Sultan Abdülhamid Han Başakşehir’de

Son Güncelleme: 2 Nisan 2013 - 11:48 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir Çınar Kongre Merkezi tarihin penceresinden, Sultan Abdülhamid Han’ın hayatını gözler önüne serdi.

Oyunu, Abdülhamid Han’in 3. kuşak torunu Harun Osmanoğlu ve oğlu Albülhamid Kayıhan Osmanoğlu’da izledi.
Başakşehililerin ilgiyle takip ettikleri ‘Eskitilmiş Kılıç’ isimli oyunda; II. Abdülhamid’in amcası Abdülaziz’in tahttan indirildikten sonra Osmanlı devletinde yaşananların belirsizliği, Osmanlı üzerinde oynanan oyunlar ve Osmanlı pay-i tahtının 34. hükümdarı II. Abdülhamid Han’ın vatanı için verdiği mücadelesinden kesitler sahnelendi. Oyunu Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Abdulhamit Han’ın 3.kuşak torunu Harun Osmanoğlu ve oğlu Abdulhamit Kayıhan Osmanoğlu ile birlikte çok sayıda vatandaş izledi.

Sultan Abdülhamid Han Başakşehir'deAbdülhamid Han kendisine muhalefet edenlere karşı ‘Muhalefet etsinler fakat onurlarını yitirmesinler!’ diyerek nasıl bir gönül taşıdığını gösteriyor. Oyunda, Abdulhamit Han’ın kendisine karşı duran hareket ordusuna karşı durabilecek gücü varken ‘Kardeş kanı dökülmesin’ diye tüm haklarından vazgeçişi anlatıldı.

Dönemin En önemli Karakteri, Gerçek Bir Portre

Sultan Abdülhamid Han Başakşehir'deDevletin borçlarını ödeyemez olduğu, Osmanlı’nın kudretli yönetiminin saygınlığını yitirerek her türlü etkiye maruz kaldığı bir dönemde, Balkanlarda ve ülke içinde ayaklanan bir çok unsura karşı itidalle mücadele eden gerçek bir portrenin anlatıldığı oyuna Basşakşehir halkı büyük ilgi gösterdi.

Dirayeti ile  Yürekleri Burkan bir Osmanlı

‘Elime silah versinler, 70 yaşında da olsam savaşa giderim’ diyen Abdülhamid Han tahttan indirildikten sonra, 3 yıl Selanik’te Alatini Köşkü’nde ki ev hapsi dönemini anlatan oyunu izleyenler, Osmanlı’nın son dönemine gözyaşları ile tanık oldular.


Sultan Abdülhamid Han Başakşehir’de ile Benzer Yazılar:

2 Nisan 2013 Saat : 11:48

Sultan Abdülhamid Han Başakşehir’de Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir