Rabia Şehidi Esma’yı Abisi anlattı

Son Güncelleme: 17 Ocak 2015 - 9:26 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Ortadoğu Sıcak Bölge” söyleşisine katılan Ammar Bilteci, Mısır Rabiatü’l Adeviyye Meydanı’nda şehit edilen kardeşi Esma-el Bilteci’yi anlattı.

Rabia Şehidi Esma’yı Abisi anlattı

Başakşehir Belediyesi tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında “Ortadoğu Sıcak Bölge” isimli bir program düzenlendi. Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, çatışmalarla ve savaş ile anılan Ortadoğu coğrafyası konuşuldu. Program kapsamında Demet Tezcan’ın oturum başkanlığını yaptığı söyleşide, Nihad Libeli, Tülay Gökçimen, Turan Kışlakçı ve Nevzat Çiçek Arap dünyasındaki değişimi ve Ortadoğu coğrafyasındaki savaşlar değerlendirdi.

Mısır’da Rabiatü’l Adeviye Meydanı’nda çıkan olaylarda küçük yaşta şehit edilen Esma el- Bilteci’nin ağabeyi Ammar Bilteci düzenlenen geceye sürpriz konuk olarak katıldı. Söyleşide öncesinde bir konuşma yapan Ammar Bilteci, Rabiatü’l Adeviye Meydanı’nda yaşanan olayların insanların daha çok birbirlerine bağlanmasını sağladığını söyledi. Bilteci, “Verilen yüzlerce şehit gösteriyor ki bizler artık yeni arayışlar içerisindeyiz. Eskisi gibi mazlum ve boynu bükük olmak istemiyoruz. Artık bir direniş var. Biz bu dersten öğrendik ki. Şu ana kadar olan bu olaylardan artık uyandık ki. Bütün bu olanlardan, bütün İslam aleminde özellikle de Arap devletlerinde her zaman zalim gaddar ezilenler bulunmaktaydı bize hükmeden ama artık susmayacağız” dedi.

“KARDEŞİM ESMA HER ZAMAN MAZLUMUN YANINDAYDI”

Mısır’da başlayan ayaklanmalarda asıl amaçlarının yalnızca hürriyet olduğunu belirten Bilteci, “Bu istek masum bir istekti ama maalesef çok bedeller ödedik. Çok kanlar döküldü. Hürriyet bayrağını kaldırmamız için kız kardeşim Esma’nın da ölümü herkese ders oldu. Kız kardeşim Esma yaşının küçük olmasına rağmen bütün bu protestolara ve ayaklanmalara katıldı. Her zaman da mazlumun yanındaydı. Ben inanıyorum ki Allah insanların arasından insanlar seçer. Kız kardeşimde bunlardan biriydi. Kız kardeşimde bunlardan biriydi ve bu seçimler doğruluğu ve gerçek olanı insanlara aktarmaya gayret edenlerdir” şeklinde konuştu.


Rabia Şehidi Esma’yı Abisi anlattı ile Benzer Yazılar:

17 Ocak 2015 Saat : 9:26

Rabia Şehidi Esma’yı Abisi anlattı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir