Tapu harcı nedir?

Son Güncelleme: 29 Kasım 2017 - 10:05 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Gayrimenkul alım satımından ortaya bazı masraf kalemleri çıkıyor. Bunlardan biri de tapu harcı. Peki tapu harcı nedir? Kimden alınır? Hangikredi.com tarafından hazırlanan bu yazıda tapu harcıyla ilgili detaylar anlatılılyor…

Tapu harcı nedir?TAPU HARCI NEDİR?

Tapu harcı taşınmaz alım satım işlemleri sırasında vatandaştan tahsil edilen tapu hizmet bedelidir. Tapu harcı yaptırılmadığı taktirde tapu işlemleri gerçekleştirilemez. Tapu işlemlerini gerçekleştirebilmek için tapu dairesinden randevu alınmalı ve randevu saatinden önce tapu harcı yatırılmalıdır.

TAPU HARCI KİMDEN ALINIR?

Tapu harcı hem alıcıdan hem de satıcıdan alınır. Ancak bazı durumlarda taraflar kendi aralarında bu konuda ilgili anlaşmaya varabilirler. Tapu masrafı iki taraftan da alındığı için, ev alma planınız varsa hesaplamalarınıza tapu bedelini de eklemenizde fayda var.

TAPU HARCI ORANI NE KADAR?

Tapu harcı oranı dönemsel olarak değişebilen bir oran. Yakın zamanda Bakanlar Kurulu kararı ile binde 15’e çekilen tapu harcı, belirlenen sürenin dolmasıyla yeniden önceki seviyesine gelerek binde 20 ya da diğer bir deyişle yüzde 2 oldu. Bir örnek vermek gerekirse 300 bin TL tutarında bir ev almak istiyorsanız 6 bin TL tapu masrafı ödeyeceksiniz demektir.


Tapu harcı nedir? ile Benzer Yazılar:

29 Kasım 2017 Saat : 10:05

Tapu harcı nedir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir