Toki Konutlarında Ölçüm Şirketlerine Gerek Var Mı?

Son Güncelleme: 5 Ağustos 2017 - 9:55 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Toki konutları bildiğiniz üzere, Toki iştiraki site yönetimleri tarafından işletilmektedir. Site yönetimi olarak Emlak Yönetim ve Boğaziçi AŞ. yönetimleri toplu konutların sorunlarını çözmeye çalışıyor. 

Toki Konutlarında Ölçüm Şirketlerine Gerek Var Mı?

Birde Toki İştiraki olan bu şirketlerin çalıştığı alt şirketler var.  Bunlardan biride “Isınma ve sıcak su ölçüm” şirketleri. Site yönetimleri bu işi yapmaları için özel şirketler ile anlaşıyorlar. Peki bu şirketler site yönetiminin yapamayacağı ne iş yapıyorlar? Bir diğer ifade ile Isınma ve sıcak su ölçüm şirketleri Toki konutlarında ne iş yapıyor?

İstanbul için anlatacak olursak; İgdaş ve İski her binaya 1 adet fatura gönderiyor. Her dairenin kullanmış olduğu su miktarı su sayacında, doğalgaz tüketim miktarı evlerdeki ısı pay ölçer cihazlarında ölçülmektedir.

Kat mülkiyet kanununun belirlemiş olduğu bir formül çerçevesinde daire faturaları hesaplanmaktadır. Bir excel dosyasında bu durumu hesaplamak kolayken bir şirket ile anlaşmaya gerek var mı?

Bina su sayacının ve evlerdeki ısı pay ölçer cihazlarının aynısı bina altlarındaki teknik odada mevcut. Yanı tüm sayaçlar aynı yerde bulunmaktadır. Bir odadaki sayaçları okumak kaç dakika alabilir ki!!

Bu kadar kolay olan bir işlem işin bir firmaya işi vermek neden?

Site yönetimdeki muhasebeci personel ne iş yapıyor? Elden aidat tahsil etmek ve yukarıdaki işlemi yapan şirketin göndermiş olduğu fatura bedellerini ve aidat borçlarını soranlara söylemek.

Öz cümle şunu söylemek istiyoruz. Toki konut sakinlerinin, sitenin işlerini yapmaları için ödedikleri aidatlar ile kendilerinin yapmaları gereken işleri taşeron firmalara yaptırarak bu işten de kaçmış olmuyorlar mı?

Burada ki karşılıklı rantlardan bahsetmek dahi istemiyoruz.


Toki Konutlarında Ölçüm Şirketlerine Gerek Var Mı? ile Benzer Yazılar:

5 Ağustos 2017 Saat : 9:55

Toki Konutlarında Ölçüm Şirketlerine Gerek Var Mı? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir