‘Satılamaz’ denilen arsa plan değişikliği ile satılıyor - Kayaşehir İstanbul

‘Satılamaz’ denilen arsa plan değişikliği ile satılıyor - Kayaşehir İstanbul

‘Satılamaz’ denilen arsa plan değişikliği ile satılıyor

Başakşehir’de 5 bin metrekarelik ‘belediye hizmet’ alanı ‘özel sağlık tesisi’ alanına dönüştürülerek “Medipol Üniversitesi Rektörlüğü”ne devrediliyor

Bu haber 30 Mayıs 2013 - 14:08 'de eklendi ve 186 kere okundu kez görüntülendi.

Başakşehir’de 5 bin metrekarelik ‘belediye hizmet’ alanı ‘özel sağlık tesisi’ alanına dönüştürülerek “Medipol Üniversitesi Rektörlüğü”ne devrediliyor

Hükümetin Medipol’e kıyağı bitmiyor. Şimdi de İstanbul Bahçeşehir’de satılamaz şerhi olan hizmet alanının Medipol Üniversitesi Rektörlüğü’ne devredilmesi planlanıyor. 2009’da TOKİ’nin Başakşehir Belediyesi’ne devrettiği 5 bin metrekarelik arazi, ‘belediye hizmet alanı’ olarak gözükürken, AKP’li belediyenin yaptığı plan değişikliği ile ‘özel sağlık tesisi alanı’ ilan edildi.

Medipol Hastaneleri’nin sahibi Türkiye Eğitim ve Sağlık Vakfı, İstanbul Beykoz’daki üniversitenin kampüsünü de devletten tahsis yoluyla bedelsiz almıştı. 220 dönümlük kampüs arazisi, imar planında “yeşil alan, park ve otogar” olarak gözükürken, AKP’li İstanbul Belediye Meclisi’nin 2010’da yaptığı plan değişikliğiyle “özel eğitim alanı” ilan edildi. Belediye, itirazlara rağmen araziye 10 kat da yapılaşma izni verdi.

Medipol’e geçilen kıyaklar bunla da bitmedi. Tekel özelleştirmesinin ardından, Unkapanı’ndaki Tekel Genel Müdürlük Binası Maliye Bakanlığı’na hibe edilmişti. İstanbul’daki devlete ait en değerli taşınmazlardan biri olan 2.500 metrekare kapalı alanı ve 3 bin metrekare araziye sahip bina da Metropolitan Sağlık Hizmetleri A.Ş.’ye daha önce tahsis edildi.

‘Satılamaz’ denilen arsa plan değişikliği ile satılıyor

Davalar devam ediyor

Bahçeşehir 2’inci kısım (Hoşdere Mahallesi) 455 ada 1 parselin İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörlüğü’ne bedelli devri için Belediye Başkanına yetki verildiğini açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Başakşehir Belediyesi Meclis Üyesi Serdar Bayraktar, gerek 1/5.000, gerekse 1/1.000 ölçekli planlara karşı açılan davaların devam ettiğini söyledi.

Bayraktar, “Bedelli devir kararının Meclis’te görüşüldüğü 10 Mayıs’ta 1/5.000’lik planlarla ilgili dava için görevlendirilen bilirkişinin yerinde tespitleri oldu. Hukuki sürecin beklenmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. “Bölgede yoğunluk artınca, artık orası paranın matematiğinin yapıldığı bir alana dönüşüyor” diyen Bayraktar, “Sosyal kültürel tesislere ihtiyaç varken, kamu arasalarının hepsinde fonksiyon değiştirildi, kamunun elinden çıkarıldı” dedi.

Medipol Bağcılar Eğitim hastanesi

Eği­tim has­ta­ne­si ola­rak hiz­me­te gi­ren Me­di­pol Bağ­cı­lar Eği­tim Has­ta­ne­si, 100’ü yo­ğun ba­kım ol­mak üze­re 480 ya­tak ka­pa­si­te­si­ne sa­hip ve 80 bin met­re­ka­re ka­pa­lı alan üze­rin­de fa­ali­yet gös­te­ri­yor.

Bir üniversite üç hastane kurdular

MEDİPOL, sağlık alanında ilk olarak Koşuyolu’ndaki Esma Hatun hastanesi olarak 1997’de yola koyuldu. Daha sonra hastanenin adı değiştirilerek, modern imajı nedeniyle “Medipol” adı tercih edildi. Hastane sayıları artarken, vakıf bir de üniversite kurdu. Medipol Üniversitesi 2009’da Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından kuruldu ve vakıf üniversitesi olarak kamu tüzel kişiliğine kavuştu. Üniversitenin Haliç ve Kavacık’ta yerleşkeleri bulunuyor. Ayrıca, grup geçtiğimiz yıl ekim ayında 150 milyon dolarlık dev bir yatırımla Medipol Mega Hastaneler Kompleksi’ni (üniversite hastanesi) kurdu. Üniversite hastanesinde Genel Hastane, Onkoloji Hastanesi, Kalp Damar Cerrahisi Hastanesi, Diş Hastanesi olmak üzere 4’lü hastane kompleksi bulunuyor. Ayrıca, Medipol Üniversitesi’ne bağlı Medipol Üniversitesi Haliç Diş Hastanesi ve Medipol Üniversitesi Vatan Kliniği de bulunuyor. pressturk.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.