Sıcak Yuva'dan 'Risk Altındaki Çocuklar Çalıştayı' - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

6 Aralık 2023 - 03:31

Sıcak Yuva’dan ‘Risk Altındaki Çocuklar Çalıştayı’

Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın kurucusu ve Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın Mütevelli Heyeti Üyesi olduğu Sıcak Yuva Vakfı’nın düzenlediği Risk Altındaki Çocuklar Çalıştayı, Kalite Group Toplantı Salonunda gerçekleşti.

Son Güncelleme :

13 Aralık 2013 - 8:18

Sıcak Yuva’dan ‘Risk Altındaki Çocuklar Çalıştayı’

Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın kurucusu ve Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın Mütevelli Heyeti Üyesi olduğu Sıcak Yuva Vakfı’nın düzenlediği Risk Altındaki Çocuklar Çalıştayı, Kalite Group Toplantı Salonunda gerçekleşti.

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın Mütevelli Heyeti Üyesi olduğu Sıcak Yuva Vakfı’nın düzenlediği Risk Altındaki Çocuklar Çalıştayı’na; İstanbul Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürü Selim Çelenk, Vakfın Başkanı İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Şenbabaoğlu, Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu öğrenciler ve akademisyenler katıldı.

Çalıştayda, 2023 yılı vizyonuyla ülkemizde var olabilecek; sokaklarda yaşayan veya sokağa düşme riski taşıyan çocuklar için barınma, korunma, sağlık, eğitim, tedavi gibi konularda yapılabilecekler hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, yaptığı konuşmada; vakfın kuruluş aşamasında sokağa düşme riski olan ya da sokakta yaşamak zorunda kalan çocukların hayata kazandırılması için yola çıkıldığını belirterek, “Bu güne kadar eksik kalmış olan şeylerin bundan sonra tamamlanacağını ve daha güzel şeyler yapılacağını söyledi.

Başkan Uysal; “Bir topluma, bir ülkeye sokağa düşmüş çocukların neye mal olduğuna baktığımız zaman, yapılan çalışmaların ülkenin kaderini değiştireceğini düşünmek gerekiyor. Mafya ve her türlü gayr-ı meşru yapılaşmanın eleman sağlamak için istifade ettiği sokağa düşmüş çocuklar çok basit önlemler ve harcamalarla kurtarılabilir. Çoğunda ortaya çıkarılmayı bekleyen bir cevher var ve sokak aralarında yitip gitmemeleri için çalışacağız; neler yapılabiliri konuşarak yeni pencereler açmaya çalışacağız. Burada Bakanlıktan, akademisyenlerden konunun uzmanları var. İki gün sürecek bu çalıştaydan güzel şeyler çıkmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Çalıştayda konuşma yapan İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Selim Çelenk, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 5395 Sayılı Kanuna göre korunmaya muhtaç çocukların korunması ve bakımı konusunda özel ihtimam gösterilerek, hayata kazandırıldığını hatırlattı. Çelenk, “İstanbul’da şu anda yurt ve yuvalarımızda koruma ve bakım altında olan 1936 çocuğumuz var. 4700 çocuğumuza da evinde bakıyoruz. Yani bu rakam risk altında bulunan çocukların bir şekilde devletin şemsiyesi altın alınıp bakımının gerçekleştirildiği rakam. Bize gelen çocukların bir çoğu psikolojik travmalar yaşamış hayata kazandırılmalarıyla ilgili çeşitli problemlerle karşılaştığımız çocuklar. Zaman zaman basına da yansıyor, kaçanlar oluyor sokağa düşenler oluyor. Tekrar emniyetle kolluk kuvvetleriyle irtibata geçip onları koruma bakım altına alıyoruz.

Bir insanı kazanabilmek hele ki risk altındaki bir insanı kazanabilmek için çok çaba sarf etmek gerekiyor. Aslında çok önemli bir nokta var ki bir insanın kazanılabilmesi için, sarf edilmesi gereken parasal limitin sınırı olmamalı. Çünkü topluma zararları ve bireye kaybettirdiklerini göz önüne aldığımız zaman bir çocuk için harcanacak miktarın hiçte küçümsenmemesi gerektiğini ve bu miktar konusunda cömert davranılması gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

4 oturum halinde gerçekleştirilen Çalıştay’da “Çocuğun anne karnına düşmesinden itibaren nasıl bir yol izlenmeli” ve “Çocuğun sokağa düşmesinden sonra nasıl bir yol izlenip hayata kazandırılmalı” başlıkları altında konuşmalar yapıldı. Çalıştay sonunda tüm konuşmalar kayıt altına alındı ve kitap haline getirilecek, gerekli kurum kuruluş ve kişilere gönderilerek sosyal proje oluşturulmuş oldu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.