Müteahhitlere inşaat izni kolaylığı

Son Güncelleme: 12 Aralık 2017 - 9:42 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

ANTALYA İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, müteahhitlerin inşaat izin sürecinde yaşadıkları bürokrasi yoğunluğunun azaltılması için İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarının ortak çalışma başlattıklarını söyledi.

Müteahhitlere inşaat izni kolaylığı

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, kamu kurumları ve belediyelerin inşaat sektörü konusunda müteahhitlere kolaylık gösterilmesi gerektiğini söyledi. Sektörün yürüdüğü yolun açılması gerektiğini ve doğru hamleler yapılarak ağır bürokrasiden kurtulmanın kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Karataş, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın, bu konuda çalışma başlatıldığını duyurduğunu ifade etti.

AYAKLARDAKİ AĞIR TAŞ ARTIK YOK

Recep Akdağ’ın bürokrasiden kaynaklanan hantallığı ortadan kaldırılması talimatını verdiğini, bunun da tüm valiliklere bildirdiğini anlatan Deniz Karataş, “İnşaat sektörünün, özellikle müteahhitlerimizin büyük sıkıntı yaşadığı konular Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın talimatıyla çözülmüştür. Çağrılarımıza kulak veren hükümetimizin ilgili bakanlıkları ve çalışma içerisinde bulunan başta Federasyonumuzun çok değerli yöneticilerinin büyük gayreti ve bizlerinde bu sorunları yakın takip etmemizde yaptığımız açıklamalar ve kamuoyunu bilgilendirmelerimiz karşılık bulmuştur” dedi.

YEREL DE KALKAN AĞIR BÜROKRASİ DE NELER VAR ?

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın başkanlığını yaptığı yatırım ortamının iyileştirilmesi çalışmaları kapsamında İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın müşterek çalışmalar sonucunda iki genelge yayınladığına değinen Deniz Karataş, “Yayımlanan bu genelgelerde, vatandaşlar ve yatırımcılar için inşaat ve yapıların faaliyete geçiş süreci ile ilgili bürokratik işlemleri kolaylaştırıcı bazı önlemler uygulamaya konuldu. Bu genelgelere göre; inşaat izin süreçleri ile ilgili olarak belediyelerce mevzuatta açıkça sayılmış bilgi, belge ve ücret dışında hiçbir bilgi, belge ve ücret talep edilmeyecek, ayrıca inşaat izinleriyle ilgili talep edilen bilgi, belge ve ücretler belediyelerin internet sitelerinde yayınlanacak” diye konuştu.

YAPILAN İŞLEMLER BİRLEŞTİRİLİYOR

İnşaat izinleriyle ilgili ayrı ayrı yapılan 12 işlemin birleştirilerek 5 işleme düşürüleceğini anlatan Deniz Karataş, şunları söyledi:

“Böylelikle vatandaşlarımızın yapacağı başvuru ve bürokratik işlem sayısı azaltılarak zaman ve kaynak tasarrufu sağlanacak. Belediyeler, vatandaşlarımızın bazı işlem ve yazışmaları kendileri gerçekleştirecek. Örneğin mimari proje onayının alınması, su-kanal altyapı izin belgesi ve ödemeye dair makbuz alınması ile kazı hafriyat izni alınması için daha önce ayrı ayrı başvuru ile yapılabilen işlemler sadece ruhsat başvurusu şeklinde tek işlem olarak yapılacak. Ayrıca, mülkiye müfettişleri ve mahalli idareler kontrolörleri yapacakları teftiş ve denetimlerde bu hususlara dikkat edecek. Bu genelgeler Valilikler aracılığıyla Mahalli İdarelere gönderildi.”


Müteahhitlere inşaat izni kolaylığı ile Benzer Yazılar:

12 Aralık 2017 Saat : 9:42

Müteahhitlere inşaat izni kolaylığı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir