Tesk, Kentsel Dönüşüm Alanlarında ‘Esnaf Çarşısı’ İstedi

Son Güncelleme: 27 Kasım 2012 - 12:24 0 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • Tesk, Kentsel Dönüşüm Alanlarında ‘Esnaf Çarşısı’ İstedi
0 Paylaşımlar

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kentsel dönüşümlerde mahalle kültürünün yaşatılmasını, planlarda esnafın unutulmamasını istedi.

Tesk, Kentsel Dönüşüm Alanlarında'Esnaf Çarşısı' İstedi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (Tesk) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kentsel dönüşümlerde mahalle kültürünün yaşatılmasını, planlarda esnafın unutulmamasını istedi. Palandöken, “Yeni projeler içinde, mimarisiyle, halkın ihtiyaçlarına uyumlu esnaf çarşıları yapılmasını istiyoruz.” dedi.

Palandöken, şöyle devam etti: “Kentsel dönüşüm programı çerçevesinde 35 ilde yıkımlar başladı. Yıkım yapılan mahallelerde evlerin yanında dükkanlarda var. Ama yıkılan evlerin yerine yeni projede ev yapılırken, dükkanı yıkılan esnaf için yeni dükkan düşünülmemiş. Planlara bakıldığında çarşılar yerine Alış Veriş Merkezi (Avm) yapılması için yerlerin ayrıldığını görüyoruz. Böyle dönüşüm olursa esnafın mahalleden silineceği bir dönüşüm yaşanacaktır.

Yıkım başlayan yerde esnaf başka bir yere gidemiyor. Yıkım başlasa bile mahalleyi en son esnaf terk ediyor.” Esnaf çarşılarının mahalle yaşantısına alışkın insanların yeni yerlerine alışmalarına faydası olacağını vurgulayan Bendevi Palandöken, “Yeni projeler içinde, mimarisiyle, halkın ihtiyaçlarına uyumlu esnaf çarşıları yapılmasını istiyoruz. Bu insanlar mahallesinde esnafın olmasına alışkındırlar. Esnaftan alış veriş yaparlar. 20 yıl sürecek çok büyük bir dönüşümün insan odaklı olmasına da yardımcı olacak esnaf çarşılarına önem verilmelidir. Planlamalar sırasında ilgili sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin alınması ile sorunlar minimuma inecektir. Bunun için dönüşüme evet, kültürün kaybolmasına hayır diyoruz.” diye konuştu.


Tesk, Kentsel Dönüşüm Alanlarında ‘Esnaf Çarşısı’ İstedi ile Benzer Yazılar:

27 Kasım 2012 Saat : 12:24

Tesk, Kentsel Dönüşüm Alanlarında ‘Esnaf Çarşısı’ İstedi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir