Mustafa Avkıran Kimdir?

Son Güncelleme: 8 Kasım 2017 - 3:47 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Mustafa Avkıran, 1963 yılında Gaziantep doğumludur. Mustafa Avkıran İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan 1983 yılında mezun olmuştur. Mezuniyetinden sonra İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan Avkıran; ayrıca Mimar Sinan Üniversitesi’nde Devlet Konservatuarı bölümünde yüksek lisansını da tamamlamıştır.

Mustafa Avkıran; 1987 yılı içerisinde Küçük Prens oyununda başlamış olduğu Yönetmenlik hayatına Ankara, Van, İstanbul, Trabzon, Bursa ve Antalya Devlet Tiyatroları ile İstanbul Büyükşehir Devlet Tiyatrosu, Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda ayrıca görev yaparak devam etmiştir. 1993-1995 yılları arasında Antalya Devlet Tiyatrosu’nda müdür olarak görev yapan Mustafa Avkıran sonrasında politik nedenler yüzünden buradan ayrılmıştır. 1994 yılında İsmet Küntay en iyi yönetmen ödülünü Murathan Mungan’ın ‘’Mahmut ile Yezida, Taziye, Geyikler Lanetler’’ oyunuyla oyunlaştırmasının ötesinde başarılı bir uyarlama ile almıştır.

1995 yılı içerisinde ilk sinema filmi olan Sokaktaki Adam ile Altın Portakal’da en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alan Mustafa Avkıran bu filmi sonrasında ve Kayıkçı, Cumhuriyet, Av Mevsimi mutluluk gibi filmlerle de sinema hayatına devam etmiştir. 1995 yılında eşiyle beraber ve Naz Erayda ile Antalya 5. Sokak tiyatrosunu kurmuştur. 2000 yılında tiyatro Oyunevi ile beraber İSM ikinci katını kurdu. Avkıran Garaj İstanbul kurucuları arasında yer alır ve ayrıca sanat yönetmenliği görevini de yapmıştır.

Mustafa Avkıran Kimdir?

7 Eylül 2011 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan Kuzey Güney dizisi içerisinde Sami Bey rolünde oynamıştır. 2012 yılında Ferhat ile Şirin hikayesi olan Ay Ecesi adlı oyunu yöneten Mustafa Avkıran 2013 yılında gerçekleştirmiş olduğu ‘’Sarhoş Komünite İftiharla Sunar: Sabahlar Olmasın’’ ile unutulmaya yüz tutmuş olan gazino kültürünün sahip çıkarak gençliğinden beri içinde var olan müzik tutkusunu da bu şekilde ortaya çıkarmıştır. 1995 yılından beri tiyatrocu Övül Avkıran ile evli olan Mustafa Avkıran 11 Nisan 2015 tarihinde doğan Araz adında bir erkek çocuğu sahibidir.


Mustafa Avkıran Kimdir? ile Benzer Yazılar:

8 Kasım 2017 Saat : 3:47

Mustafa Avkıran Kimdir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir