Bilgisayar | Kayaşehir İstanbul

Wifi bağlantı sorunu ne yapılır?

Wifi bağlantı sorunu ne yapılır?

Wi-Fi sorunları, bilgisayarınızda yaşayacağınız en sıkıcı sorunlardan bir tanesi. Bugün birçok işi internet üzerinden yaptığımızı düşünürsek internetin kopması, bütün işlerinizin bölünmesi anlamına gelebilir. Windows 10’da en sık yaşanan Wi-Fi sorunlarının çözümlerini sizlerle paylaşacağız.

14 Aralık 2017
bosluk

İşlemci devi MediaTek’ten şoke eden karar

Etiketler: ,
İşlemci devi MediaTek’ten şoke eden karar

Nispeten uygun fiyatlı olan pek çok orta-üst seviye akıllı telefon için işlemci üreten MediaTek, en azından bir süre için pes etti! Mobil işlemci ve modem çip piyasalarındaki rekabet çok yüksek seviyelerde.

9 Kasım 2017
bosluk

Kamuda ‘F klavye’ dönemi 2018’de başlıyor

Kamuda ‘F klavye’ dönemi 2018’de başlıyor

Kamu kurum ve kuruluşlarının F klavyeye geçişi konusundaki Başbakanlık Genelgesi’nin 10 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatan Erdem, buna göre F klavyeye kademeli bir geçiş sağlanarak, halen kullanımda olan klavyelerin 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesinin öngörüldüğünü ifade etti. Erdem, genelge gereği yıl sonuna kadar tüm kamu kurumlarında F klavyeye geçilmiş olacağını dile getirerek “Bunun için ciddi takipçilik ve çalışmalar yapıldı. F klavyeyle ilgili broşür dağıttık. F klavyenin önemine dikkat çekildi. Tekraren hatırlatıldı. Ayrıca F klavyeli dizüstü bilgisayar bulma sıkıntısı vardı. Türkiye’de artık dizüstü F klavyeli bilgisayar bulma kolaylığı sağlanıyor” dedi.

25 Ekim 2017
bosluk

Adobe’dan yepyeni bir yazılım: Lightroom CC

Etiketler: ,
Adobe’dan yepyeni bir yazılım: Lightroom CC

Adobe, bulut tabanlı Lightroom hizmeti için büyük bir güncelleme yayınladığını duyurdu. Yeni sürüm, mobil cihazları merkeze alan resim yakalama, düzenleme ve paylaşma özelliklerine odaklanıyor.

Yenilikle birlikte Lightroom CC’nin adı, Lightroom Classic CC olarak değişiyor. Yeni bulut tabanlı Lightroom CC hizmeti ise Lightroom’a erişimi kolaylaştırmayı, fotoğraflarınıza her yerden ulaşıp düzenlemenize olanak tanımayı amaçlıyor. Lightroom CC, Classic’e kıyasla daha düzenli bir kullanıcı arayüzü sunuyor ve Adobe’ye göre mobilde, masaüstünde ve web üzerinde tam çözünürlüklü resimler üzerinde güçlü düzenleme işlevleri sunuyor.

Lightroom CC, şu an Photoshop ve Lightroom’u güçlendiren aynı resim düzenleme teknoloji üzerine kurulu. Yeni arayüz, işlevlere basit kaydırma çubukları, ön ayarlar ve hızlı ayarlama araçlarıyla ulaşmanızı sağlıyor.

Lightroom Classic CC’de de önemli güncellemeler var. Bunlar arasındaki Embedded Preview işlevi, çok sayıda fotoğraf arasında kaydırmayı ve fotoğraf seçmeyi eskisinden çok daha hızlı hale getiriyor. Yeni düzenleme araçları arasında yeni Color Range ve Luminance Masking var.

Lightroom CC, Photoshop, mobil ve web için Lightroom, Adobe Spark ve 1TB’lık bulut depolama hizmetinin fiyatı, İngiltere için aylık 16,64 sterlin. Creative Cloud Photography müşterileri, aynı üyeliği ilk yıl için 12,48 sterline alabiliyorlar.

19 Ekim 2017
bosluk

Siber güvenlik alanında uzmanlar yetişiyor

Siber güvenlik alanında uzmanlar yetişiyor

Bilgisayar sistemlerine yapılan sızmalar, hem şahıslar hem de kurum ve şahıslar için büyük maddi kayıplar doğuruyor. Ulusal güvenlik için de önemli bir tehdit oluşturan siber saldırılar nedeniyle bu alanda yetişmiş insan gücü, günümüzde hem kurumlar hem de devletler için önemli bir gereksinim haline geldi. Bahçeşehir Üniversitesi, siber güvenliği sağlayabilecek uzman insan kaynağı yetiştirilmesine yönelik faaliyet yürütmek amacıyla Siber Güvenlik Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, BAU Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Vali Yardımcısı Nihat Nalbant, BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, EGM Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Özgür Karlıtepe de katıldı. Açılışın ardından Siber Güvenlik Merkezi Uzmanı Erol Aktay siber güvenlik ile ilgili denemelerde bulunarak farkındalığın arttırılması konusunda önerilerde bulundu.

Siber Güvenlik Merkezi’nde; bilginin korunması ve “siber güvenlik” konusunda farkındalığın arttırılması, sonrasında profesyonel eğitim içeriği sunulması faaliyetleri yürütülecek. Online sistemlerde yaşanan siber tehdit ve saldırılar için alınacak önlemlerin yanı sıra BAU laboratuvarında oluşturulan donanım ve yazılımlarla güçlendirilmiş alt yapı sayesinde, deneyerek, dokunarak, görerek ve çıktılarını izleyerek öğrenmeye imkan sağlanacak. Sanallaştırılmış makinalarda oluşturulan bir çok eğitim senaryoları alınan eğitimin daha iyi benimsenmesi ve kalıcı olmasını sağlayacak.

“Milli Güvenliğimize büyük katkılar sağlayacak”

Siber Güvenlik Merkezi’nin açılışında konuşan Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Siber Güvenlik Merkezi’nde, sürekli kendini yenileyen ve beşinci boyut olarak da adlandırılan siber harekât alanında eğitimler vererek, projeler yaparak, uygulamalı lisansüstü tezler üreterek Milli Güvenliğimize büyük katkılar sağlayacaklarına inandıklarını belirtti. Hem ülke olarak, hem toplum olarak, hem de birey olarak büyük bir tehditle karşı karşıya olduklarını söyleyen Prof. Dr. Şenay Yalçın, “Bu tehditle başa çıkabilmemiz için siber saldırıları erken ikaz sistemleriyle belirleyebilmemiz, belirlediğimiz bu tehditleri tanımlayıp tasnif edebilmemiz, tasnif edilen tehditlerle mücadele edebilmemiz ve tüm bu işlemleri yaparken kendi sistemlerimizi de koruma altına alabilmemiz gerekmektedir” dedi.

“Siber saldırının bir savaş nedeni olacağı noktaya geldik”

Siber güvenlik alanındaki farkındalığın arttırılması gerektiğini vurgulayan Siber Güvenlik Merkezi Uzmanı Erol Aktay, “Siber güvenlikte hassasiyet, kişisel bir sorundan öte ulusal hatta uluslararası bir meseledir. Bir siber saldırının savaş nedeni olacağı noktaya geldik. Bu siber saldırıların altında neler var, temelinde neler yatıyor, sorunun temeline inerek buna yönelik eğitim faaliyetleri yapmak istiyoruz. Bunun dışında Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştireceğiz. Amacımız üniversite içerisinde öğrencilerin eğitilmesi, dışarıda profesyonellerin eğitilmesi ve firmalara destek verilmesidir” dedi.
Siber uzayın insanların tehdit edilme ve tehdit etme oranını arttırdığını belirten BAU Siber Güvenlik Merkezi Koordinatörü Yrd Doç. Dr. Ahmet Naci Ünal, “Siber güvenlik alanında farkındalık oluşturmak için öncelikle kademeli bir geçiş yapmak gerekiyor. Öncelikle tehditlerin neler olduğu, hangi seviyede olduğu, kimin ne bilmesi gerektiğini tespit etmemiz gerekiyor. Bu tespitin ardından anasınıfından itibaren toplumun tüm katmanlarına yorulmadan bıkmadan bir bilinç oluşturacak şekilde disiplinli bir eğitim programlarının uygulanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Milli yazılımlara katkıda bulunacağız” 

Siber Güvenlik Merkezi’nin faaliyetlerine değinen Yrd. Doç. Dr. Ahmet Naci Ünal, “Bahçeşehir Üniversitesi’nde 4 yıldır faaliyet gösteren Siber Güvenlik Yüksek Lisans Programı var. Siber Güvenlik Merkezi yüksek lisans programının bir laboratuvarı gibi çalışacak. Araştırma merkezi olarak faaliyet gösterecek, aynı zamanda kademeli olarak bir eğitim verilecek. Buradan çıkacak olan tecrübeler bir ürüne dönüştürülecek, isteyen firmalara danışmanlık hizmeti verilecek toplumu bilinçlendirmeye çalışacağız ve milli yazılımları yapmaya katkıda bulunmaya çalışacağız” diye konuştu.

6 Ekim 2017
bosluk

Mediatek yeni mobil işlemcisini duyurdu

Etiketler: ,
Mediatek yeni mobil işlemcisini duyurdu

2017 Hindistan Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtımı yapılan MT6739, 18:9 ekran desteğinin yanında çift voLTE ve arka kamera desteği sunuyor. 1.5 GHz hızında çalışan Cortex A53 ile 1440 x 720 piksel ekran çözünürlüğü ile karşımıza çıkıyor.

Grafiğin etkili olması için PowerVR GE8100‘den güç alan MT6739, belleğinde LPDDR3, depolama bölümünde ise eMMC 5.1 teknolojisini kullanıyor.

2017 yılının sonuna kadar cihazlarla buluşacağı beklenen MT6735’in yenilenmiş sürümü olan ve Cat 4 LTE modeminin bulunduğu işlemci, 8 megapiksel + 0.3 MP gibi günümüz standartlarının altında bir kamerayla karşımıza çıkıyor. Mediatek MT6739 sürümünü destekleyen bağlantı teknolojileri sırasıyla Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.2, FM Radyo, GPS ve Glonass olarak çıkacak.

28 Eylül 2017
bosluk

Anne babalara kritik uyarı! Risk altındalar

Anne babalara kritik uyarı! Risk altındalar

Yeşilay’ın uluslararası hakemli ve akademik yayını Addicta dergisinde (The Turkish Journal on Addictions) yer alan araştırmaya göre, ergenler teknoloji bağımlılığı konusunda risk altında.

Ergenler içinde bulunduğu gelişim döneminin özellikleri ve gelişim görevleri dikkate alındığında internet ve teknoloji kullanımı bağımlılığı bakımından önemli bir risk grubunu oluşturuyor.

Ergenlerin % 3,6’SI bağımlı, % 21,8’i ise sınırda

12- 18 yaş aralığındaki ergenlerin yüzde 3,6’sının internet bağımlılığı profili olarak kabul edildiği, yüzde 21,8’inin ise internet bağımlılığı sınırında olduğu tespit edildi.

Kullanım gittikçe yaygınlaşıyor

İnternet ve teknoloji kullanımının ergenler ve gençler arasında oldukça yoğun olduğu, kullanımın gittikçe yaygınlaşması ile birlikte olumsuz etkilerin de arttığı vurgulanıyor.

% 60’ı bireysel oyunları tercih ediyor

Oyun konsolundan, internet üzerinden, cep telefonundan ya da tabletten oyun oynayan ergenlerin yüzde 60’ı bireysel oyunları tercih ediyor.

Strateji, savaş ve kumar oyunlarını oynama oranı yüksek

Ergenlerin yüzde 33’ü strateji, yüzde 27’si savaş ve yüzde 17’si kumar temalı oyunlar oynuyor.

Spora ve sosyalleşmeye zaman ayıramıyorlar

Ergenler spora ve sosyalleşmeye ayıracakları zaman dilimini internette oyun oynayarak harcıyorlar.

Yerli ve göçmen kullanıcılar

Teknoloji kullananlar yerliler ve göçmenler olmak üzere iki ayrı grubu ayrılıyor. Yerliler doğduğu andan itibaren etrafında hep teknolojiyi hayatının bir parçası olarak görürken, göçmenler ise teknolojiyi o kadar hayatlarının içine almıyorlar. Teknoloji yerlileri çok daha fazla risk altında.

