Plaka sorgulama nasıl yapılır?

Son Güncelleme: 6 Ekim 2017 - 9:51 0 Yorum Yazar:
Etiketler: ,

0 Paylaşımlar

Plaka sorgulama işlemi, araç satın alacaklar için önemlidir. Plaka sorgulama ile araçta parça değişimi olup olmadığı ya da aracın borcu olup olmadığı bilgilerine kısa sürede ulaşılabilir. Sorgulama ile ileride sorun yaşanma ihtimali de azaltılır. Plaka sorgulaması nasıl yapılır?

Plaka sorgulama nasıl yapılır?

Plaka sorgulaması yapmak isteyenler için dört farklı seçenek vardır. Bunlar; E-Devlet, Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ve SMS ile sorgulamadır. Plaka sorgulama sonucunda; araca ait cezalar, kaza raporları, hasar kayıtları ve araçta değişen parça bilgisine ulaşılabilir.

E-DEVLET İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA

E-Devlet ile sorgulama için, turkiye.gov.tr internet sitesi üzerindne sisteme giriş yapılır. Giriş için; E-Devlet şifresi, mobil bankacılık, e-imza, internet bankacılığı ve T.C. kimlik kartı seçenekleri bulunur. Sisteme giriş yapıldıktan sonra ekranın sol kısmında yer alan menüden e-Hizmetler bölümüne girilir. Ardından Emniyet Genel Müdürlüğü bağlantısı açılır. Açılan sayfadan da ‘’Araç Plaka Sorgulama’’ bağlantısı ile sorgulama gerçekleştirilebilir. Sorgulama ile aracın modeli, rengi, markası, tescil birimi ve sahip belge tarihi gibi bilgilere erişim sağlanabilir. Bu bilgiler dışında, aracın çalıntı olup olmadığı ya da hak mahrumiyeti gibi bilgiler de görülebilir.

EGM İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinden sorgulama için egm.gov.tr internet sitesine girilir. Ardından ‘’Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’’ bağlantısı açılır. Açılan sayfadan ad, soyad, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi bilgileri istenen yerlere doğru şekilde yazılır. Araç plaka sorgulama ile son bir yılın trafik cezaları görülebilir.

SMS İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA

SMS ile araç plaka sorgulama işlemleri, tüm operatörler üzerinden yapılabilir. Sorgulama işlemleri için gönderilecek her mesaj 7 Türk Lirası olarak ücretlendirilir. Değişen parça sorgulaması için ‘’PARCA PLAKA’’ yazılır ve 5664’e gönderilir. Örnek: PARCA 34ABC12345

Aracın trafiğe çıkış tarihi, kaskolu ve kaskosuz olduğu günlerin sayısı, son sahiplik süresi gibi bilgilere ‘’DETAY boşluk PLAKA’’ yazılarak ulaşılabilir. Aracın plakası değişmiş olsa bile sorgulama ile hasar geçmişi hakkında bilgi alınabilir. Bunlar dışında SMS ile kasko sigorta durumu sorgulama, poliçe sorgulama, tutanak sorgulama, trafik sorgulama ve araç detay sorgulama yapılabilir.

SİGORTA BİLGİ VE GÖZETİM MERKEZİ İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile araç sorgulaması için internet sitesinden ‘’Sorgulamalar ve Online İşlemler’’ menüsüne girilir. Ardından T.C. kimlik numarası ve araç plakası gibi istenen bilgiler doğru şekilde yazılarak araç plakası sorgulanabilir.


Plaka sorgulama nasıl yapılır? ile Benzer Yazılar:

6 Ekim 2017 Saat : 9:51

Plaka sorgulama nasıl yapılır? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir