Noterden gayrimenkul satışı başlıyor - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

Noterden gayrimenkul satışı başlıyor

Taşınmaz satış sözleşmesi noterler tarafından da yapılabilecek.

Buna bakmak ister misiniz.
Noterden gayrimenkul satışı başlıyor
Son Güncelleme :

27 Haziran 2022 - 8:51

tanıtım ekle

TBMM Genel Kurulu’nda, kamuoyunda 6’ıncı Yargı Paketi olarak bilinen, Hakimler ve Savcılar Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. Noterden gayrimenkul satışı

Madde gereğince Türkiye genelinde gayrimenkul, emlak, konut alım satımları Noterlik üzerinden gerçekleştirilebilecek. Söz konusu kanun maddeleri Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. İlgili kanun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ve Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla resmen yürürlüğe girmiş olacak.

Meclisten geçen noterden gayrimenkul satışı için geri sayım başladı. Kararın Resmi Gazete’de yürürlüğe girmesi sonrasında, Noter aracılığı ile emlak alım satım işlemleri başlayacak.

Ev almak, satmak isteyenler alıcı veya satıcı ile Notere giderek kolayca alım satım yapabilecekleri yeni kanun ile birlikte Tapu dairelerinde önemli bir yük azalmış olacak. Vatandaş Noterlik aracılığı ile gayrimenkul alıp satabilecek.

Kanunla; noterler, taşınmaz satış vaadi sözleşmesi yapabilecek ve bu sözleşmeyi taraflardan birinin talep etmesi, harç ve giderleri ödemesi halinde tapu bilişim sistemi vasıtasıyla tapu siciline şerh verebilecek, taşınmaz satış sözleşmesi yapabilecek. Taşınmaz satış sözleşmesi noterler tarafından da yapılabilecek.

Teklifle noterler, taşınmaz satış başvurusu üzerine başvuru belgesi düzenleyecek, taşınmaz üzerindeki her türlü kısıtlamayı dikkate alacak ve taşınmaz satışıyla ilgili diğer kanunlarda yer alan sınırlamalar ile usul ve esasları gözetecek.

Noterden gayrimenkul satışı

Noterler tarafından yapılacak taşınmaz satış sözleşmelerinde sadece tapu harcı alınacak, bu işlemler için ayrıca noter harcı alınmayacak. Noter ücreti taşınmazın değerine göre 500 liradan az, 4 bin liradan fazla olamayacak ve ücret tarifesinde gösterilecek.

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.