vatandaş açısından daha kaliteli olabilmesi için  uygulamaya koyacakları “Performansa Dayalı Hakediş Modelinin yakın bir zaman  önce İBB Meclisi’nden geçtiğini hatırlatan Emecen, şunları söyledi:

“Önümüzdeki günlerde de bu modelin sahada hayata geçirilmesi için  hazırlıklarımız devam ediyor. Bu model ile lastik tekerlekli hizmet sunan İETT,  Özel Halk Otobüsleri ve Otobüs AŞ operatörleri için bir hizmet kalitesi standardı  gelmiş olacak. Özel ulaşım hizmetlerinin kalitesinin yükselmesinin hedeflendiği  sistem ile özel taşımacılarımız sadece vatandaşa nasıl daha iyi hizmet  verebilirim konusuna odaklanmış olacaklar. Projeyle şoförlerin bu kriterlere daha  fazla dikkat göstermelerini sağladı. Sefer tamamlamada yüzde 4, dakiklik yüzde 3  ve kazalarda da yüzde 18 azalma sağlandı. Bu projenin de bir parçası olduğu iyi  insan kaynakları uygulamalarımızla bu sene ulaştırma alanında yılın İnsan  Kaynakları Departmanı Stevie Gümüş Ödülü’nü aldık.”

Metrobüs Hattı Silivri'ye Uzatılacak mı?

Metrobüs Hattı Silivri’ye Uzatılacak mı?

Hayata geçirdikleri Yalın Denetim Sistemi ile de 250 kişilik denetim  ekibi sahada tüm gün denetim faaliyetlerine devam ettiklerini, teknik  denetimlerin de aralıksız sürdüğüne dikkati çeken Emecen, İETT’nin 2 milyar 140  milyar liralık 2018 Yılı Bütçesi’nin İstanbullulara daha güzel hizmet vermek için  kullanılacağını söyledi.

Emecen, sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz kamu kurumları arasında halka en yakın hizmet veren kurumuz.  I?İstanbullulara hak ettikleri iyi hizmeti verebilmenin yegane yolunun, onların  ihtiyaçlarını dinlemek olduğunu biliyoruz. Bu nedenle iletişim faaliyetlerini,  vatandaş? memnuniyeti temelli olarak yeniden düzenliyoruz.”

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. İstanbul Büyükşehir Belediye  Meclisi’nde, 2 milyar 140 milyon liralık İETT’nin 2018 Yılı Bütçesi 143 evet, 69  ret oyuyla oy çokluğuyla onaylandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.