Obezitenin sağlığa etkileri

Son Güncelleme: 30 Ocak 2017 - 4:41 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Yağ, kanser hücrelerinin büyümesini tetikleyebilecek bir adipokin olan leptinin üretilmesini sağlıyor. Bu nedenle obezite; meme, kolon, endometrium, özofagus, safra kesesi, böbrek, pankreas ve trioid gibi ölümcül kanser türlerini beraberinde getiriyor.

Obezitenin sağlığa etkileri

Ulusal Kanser Enstitüsü’nün verilerine göre, obezite eğilimi bu şekilde artmaya devam ederse 2030 yılına kadar yarım milyon yeni kanser vakasıyla daha karşılaşacağız.

Obezitenin kalp hastalıkları riskini arttırdığını biliyoruz. Ancak olay sadece sizin sağlığınızla sınırlı kalmıyor. Amerikan Kalp Cemiyeti’nin 2014 yılında açıkladığı bir araştırmaya göre kilolu veya obez annelerin çocuklarında kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölüm riski yüzde 90 oranında daha fazla.

Alkolden sonra karaciğer yağlanmasına neden olan en büyük suçlu obezitedir. Karaciğer yağlanması özellikle Amerika gibi gelişmiş ve sağlıksız beslenmeyle uğraşan ülkelerin en büyük problemlerinden biri. CDC’ye göre 29 milyon Amerikalı bu hastalığı taşıyor. Üstelik obezite de insülin direncine neden olduğundan karaciğer yağlanmasına davetiye çıkarıyor.

Obezite dolaylı yoldan uyku apnesi gibi hastalıklara da neden oluyor. Genişlemiş bademcikler ve dil, boyun yağlarındaki artış, üst solunum yollarını tıkadığından obeziteyle uğraşan insanların uyku kalitesi de ciddi anlamda düşüyor.

Obezite tek başına bir hastalık olmakla birlikte vücudunuzdaki birçok organınızın da yavaş yavaş çökmesine neden oluyor. Bu sebeple daha fazla hastalığa yakalanıldığından bunun etkisi ekonomiden sosyal yaşama bir çok duruma yansıyor. Yapılan araştırmalar işçilerin obeziteye bağlı hastalıklar nedeniyle verimliliğinin düştüğünü ortaya koyuyor. Yakın zamanda obezitenin Amerikalı işletmelere 8,65 milyon dolarlık bir maliyet getireceği ön görülüyor.


Obezitenin sağlığa etkileri ile Benzer Yazılar:

30 Ocak 2017 Saat : 4:41

Obezitenin sağlığa etkileri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir