Muhammed Mursi’den Nil Açıklaması

Son Güncelleme: 10 Haziran 2013 - 1:31 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

“Nil’in tek bir damlası eksilirse, kanlarımız bunun için alternatiftir”Muhammed Mursi'den Nil Açıklaması
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, dün Nil nehri suları için düzenlenen halka açık konferansta konuştu. Nil nehri üzerine baraj inşa eden Etiyopya’yı savaşla tehdit eden Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, “Nil’in tek bir damlası eksilirse, kanlarımız bunun için alternatiftir” dedi.

“Mısır halkı, herşeye sabreder. Ancak haklarını, güvenliğini ve can damarını tehdit eden olay karşısında sabretmez” diyen Cumhurbaşkanı Mursi, ülkesinin savaş çığırtkanlığı yapmadığını ancak su güvenliğine zarar verecek hiç bir olaya da izin vermeyeceğini söyledi.

Nil sularının paylaşımı konusunda yapılan son görüşmelerin Sudan, Etiyopya ve Mısır’ı birbirlerine daha da yaklaştırdığını iddia eden Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Nil suları nedeniyle bu iki ülkeyle ortak sayıldıklarını söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi konuşmasında siyasetçileri ve yetkilileri ülkenin ulusal çıkarlarını gözetmek ve su güvenliğini sağlamak için çalışmaya davet etti.

NEHRİN YATAĞI DEĞİŞTİRİLİYOR

Etiyopya, Hedasi Barajı’nın inşası öncesi Nil nehrinin kollarından biri olan Mavi Nil’in yatağının değiştirilmesi çalışmalarına başladıklarını ilan etmişti. Mısır ve Sudan, Etiyopya’nın bu girişimine karşı çıkmıştı. Hedasi Barajı’nin devreye girmesiyle Mısır, Nil’deki suyun yüzde 20’sini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

10 ÜLKE BU SUYA MUHTAÇ

Nil Nehri havzası 2.9 milyon kilometrekarelik alanıyla Afrika kıtasının yüzde 10’unu oluşturuyor. Havza ülkelerini Mısır, Sudan, Etiyopya, Eritre, Kenya, Ruanda, Burundi, Tanzanya, Uganda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti oluşturuyor.

ASLAN PAYI MISIR ALIYOR

Etiyopya’nın inşa ettiği Hedasi Barajı, Nil’in, Mavi Nil kolundaki dört barajdan biri olacak. Nil Nehri’nin yıllık 84 milyar metreküp olan su kapasitesinin 55 milyar metreküplük kısmı Mısır tarafından kullanılıyor. Sudan da 18.5 milyar metreküp ile kaynaktan en fazla yararlanan ikinci ülke konumunda bulunuyor.


Muhammed Mursi’den Nil Açıklaması ile Benzer Yazılar:

10 Haziran 2013 Saat : 1:31

Muhammed Mursi’den Nil Açıklaması Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir