TOKİ Başkanı, 2 yıldır yüksek bina yapmıyoruz

Son Güncelleme: 4 Nisan 2016 - 8:54 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan son 2 yıldır binaları yüksek katlı inşa etmediklerini belirterek, “Hiç bir şehirde, ilçede en yüksek bina Toplu Konut İdaresi binası olmayacak” dedi.

TOKİ Başkanı, 2 yıldır yüksek bina yapmıyoruzTuran, TOKİ ve Yunusemre Belediyesi tarafından hayata geçirilen 5 bin 500 konutluk Akgedik Projesi’nin temel atma töreninde, evliyalar ve şehzadeler şehri Manisa’nın TOKİ için önemli bir kıymete sahip olduğunu söyledi. Manisa için şimdiye kadar 5 bin 843 konut ihale edildiğini, bunun 3 bin 726’sının bitirilerek hak sahiplerine teslim edildiğini anlatan Turan, ayrıca iki 300 yataklı, bir 200 yataklı, bir 75 yataklı, bir de 25 yataklı olmak üzere 5 hastane ihale ettiklerini, 300 ve 200 yataklı olanların bitirildiğini dile getirdi.

Turan, kentte 9 okul, 2 pansiyon, 1 engelsiz yaşam merkezi, 45 ticaret merkezi, 8 cami ve çeşitli kamu binalarının inşaatlarının bulunduğunu kaydetti. Akgedik Projesi’yle bölgenin 3-4 yıl içinde 20-25 bin insanın yaşadığı şirin ve modern bir kasabaya dönüşeceğini dile getiren Turan, şöyle devam etti:

“Bin 101 konutun inşaatı başladı. Bu proje 50 bloktan oluşuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın da bizden talep ettiği gibi son 2 yıldır TOKİ binalarını yüksek katlı olarak inşa etmiyoruz. Kurum içinde sloganımız var, hiç bir şehirde, ilçede en yüksek bina Toplu Konut İdaresi binası olmayacak. Bu proje de 4-5 katlı binalardan oluşan, çok modern yeni bir yaşam alanı olacak. Proje 2017 yılının 8 ya da 9. ayı gibi teslim edilecek. İlk etabın 130-140 milyon liralık bir yatırım bedeli var. 39 iş yeri, bir cami de var. 2. etap için ihale hazırlıkları yapılıyor. 2. etaba ise 7’inci ayda başlamayı düşünüyoruz. Bu proje ile sadece TOKİ’nin Akgedik’e yapacağı yatırım 750-800 milyon liradır.”

Projenin yeşil alanlarıyla da dikkati çektiğini vurgulayan Turan, kişi başına düşecek yeşil alan miktarının Avrupa standartlarının 1,5 katı olacağını söyledi. Daha sonra Akgedik sakinlerinin taleplerini dinleyen Turan, ilk etap kuraların mayıs ayı sonunda çekileceğini belirtti. Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi de mahalle sakinleriyle burada yapılan modern şehri bütünleştireceklerini, onları hiçbir konuda mağdur etmeyeceklerini ifade etti.

Törene AK Parti Manisa milletvekilleri Murat Baybatur ve Recai Berber de katıldı.

Çeşme Projesi’ni de inceledi
Öte yandan Turan’ın dün İzmir’in Çeşme ilçesindeki Reisdere konutlarında incelemede bulunduğu belirtildi. TOKİ’den yapılan açıklamada Başkan Turan’ın Çeşme projesiyle ilgili değerlendirmelerine yer verildi.

Çeşme konutlarının yatay mimarisi ve geleneksel Alaçatı taş işçiliğiyle örnek teşkil edeceğini ifade eden Turan, şunları kaydetti:

“TOKİ Çeşme Sosyal Konutları, 2+1 ve 3+1 planda hazırlandı ve az katlı olarak 2 etaplı projelendirildi. Çeşme konutlarımız, TOKİ’nin tüm projelerinde hedef kitlesi olan alt ve orta gelir grubu vatandaşlarımıza dönük üretildi. İlk etabını kısa süre içinde tamamlayarak hak sahiplerimize noter huzurunda konut belirleme kurasını takiben güzel evlerini teslim edeceğiz.”


TOKİ Başkanı, 2 yıldır yüksek bina yapmıyoruz ile Benzer Yazılar:

4 Nisan 2016 Saat : 8:54

TOKİ Başkanı, 2 yıldır yüksek bina yapmıyoruz Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir