TOKİ Kayapark’ın ilk etabı yıl sonunda açılacak!

Son Güncelleme: 7 Eylül 2018 - 2:44 0 Yorum Yazar:

81 Paylaşımlar

Kayaşehir’deki Kayapark’ın ilk etabında çalışmalar sürüyor. Kayapark’ın ilk etabı yıl sonunda açılacak. İstanbul’un en yeşil ilçelerinden biri olan Başakşehir, devasa bir yeşil alan daha kazanıyor.

TOKİ tarafından Kayaşehir’de hayata geçirilen 1 milyon 267 bin metrekare büyüklüğündeki Kayapark’ın ilk etabında çalışmalar hızla sürüyor. İstanbul’un en büyük korusu Emirgan’dan 3 kat daha büyük olacak Kayapark’ın ilk etabı yıl sonunda hizmete açılacak.

Kişi başına düşen 20.7 metrekare yeşil alan ile Avrupa ortalamasının üzerinde olan Başakşehir, ilçenin simgelerinden Sular Vadisi’nin bir benzerine daha kavuşuyor. Başakşehir’in ikinci Sular Vadisi olacak Kayapark, Kayaşehir’de yapılıyor. Kayaşehir merkezinden Fenertepe’ye doğru uzanacak Kayapark’ta; koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları, seyir terasları, konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği etkinlik platformları, amfi tiyatrolar, renk, koku, ses ve tıbbi bitkiler bahçeleri ile 3 biyolojik gölet ve sosyal tesisler yer alacak.

TOKİ, bünyesinde piknik alanları, restoranlar, kafeler, seyir terasları ve otoparkın da yer alacağı birinci etabı Kasım başında Başakşehirlilerin hizmete sunmayı planlıyor. Birinci etap başta olmak üzere proje genelinde vadinin iki yakası arasında yaya ulaşımını sağlamak için çelik köprüler inşa edildi. Kayapark’ta en uzunu 84 metre olan 9 adet köprü olacak. Köprüler aynı zamanda yürüyüş yolları ile bütünleştirilecek ve böylece vatandaşların tüm parkı kesintisiz bir şekilde gezebilmesi sağlanacak. Parkta 73 farklı türde bitki olacak. 264 bin metrekarelik çim alanının yanı sıra 4 bin 500 yapraklı ağaç, 2 bin 600 ibreli ağaç, 85 bin 500 çalı, 5 bin 900 otsu bitki ve 57 bin 250 adet yer örtücü bitki toprakla buluşacak.

Başakşehir’in ikinci Sular Vadisi Kayapark’ta biyolojik göletler de yer alacak. 3 bin metrekare alana sahip 3 biyolojik gölet bitki örtüsüyle tamamlanacak. Özel aydınlatmalarla göletlerin akşamları güzel bir görünüme sahip olması sağlanacak. Konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği etkinlik platformlarının yanı sıra 3 amfi tiyatronun yer alacağı Kayapark’ta bisiklet ve yürüyüş yollarının tamamı engellilerin kullanımına uygun inşa ediliyor. 1 milyon 267 bin metrekare büyüklüğündeki Kayapark’ın dördüncü ve son etabının ise 2020’de tamamlanarak hizmete sunulması hedefleniyor.


TOKİ Kayapark’ın ilk etabı yıl sonunda açılacak! ile Benzer Yazılar:

7 Eylül 2018 Saat : 2:44

TOKİ Kayapark’ın ilk etabı yıl sonunda açılacak! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir