Toki kentsel dönüşüm’e 400 Milyar $ yatıracak

Son Güncelleme: 26 Kasım 2012 - 8:32 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başta büyük şehirlerde olmak üzere çarpık kentleşme ve gecekondulaşmanın önüne geçmek adına peş peşe hayata geçirilen Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında Toplu Konut İdaresi (TOKİ)’nin 2012 yılında yapacağı yatırım harcamalarının tutarının 400 Milyar Dolar olacağı açıklandı.

Toki kentsel dönüşüm’e 400 Milyar $ yatıracak

Kanun taslağı şeklinde hazırlanarak Başbakanlık’a gönderilen TOKİ’nin 2012 yılındaki yatırım tutarı depremde yıkılma riski olan binaların yeniden inşa edilmesi, kaçak konutların yıkılması ve kentsel dönüşüm çerçevesindeki tüm çalışmaları içeriyor. TOKİ’nin 2012 harcamaları için hazırlanan taslak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlandı.

Hazırlanma aşamasında 30 hukukçunun da görüşü alınan kanun taslağı çürük ve dayanıksız binalarının yıkılıp yerlerine modern ve daha sağlam yeni konutların yapılması üzerine yoğunlaşıyor. Van’daki büyük deprem sonrasında eski, yıpranmış yapıların ve yeni yapılsa bile usulsüz bir şekilde projelendirilmiş konutların ne derece hayati tehlike arz ettiği iyice ortaya çıktı.

Van depreminin de bu yeni kanun taslağında büyük etkisi oldu ve Toplu Konut İdaresi’nin yaptığı konutların depremde hasar görmemiş olması yeni yapıların TOKİ tarafından inşa edilmesinin önünü açtı. TOKİ, çürük binaları yıkacak ve oralarda oturan kişilere devlet tarafından kira yardımında bulunulacak. Sorun yaşanan ve mutabakata varılamayan taşınmaz malların da kamulaştırılması kanun taslağının detayları arasında yer alıyor.

Türkiye’nin hemen hemen her il ve ilçesinde sağlıksız yapılar, çok eskimiş binalar dikkatleri çekiyor. Normal şiddette bir depremde zarar görmesi ve yıkılması muhtemel olan binalar yetkililer tarafından kontrol edilip raporlandırılacak.

Yıkılmasına karar verilen yapılar için süreç derhal işlemeye başlayacak ve Kentsel Dönüşüm çerçevesinde TOKİ, bunların yerine depreme dayanıklı, sağlıklı ve yaşanabilir konutlar inşa edecek. 400 Milyar Dolara mal olması beklenen Kentsel Dönüşüm yatırımları Belediyeler ve İl özel idarenin de işbirliği ile gerçekleştirilecek ve aynı zamanda yeni istihdam alanları da açılmış olacak.


Toki kentsel dönüşüm’e 400 Milyar $ yatıracak ile Benzer Yazılar:

26 Kasım 2012 Saat : 8:32

Toki kentsel dönüşüm’e 400 Milyar $ yatıracak Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir