Ömer Döngeloğlu, “Çöle İnen Nur’u Anlattı

Son Güncelleme: 23 Ocak 2013 - 9:00 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir Belediyesi tarafından, Başakşehir söyleşilerinin bu haftaki konuğu ilahiyatçı yazar Ömer Döngeloğlu oldu. Döngeloğlu, Peygamber Efendimizin (S.A.S.) doğumu, çocukluğu ve ahlakı üzerine söyleşi yaptı.

Ömer Döngeloğlu, “Çöle İnen Nur’u Anlattı

Başakşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye yoğun ilgi gösteren vatandaşlar salonu tamamen doldurdu. Başakşehir Belediyesi Kültür Müdürü Basri Akdemir’in de katıldığı programda, izleyiciler Peygamberimizin doğumunda meydana gelen ibretlik olayları dinlerken gözyaşlarını tutamadı.

Doğumunda da Müjde Verdi

Mevlit Kandili öncesi Peygamberimizin hayatını anlatan söyleşide, Efendimizin doğumundan itibaren ibretlerle dolu hayatından örnekler veren Döngeloğlu, Resulaullah’ın doğumundan önce Hz. Amine’nin gördüğü rüyadan, babasının vefatından ve gençlik yıllarından bahsetti. Efendimizin doğumunu Şifa adlı bir ebenin gerçekleştirdiği ifade eden Döngeloğlu, “Doğduğunda annesiyle yatağında yatarken, doğum haberini almaya gelen Ebu-Leheb’in kölesi Süveybe,Hz. Muhammed’in gözlerine baktığında ileride çok önemli bir kişi olacağını hissederek O’nu emzirmek istediğini söyledi. Annesinin izin vermesiyle O’nu ilk emziren köle olan Süveybe olmuştur. O zamana kadar bir köle, hür bir bebeği emzirmemiştir. Daha doğumunda köleliği kaldıracağının müjdesini vermiştir” dedi.

Kimse kendisinden Başkasına Güvenmesin

Ömer Döngeloğlu, Kur’an-ı Kerim’in peygamberimizin hayatına ışık tutan çok önemli bir rehber olduğunu, en mühim güvencemizin Kur’an-ı Kerim ve amellerimiz olduğunu belirterek; “Efendimizin Amcası Ebu-Leheb için Kuran-ı Kerim’de ayetle cehennemliklerden olduğu belirtiliyor. O ki Peygamberimizin amcasıdır. Burada büyük ders vardır. Benim babam hacı, annem hoca diyerek kimse sorumluluğundan kurtulamaz.” dedi.

Döngeloğlu; “Kur’an- Kerim O’nun ahlakını anlatıyor. İslam alemine, alemlere rahmet olan Peygamber efendimizin merhametine ve hayat modeline ihtiyacı var. Efendimizle bir kez daha tanışmaya, onun peşinden yürümeye mecburuz” diye konuştu.


Ömer Döngeloğlu, “Çöle İnen Nur’u Anlattı ile Benzer Yazılar:

23 Ocak 2013 Saat : 9:00

Ömer Döngeloğlu, “Çöle İnen Nur’u Anlattı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir