Müslüman Kimliğin İnşası

Son Güncelleme: 14 Kasım 2013 - 10:49 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir söyleşileri kapsamında düzenlenen Ramazan Kayan söyleşisinde yazar “Müslüman kimliğin inşası” konusunu dinleyicileriyle paylaştı.

Müslüman Kimliğin İnşası

Başakşehir M. Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Kompleksi bünyesinde yer alan BES Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşide İlahiyatçı yazar Ramazan Kayan Müslüman bir kimliğin nasıl oluşması gerektiğini ve nasıl idame ettirilmesi gerektiğini dinleyicileri ile paylaştı. Kayan yaptığı konuşmasına Emin Saraç Kültür Merkezi’nin çok güzel olduğunu ve bu salonlarda insanlık için önemli konuların konuşulacağını dile getirerek emeği geçen herkese teşekkür ederek başladı.

Müslüman kimliğin oluşmasında üç kavramın yerinde olması gerektiğini bu kavramların ise birinci olarak insanın şahsiyetinin olduğunu dile getirdi. Her insanın birer şahıs olduğunu ama çoğu insanın birer şahsiyet olmadığını dile getiren Kayan, insanda Müslüman kimliğinin oluşması için öncelikle Müslüman bir şahıstan ziyade Müslüman bir şahsiyet olması gerektiğini vurgu yaptı. İnsanların en büyük sorunlarının şahısların şahsiyet olarak kimliklerini bilememesidir. İkinci olarak aidiyet kavramı ön plana çıkar. Aidiyet duygusu hangi kimliğe bağlı olduğumuzun göstergesidir. Yüce Allah nereli ve kimlerden olduğumuza bakmaz bizlerde ilk önce “ne ve kim” olduğumuza bakacaktır. Son günlerde aidiyet duygusunu kaybeden insanlar fıtratıyla savaşıyor. İnsanların ilk önce kendilerinin kendilerine ait olmadıklarını bilmeleri gerekmektedir. Çünkü kendi kendimizin değiliz fani dünyada Allah için olmamız gerekmektedir” dedi.

İnsan insanın yurdudur

Müslümanların insan insanın düşmanıdır değil de insan insanın yurdudur düşüncesiyle hareket etmesini gerektiğini dile getiren Kayan “Yoğun gündemlerimizin arasında Yüce Allah’ı gündemimizin neresine koyduğumuz önemlidir. Yüce Allah’ı hayatımızın merkezine yerleştirmemiz gerekmektedir. Kimliğin oluşmasında üçüncü faktör ise harekettir. İnsan her zaman ve her yerde üzerine oturmuş kimliğinin gerektirdiği hal ve hareketleri yapması gerekir” dedi.


Müslüman Kimliğin İnşası ile Benzer Yazılar:

14 Kasım 2013 Saat : 10:49

Müslüman Kimliğin İnşası Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir