Müzikle tedavi bilimsel mi? - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

Müzikle tedavi bilimsel mi?

Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öztürk, “800 yıl önce darüşşifalarda uygulamaya başlanan müzikle terapilere bilimsel metodolojileri kullanarak kanıt oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

Buna bakmak ister misiniz.
Müzikle tedavi bilimsel mi?
Son Güncelleme :

12 Mayıs 2016 - 16:28

tanıtım ekle

Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öztürk, “800 yıl önce darüşşifalarda uygulamaya başlanan müzikle terapilere bilimsel metodolojileri kullanarak kanıt oluşturmaya çalışıyoruz” dedi. Müzikle tedavi

Selçuklu ve Osmanlı döneminde uygulanan müzikle tedavi yöntemlerini araştırmak ve uygulamak amacıyla Edirne’de kurulan Uygulamalı Müzik Terapileri Derneği, terapiyi bilimsel veriler üzerine oturtmak üzere çalışmalarına başladı.

Dernek üyeleri “la” notasındaki hertz farklılığının frekans dağılımının, müzikle terapide insanlar üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla çalışma yürütüyor. Dernek Başkanı ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 yıldır müzikle tedavi alanında çalışmalar gerçekleştirdiklerini, Sağlık Bakanlığı’nın Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’ni yayımlamasının ardından çalışmalarını artırdıklarını söyledi.

“Makamdan Şifaya” adlı müzikle tedavi üzerine kaleme alınan kitabın yazarlarından Prof. Dr. Öztürk, 800 yıl önce, darüşşifalarda uygulamaya başlanan ve bir anlamda geçmişten bugüne gelen reçeteler olarak da addedilen müzikle terapilere bilimsel metodolojileri kullanarak kanıt oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

La notasının frekansı araştırılıyor

La notasının frekans aralığındaki değişikliklerin insanlar üzerindeki farklılığı ortaya koymak amacıyla araştırma yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Öztürk, şunları kaydetti:

“Örneğin Dede Efendi, Itri ya da Mozart’ın beste yaparken kullandığı la sesinin 440 hertzlik frekansta olmadığını biliyoruz. Şimdi standart olarak kullandığımız la 440 hertz ama 1800’lü yıllarda 426 ile 460 hertz frekanslarında farklı la seslerinin kullanıldığını görüyoruz. Yani Mozart’ın beste yaparken piyanosundan kulağımıza gelen la sesi bugünkünden farklıydı. Biz bunun bilimsel araştırmalarını yapmaya başladık. Hamammizade İsmail Dede Efendi’nin Sultaniyegah Ağır Semaisi’ni bir 440 hertzden bir de 432 hertzden kayıt ederek bunun bireyler üzerindeki etkisini araştırıyoruz, sonbaharda bu araştırmamızı sonuçlandıracağız.”

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.