Mevlüt Uysal: Başakşehir’i satmıyoruz

Son Güncelleme: 27 Nisan 2015 - 11:27 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Mevcut Bahçeşehir Gölet alanında yapılan basın açıklamasına Başkan Uysal’ın yanı sıra Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları, Nurettin Ertemel, Murat Şahin, bölge mahalle muhtarları ve basın mensupları katıldı.
Mevlüt Uysal: Başakşehir'i satmıyoruz

Mevcut göl ve yeşil alanı tüm çalışmalar bittiğinde İstanbul’un en büyük şehir parkı haline getirecek olan proje ile ilgili bilgiler veren Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, son haftalarda basında çıkan haberleri de değerlendirdi.
“BAHÇEŞEHİR’İ SATMIYORUZ”
Göletle ilgili çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Başkan Mevlüt Uysal, “Bahçeşehir Gölet ile ilgili haberler proje ile ilgili gerçekler ile uyuşmuyor. Biz Bahçeşehir’i satmıyoruz aksine bölge halkı ile birlikte mevcut alanı daha da genişletiyoruz. Göletimiz şu an 300-350 dönüm civarındadır, içerisinde de suni gölet var. Etrafında da restaurant alanları var. Bizim projemizde mevcut bu alanda betonlaşma anlamında her hangi bir değişiklik yapmayacağız. Bahçeşehir Gölet Parkı’nı beş kat büyütecek olan projenin birinci ve Gölet’i iki kat büyütecek olan çalışmamız var. Bu çalışma bizim seçim vaadimizdi ve her fırsatta biz bu projeyi bölge halkına anlattık. Bahçeşehir gölet alanının yanında özel mülk olan arazi, Başakşehir Belediyesi’nce 2011 – 2014 tarihleri arasında suni göl, spor alanları, çocuk parkları, kültür sanat merkezi, yaşam alanları ve yeşil alana dönüştürülmek için satın aldık. Bu süreçte CHP meclis üyelerimiz de bize destek verdi, oy birliği ile kararlar çıktı” dedi.

“İSTANBUL İÇİN ÖNEMLİ BİR MESİRE ALANI OLACAK”
Mevcut park alanının İstanbul’da belediye eli ile yapılan en büyük çevre düzenleme çalışması olduğunu da belirten Başkan Uysal, “Park alanı bittiği zaman sadece Başakşehir için değil çevre ilçeler içinde önemli bir mesire alanı olacaktır. Proje tamamlandığında buradan yaklaşık 4 milyon vatandaş yararlanacak. Şu anda alanda İSKİ’ye ait atıl durumda olan bir arıtma alanı var. Şantiye alanı var. Şu anda alanın yaklaşık 100 dönümlük bölümü kötü bir görüntüye sahip. Alanda ki mülkiyetlerin toplanması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Projenin toplam bedelinin 600 milyon civarında olmasını hesaplıyoruz. Çalışmanın ilk etabını yaparken rekreasyon alanındaki yüzde 5’lik imar hakkı 103 milyon liraya verilerek çalışmanın maliyetini karşılamaya çalıştık. Zira tüm dünyada bu tarz sosyal yaşam ve rekreasyon alanlarında imar hakkı en az yüzde 5’tir” şeklinde konuştu.

“PROJE YARIŞMASI İLE ÇALIŞMANIN İÇERİĞİ BELİRLENECEK”
Şu ana kadar ise Bahçeşehir gölet alanıyla ilgili projenin her aşamasının kamuoyu ile paylaşıldığını da belirten Başkan Uysal, “İstanbul’un gözde alanına yakışır bir çevre oluşturmak için www.goleticinfikrimvar.com sitesiyle vatandaşlarımızın talep, fikir ve önerileri alınarak ve değerlendirilerek bu çerçevede uluslararası boyutta bir proje yarışması yapılacak. Proje tamamlandığında İstanbul’un en güzel rekreasyon alanı olacak, Başakşehir’de zaten İstanbul ortalamasının üzerinde olan yeşil alan miktarı çok daha yukarılara çıkacaktır. Başakşehir uygulanacak bu çevre politikalarıyla İstanbul’un en gözde ve en yeşil şehri olacaktır” dedi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Uysal, proje ile ilgili tarihleri de vererek, “Gölet projesi tamamen bittiğinde Gölet yaklaşık olarak 6 kat büyümüş olacaktır. 11 bin 500 metrekarelik inşaat alanının dün ihalesini yapmış olduk. Ödüllü uluslararası proje yarışmamızı da en kısa sürede sonuçlandırmayı hedefliyoruz. Eylül-Ekim ayı gibi projemiz şekillenmiş olacaktır. ilk etabın iki yıl içerisinde tamamlanmasını planlıyoruz. İkinci etap ile ilgili çalışmaları da 2019 yılına kadar bitirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
Başakşehir Belediye Başkanı Uysal basın açıklamasının ardından katılımcılar ile birlikte Gölet bölgesini gezdi. Başkan Uysal, basın mensuplarına çalışmaları yerinde anlattı.


Mevlüt Uysal: Başakşehir’i satmıyoruz ile Benzer Yazılar:

27 Nisan 2015 Saat : 11:27

Mevlüt Uysal: Başakşehir’i satmıyoruz Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir