Teknoloji Çocuklarımızı Nasıl Etkiliyor? - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

Teknoloji Çocuklarımızı Nasıl Etkiliyor?

Başakşehir BAKMER Aile Eğitim Seminerlerinde bu hafta çağımızın en çok tartışılan konusu olan teknolojinin çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz yanları konuşuldu.

Buna bakmak ister misiniz.
Teknoloji Çocuklarımızı Nasıl Etkiliyor?
Son Güncelleme :

20 Kasım 2016 - 13:44

tanıtım ekle

Başakşehir BAKMER Aile Eğitim Seminerlerinde bu hafta çağımızın en çok tartışılan konusu olan teknolojinin çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz yanları konuşuldu.

Medipol Mega Üniversite Hastaneleri’nin katkılarıyla hazırlanan programda konuşmacı olan S.Miraç Öztürk interaktif bir anlatımla teknolojinin çocuklar üzerindeki etkisini katılımcılarla soru cevap şeklinde paylaştı.

‘Teknolojik araçları ayırt etmek gerekir’

Çocukların teknolojiye olan ilgileri dendiğinde aklımıza en yaygın televizyon ve bilgisayar gelmektedir diyen Miraç Öztürk, “ Telefon, ı-pad ve elektronik oyunlarda sürekli elimizin altında olduğu için yüksek risk grubu içerisinde yer almaktadır. Her şeyden önce bu konudaki amacımızı kavramalıyız. Herhangi bir problem durumu yaşamadan önce, çocukların teknoloji kullanımını kontrol altına almak ya da problem durumu yaşandıktan sonra izlenecek yollar, çocuğa, probleme ve aileye göre gösterdiği farklılıklar. Bu ayrımı yapmak çok önemli” dedi.

‘Fiziksel, Psikolojik ve Sosyolojik etkiler’

Çocuklarımızın sağlığı her şeyden önemlidir diyen Öztürk, “Gelişmekte olan çocukların sürekli olarak teknolojik aletlere maruz kalması fiziksel açıdan birçok problem yaratmaktadır. Görme sorunları, duruş bozuklukları, obezite, uyku kalitesinde düşüş gelişmekte olan çocuklarda potansiyel fiziksel risk olarak görünmektedir. Vaktinin çoğunu teknolojik aletlere harcayan çocuklarda teknolojik bağımlılık oluşmasıyla birlikte içe kapanma, toplumsal yaşamdan kaçma, tekrarlayıcı beden hareketleri gibi psikolojik etkiler ortaya çıkmaktadır. Toplumsal iletişim kurmakta güçlük yaşayan çocuklarda sosyal risk kategorisine girerek akademik başarılarında düşüş, yemek yememe, aile ve kişisel sorunlar, internet arkadaşları dışında kimseyi kabul etmeme gibi problemler yaşanmaktadır.” Teknoloji Çocuklarımızı

‘Peki teknolojinin olumlu yanları neler?’

Teknolojiyi çocukların hayatından tamamen çıkartmanın da doğru olmadığını söyleyen Miraç Öztürk teknolojinin olumlu yanlarını sıraladı. Oyunlar sosyal ağın gelişmesi, bilgisayar oyunlarının yeni şeyler öğrenme fırsatı yaratması, yaratıcılığın gelişmesini sağlaması, eğitim amaçlı kullanıldığında ders içeriğinin anlaşılmasını kolaylaştırması, yazma ve iletişim becerilerinin gelişmesini sağlaması gibi pek çok katkıları da bulunmaktadır. Teknoloji Çocuklarımızı

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.