İlişki kurmakta zorlanıyorlar

Teknolojiyi aşırı ve kontrolsüz kullanan ergenler ilişki kurmayı beceremiyor ve duygu kontrolü sağlayamıyor.

Yaratıcı düşünceleri gelişmiyor

Anne babalar küçük yaştan itibaren çocuklarını cep telefonu ile sakinleştiriyorlar. Böylece çocuklar sıkılmadıkları için zora gediklerinde ya da sıkıldıklarında nasıl davranacaklarını öğrenemiyorlar. Bu sayede çocukların yaratıcı düşünceleri de gelişemiyor.

Sempatikleştirilmiş çizgi filmler

Gerçek ve fanteziyi ayıracak yaşta olmayan çocukların, ‘sem­patikleştirilmiş’ çizgi film karakterleri tarafından sergilenen şiddeti izlemesi ileride saldırganlığa yönelmesine neden ola­biliyor.

Kitap okuma alışkanlığı kazanamıyorlar

Günümüzde pek çok çocuk televizyonla erken yaşta tanıştığı için kitap okuma alışkan­lığını kazanamıyor.

Ebeveynleri büyük tehlike bekliyor

Teknolojinin kontrolsüz ve bilinçsiz kullanıldığı zaman getireceği bağımlılık sorununu önemsemeyen ebeveynler çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalabilirler.

Sosyal medya hesapları kontrol edilmeli

Şiddet içeren ve bağımlı yapan oyunlardan dolayı çok üzücü hadiselerle karşı karşıya kalınabiliyor. Sosyal medya çocuklar için tehlikeler arz ediyor. Çocuklar kimlerle konuşuyor? Arkadaşları kimler? Aileler bu soruların yanıtlarını bilmiyor. Uzmanlar çocukların bilgisayarları, telefonları ve sosyal medya hesaplarının ebeveynler tarafından kontrol edilmesini öneriyor.

Ebeveynler kendilerini sorgulamalı

Ebeveynler kendisinin teknolojiyle olan ilişkisini sorgulamalı. Eğer ebeveynler olarak çocuklara rol model olmak istiyorsak, kendi internet kullanımlarımızın sınırlarını kontrol etmemiz gerekiyor.

Müstakil tedavi merkezleri açılıyor

Tüm dünyada teknoloji bağımlılığı ciddi bir gündem maddesi. Amerika’da, Çin’de, Rusya’da, G. Kore’de hızlı bir şekilde müstakil tedavi merkezleri açılmış durumda.

28 bin rehber öğretmen eğitim veriyor

Son 5 yıldır teknoloji bağımlılığını en az diğerleri kadar ciddi bir bağımlılık olarak gündemine alan Yeşilay, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi (TBM) adını verdiği eğitim programı kapsamında 500 formatör yetiştirerek 28 bin rehber öğretmene bu eğitimler kapsamında uygulayıcı eğitimci olmalarını sağladı. TBM yaş gruplarına uygun olarak içeriği hazırlanmış sigara, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam modüllerinden oluşuyor.

11 milyon öğrenciye ulaşıldı

TBM kapsamında, MEB işbirliğiyle rehberlik öğretmenleri tarafından yapılan eğitim faaliyetleri ile 11 milyon öğrenci ve 2 milyon yetişkine ulaşıldı. Yeni eğitim döneminde de gerek okullar, gerekse ilgili bakanlıklar ve kurumlar vasıtasıyla daha geniş kesimlere ulaştırılması planlanıyor.

27 Eylül 2017
bosluk

Windows 10’da Bluetooth nasıl açılır?

Windows 10’da Bluetooth nasıl açılır?

Bluetooth, artık yalnızca teknoloji meraklılarına özel bir teknoloji değil. Bugün Bluetooth’a otomobillerden telefonlara, her yerde rastlamanız mümkün. Bu yüzden Windows’ta Bluetooth’u etkinleştirerek birçok pratik işlevden faydalanabilirsiniz.

Aşağıda Bluetooth’u Windows 10’da nasıl etkinleştirebileceğinizi anlatıyoruz.

Windows 10’da Bluetooth’u Etkinleştirme

Sağ alttaki konuşma baloncuğuna tıklayarak İşlem Merkezi’ni açın ve Bluetooth düğmesine tıklayın. Düğme maviye dönerse Bluetooth etkin demektir.

