Öğrenciye en ucuz ulaşım İstanbul’da - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

Öğrenciye en ucuz ulaşım İstanbul’da

2015-2016 Eğitim-Öğretim döneminin ilk gününde yapılan araştırmaya göre İstanbul’da eğitim alan öğrencilerin, toplu taşıma araçlarıyla Diyarbakır, İzmir ve Manisa’daki öğrencilerden daha ucuza yolculuk yaptığı görüldü.

Buna bakmak ister misiniz.
Öğrenciye en ucuz ulaşım İstanbul’da
Son Güncelleme :

29 Eylül 2015 - 8:22

tanıtım ekle

2015-2016 Eğitim-Öğretim döneminin ilk gününde yapılan araştırmaya göre İstanbul’da eğitim alan öğrencilerin, toplu taşıma araçlarıyla Diyarbakır, İzmir ve Manisa’daki öğrencilerden daha ucuza yolculuk yaptığı görüldü.
Türkiye genelindeki ilkokul, ortaokul ve liseye giden 18 milyonu aşkın öğrenci için ders zilinin çalmasıyla beraber önemli metropollerdeki trafik yoğunluğunda da artış yaşandı. Okullarına ulaşmak için toplu taşıma araçlarını kullanan öğrencilerin en büyük yardımcısı ise özellikle son dönemde birçok büyük şehir belediyesi tarafından hayata geçirilen akıllı kartlar oldu. Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Manisa’da eğitim alan öğrenciler arasında İETT Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan araştırmaya göre kilometre başına ödenen ücretlerin ortalaması karşılaştırıldığında İstanbul’daki toplu ulaşımın, Diyarbakır’a göre yüzde 39, İzmir’e göre yüzde 58 ve Manisa’ya göre ise yüzde 75 daha ucuz olduğu görüldü. Toplu ulaşım hizmeti verilirken öğrencilere göre düzenlemeler yapılan İstanbul’daki öğrenciler her sene olduğu gibi bu eğitim-öğretim döneminin ilk gününde de toplu ulaşım araçlarını ücretsiz kullandı. Öğrencilerin okullarına sorunsuz ulaşabilmesi için okulların açıldığı ilk gün ücretsiz olan toplu taşıma araçları, İstanbul trafiğini de önemli ölçüde rahatlattı.

İŞTE DÖRT BÜYÜK ŞEHRİN ULAŞIM ÜCRETLERİ
Dört büyük şehirde kilometre başına ödenen ücretlerin ortalaması karşılaştırıldığında İstanbul’daki toplu ulaşımın, Diyarbakır’a göre yüzde 39, İzmir’e göre yüzde 58 ve Manisa’ya göre ise yüzde 75 daha ucuz olduğu görüldü. Araştırmanın sonucuna göre İstanbul’daki öğrencilerin, Tuzla’dan Kadıköy’e 42,5 kilometre, Beylikdüzü’nden Söğütlüçeşme’ye 52 kilometre, Yakacık’dan Kartal’a 18 kilometre ve Sarıyer’den Taksim’e 21 kilometre olan mesafeyi gitmek için 1.10 TL ücret ödediği görüldü.

İZMİR
İzmir’deki öğrencilerin, Urla ile Konak arasındaki 50,6 kilometre olan mesafeyi gitmek için 2.15 TL ödediği görülürken Çiğli’den Konak’a 28,5 kilometre, Gaziemir’den Konak’a 16 kilometre ve Balçova’dan Konak’a 11 kilometre olan mesafeyi gitmek için de 1.25 TL ücret ödediği saptandı.
MANİSA
Manisa’daki öğrencilerin, Yeni Garaj’dan Celal Bayar Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne 16 kilometre, Kuşlubahçe Mahallesi’nden Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi’ne 22 kilometre, Turgutlu Caddesi’nden TOKİ 2 Konutları’na 21 kilometre ve Yeni Garaj’dan Keçiliköy’e 14,5 kilometre olan mesafeyi gitmek için ise 1.30 TL ücret ödediği görüldü.

DİYARBAKIR
Diyarbakır’daki öğrencilerin, Afet Evler’den Dicle Üniversitesi’ne 15 kilometre, TOKİ’den Dicle Üniversitesi’ne 25 kilometre, ilçe otogarından Dicle Üniversitesi’ne 7,5 kilometre ve Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Dicle Üniversitesi’ne 25 kilometre olan mesafeyi gitmek için 1 TL ücret ödediği görüldü.

135 BİN ÖĞRENCİYE İSTANBULKART KOLAYLIĞI
İETT ve üniversiteler ile işbirliği kapsamında bu yıl 135 bin öğrenciye indirimli İstanbulkart verildi. Ayrıca kayıtlar sırasında dikkat çeken uygulamalardan biri de ulaşım kartı ile öğrenci kimlik kartının tek kartta birleştirilmesi oldu. Öğrenci kartları ve İstanbulkartlar birbirine entegre edilerek öğrencilerin iki ayrı kart yerine tek kart taşımaları hedeflendi.

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.