Teknolojiyi en iyi uygulayan belediyelerin başında geliyoruzKayaşehir İstanbul

Teknolojiyi en iyi uygulayan belediyelerin başında geliyoruz

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “4. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı”nın (ICSG İstanbul 2016) açılışına katıldı.

Buna bakmak ister misiniz.
Teknolojiyi en iyi uygulayan belediyelerin başında geliyoruz
Son Güncelleme :

20 Nisan 2016 - 20:19

tanıtım ekle

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “4. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı”nın (ICSG İstanbul 2016) açılışına katıldı.

Bakan Sarı, “Akıllı şehrin temel felsefesi, çevreyi korumaktır. Akıllı şehir, ‘çevre dostu yapılar’ anlamına gelir” dedi.

Fuarın açılış konuşmasını gerçekleştiren Bakan Sarı, teknolojinin hızlı ilerlemesinde en büyük faktörün şehirler olduğuna dikkat çekerek, “İnsanların şehirlerde buluşmasıyla teknolojik gelişmelere olan talep arttı. Bu anlamda şehirler, hem sorunların hem de çözümlerin merkezi haline geldi. İnsan ve teknoloji arasında sıkışan ise doğa oldu. Bugün, doğaya riayet etmeden yaşama şansının olmadığını fark eden toplumlar, gelişen dünyada ‘öncelik çevre’ diyerek projeler üretmeye çalışıyor” diye konuştu.

Bu kapsamda, hem insan hayatını kolaylaştıran hem çevreyi verimli kullanan hem de sürdürülebilirlik ilkesini benimseyen projelerin hayata geçirilmeye başlandığını vurgulayan Bakan Sarı, “Akıllı binalar, akıllı şebekeler, akıllı şehirler de bu planın farklı birer parçası. Bu nedenle, iş gücünün daha verimli kullanıldığı, doğanın maksimumda korunduğu, çöpün dönüştürüldüğü, elektriğin doğal kaynaklarla üretilip yeniden kullanıldığı sistemler için hızla çalışıyoruz” dedi. ICSG istanbul

“Akıllı şehirleri hayata geçirecek güçlü irade hükümetimizdedir”

Akıllı şebeke ve akıllı şehir sistemlerinin, geleceğin cevheri olduğunu dile getiren Bakan Sarı, “Akıllı şehirler, genellikle teknoloji bağlamında değerlendiriliyor. Akıllı şehrin temel felsefesi, çevreyi korumaktır. Akıllı şehir, ‘çevre dostu yapılar’ anlamına gelir. Bu şehirleri hayata geçirmek ise güçlü bir siyasi irade gerektirir. Bu irade de hükümetimizde mevcuttur. Türkiye’de son 14 yıldır bu iradenin adı AK Parti’dir. Hedefimiz, 2023’e giden yolda, şehirlerimizdeki hayatı, çevre duyarlılığı esasıyla daha da kolaylaştırmaktır” ifadelerini kullandı.

Bakan Sarı, İstanbul, Ankara, İzmir gibi nüfusu hızla artan şehirlerin çevresini saran imarsız yapıların sorumlularını bildiklerine işaret ederek, şunları söyledi:

“Ülkemizin günlük kararlarla yönetildiği zamanlarda, plansızlığın, projesizliğin ve vizyonsuzluğun ürünü olan çarpık şehirleşme sorununu ancak yeni yeni çözmeye başladık. Hiç kimse imarsız yapıları yapan, zor şartlarda hayata tutunma mücadelesi veren insanları suçlayamaz. Sorumluluk, insanlarımızı sağlıklı konut hakkından mahrum bırakan, bunun için üzerlerine düşenleri yapmayan dönemin yöneticilerindedir. AK Parti hükumetleri planını yaptı, projelerini hazırladı ve 2023 hedeflerini ortaya koydu. Bugün Türkiye’nin 81 vilayetinin şehirleşme sorunlarını çözmenin mücadelesini veriyoruz.”

“Mevzuat altyapısını tamamladık”

Akıllı Kentler Stratejisi ve Eylem Planı”nı hazırlamaya başladıklarını aktaran Bakan Sarı, “akıllı şehirlerin Türkiye’de uygulanması için tüm mevzuat altyapısı da tamamlanmıştır. Artık sektörlerimizin temsilcileri, devlet desteği ile çok daha başarılı işler gerçekleştirme fırsatı yakalayabilecekler” diye konuştu.

Bakan Sarı, 2019’da atık yönetiminin ekonomiye sağladığı katma değerin 6 milyar liraya, 2023’te ise 10 milyar liraya çıkarmayı hedeflediklerini açıklayarak, akıllı şehir hedefi kapsamında şebekelerin de akıllı hale getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“ Türkiye’nin geleceğini ipotek altına alamayacaklar”

Projeleri titizlikle hayata geçirirken, birilerinin de kendilerini engellemek istediğine dikkat çeken Bakan Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Örneğin Suriçi projemiz… Dünyanın konuştuğu akıllı şehirleri tartışırken, birileri ise mühendislerimizi, ustalarımızı, işçilerimizi memurlarımızı tehdit etmekle meşgul… Hain terör örgütü bölgede çalışan ekiplerimizi korkutmaya çalışıyor. Hiçbir güç, hiçbir terör örgütü, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini ipotek altına alamayacak. AK Parti olarak hep projelerimizle hizmetlerimizle var olduk. Bundan sonra da aynı inanç ve azimle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türkiye’nin yarınlarını kimsenin karartmasına izin vermedik, vermeyeceğiz” diye konuştu.

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.