Alternatif bir yöntem için Başlat > Ayarlar > Cihazlar > Bluetooth ve diğer cihazlar yolunu izleyin. Sağ tarafta üstte Bluetooth’un altındaki anahtarı açık konuma getirin.

Bluetooth’u Diğer Cihazlarda Açma

Android: Android’li cihazlarda Bluetooth’u uyarı alanındaki kısayolu kullanarak açabilmeniz gerekiyor. Kısayolu görmüyorsanız, Ayarlar > Kablosuz ve Ağlar > Bluetooth yolunu izleyin ve Bluetooth anahtarını açık konuma getirin.

iOS: iOS cihazlarında Bluetooth’u açmak için Ayarlar uygulamasındaki Kontrol Merkezi’ni kullanabilirsiniz.

Windows 10 ile Bluetooth Cihazlarını Eşleştirme

Windows’ta iki cihazı eşleştirmek için Başlat > Ayarlar > Cihazlar > Bluetooth ve diğer cihazlar yolunu izleyin. Sağ tarafta Bluetooth ya da başka cihaz ekle üzerine tıklayın.

Karşınıza içerisinde üç seçenek bulunan yeni bir pencere gelecek. Bluetooth’a tıklayın. Sisteminiz, etrafınızdaki cihazları tarayacak ve bulduğu sonuçları gösterecek. Bu işlemin tamamlanması bir dakika sürebilir. Cihaza bağlanmak için ismine tıklayın. Bağlandığınız cihaza göre bir adım daha atmanız gerekebilir.

Cihazlarınızı eşleştirdikten sonra onların adlarını Bluetooth ayarları sayfasında görmeye başlayacaksınız.

26 Eylül 2017
bosluk

Ekran kartı fiyatları neden yükseliyor?

Etiketler: ,
Ekran kartı fiyatları neden yükseliyor?

Ekran kartı fiyatlarında anlam verilemeyen bir yükseliş var. AMD tarafından geçtiğimiz aylarda yeni Vega serisi yüksek performanslı ekran kartlarının duyurulması ile birlikte, özellikle NVIDIA cephesinde GPU fiyatlarında gözle görülür bir düşüş yaşanması bekleniyordu. Ancak, DRAM yetersizliği ve kripto para madenciliğinin çok daha ön plana çıkmasının, fiyat düşüşü beklentilerini tersine çevirdiği Japonya merkezli finans devi Mizuho Financial Group analistleri tarafından doğrulandı.

Mizuho Financial Group analisti Vijay Rakesh, NVIDIA’nın önümüzdeki çeyrekte GPU’ları için ciddi talep alacağını ve hatta satışların şirket tahminlerinden yüzde 30-50 oranında fazla olacağını söylüyor.

Bu talebin oyuncuların aksine, Bitcoin gibi kripto para birimleri için madencilik yapanlar tarafından olacağına da dikkat çekiliyor. Özellikle bu kullanım için GTX 1060 ve GTX 1070 grafik kartları oldukça popüler.

Talebin artması sonucunda, DRAM bellek üretiminin de yetersiz kalmaya başladığı vurgulanıyor. Endüstri araştırma şirketlerinden IC Insight, bit başına fiyatın yüzde 40 oranında artacağını ve bunun bugüne kadarki en büyük artış olduğunu paylaşıyor.

Bu değişimlerin piyasadaki etkisi orijinal ekipman üreticileri (OEM) tarafından yakından hissedilirken, şok dalgasının kısa süre içerisinde perakende kanallarına da ulaşacağı açıklamalar arasında yer alıyor. Rakesh, son 6 ayda fiyatlandırmaların yaklaşık olarak yüzde 25 arttığının ancak kanallarda sıfır GPU envanterinin olduğunun altını çiziyor.

Kısacası yakında OEM’ler yüksek maliyetler dolayısıyla perakendecileri sıkıştırmaya başlayacak ve bu durum tüketicileri zor duruma düşürecek.

25 Eylül 2017
bosluk

Intel’in yeni işlemcilerinin gelişi gecikecek!

Etiketler: ,
Intel’in yeni işlemcilerinin gelişi gecikecek!

Intel bir kez daha yeni nesil işlemcileri olacak olan Cannon Lake kod isimli 10-nanometre işlemciler konusunda sorun yaşıyor ve çıkış tarihlerini 2018’in ilerilerine itti. Haberin kaynağı Digitimes.

Bu, Intel’in Cannon Lake işlemcilerinin sorunla karşılaştığını duyduğumuz ilk sefer asla değil. Bu işlemciler ilk olarak 2017’de çıkacaktı ve Digitimes’ın tedarikçi zinciri kaynaklarına göre, ki şimdiye kadar Intel’in hareketleri konusunda isabetliydiler, bu Cannon Lake’in çıkış tarihinin ertelendiği üçüncü sefer oluyor.

Önce 2017’nin sonuna ertelendiler, sonra 2018’in ortasına ve şimdi ise önümüzdeki senenin sonuna.

14 nm’den 10nm’ye küçülen transistör boyutları sayesinde Cannon Lake işlemcilerin performansında %25 artış ve güç kullanımında %45 düşüş bekleniyor. Intel işlemciler, ilk Core M çiplerinden beri (2014) 14nm’deler.

Buna karşın, firma açıkça bu küçük transistörleri toplu olarak üretmekte sorun yaşıyor. Yani güvenilir şekilde Dell, HP ve Apple gibi şirketler için yeterli sayıda üretip satma konusunda sorun yaşıyor.

chip.com.tr’nin haberine göre bu sebepten dolayı gecikme ihtimali olan cihazlar arasında çok beklenen 32GB belleğe sahip 2018 MacBook Pro var. Cannon Lake işlemcilerin doğal olarak 32GB RAM desteklemesi bekleniyor, bir LPDDR4 standardı ile veya bir ayrılmış bellek kontrolü olmadan. Cannon Lake işlemcilerin gecikmesi ile, 2018’de 32GB MacBook Pro görmeme ihtimalimiz var.

25 Eylül 2017
bosluk

Mavi ekran hatasıyla karşılaşıyorsanız dikkat!

Etiketler: ,
Mavi ekran hatasıyla karşılaşıyorsanız dikkat!

Bilgisayarınızın RAM’inin normal şartlarda hatasız biçimde çalışması gerekir. Ancak çeşitli nedenlerden ötürü RAM’iniz, depoladığı verileri hatalı olarak döndürüyorsa, kilitlenmeler, mavi ekranlar ve bazı durumlarda verilerin diske hatalı yazılması gibi ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

MemTest, Windows altında RAM’inizi test etmenizi sağlayan ücretsiz bir yazılım. Yeni bir bilgisayar veya RAM satın aldıysanız, veya sisteminizdeki sorunların RAM’den kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, bu tür bir yazılımla RAM’lerinizi test edebilirsiniz. Sistemini overclock etmeyi sevenler de RAM’in kararlı çalışıp çalışmadığını gösteren MemTest’i faydalı bulacaklar.

Sadece 15KB’lık indirme boyutuna sahip MemTest’i çalıştırmak için zip dosyasını indirip, memtest.exe üzerine çift tıklamanız yeterli.

25 Eylül 2017
bosluk

Yeni nesil bilgisayar ekranları

Yeni nesil bilgisayar ekranları

Sensormatic tarafından sunulan yeni nesil AG Neovo DF-55 dijital bilgi ekranları yeni özelliklerle geliyor. 55 inç boyutundaki iki ekrandan oluşan platformda ekranların birbirinden bağımsız biçimde çalışması sayesinde, aynı anda farklı ihtiyaçlara yönelik farklı içerikler sunulabiliyor. İçerik gösterimi için Sensormatic tarafından endüstriyel medya oynatıcısı ve yazılımı ile birlikte paket olarak sunulan sistem, istenildiği takdirde işletmelerin mevcut medya oynatıcıları ve içerik yönetim yazılımlarıyla da uyumlu şekilde çalışabiliyor.

23,4 mm gibi oldukça ince bir yapıya sahip olan ekranlar, Full HD (1920×1080) çözünürlük sunuyor. Platformda iki adet HDMI bağlantı girişi bulunuyor. Bu sayede iki ekranı farklı medya oynatıcı veya bilgisayara bağlamak mümkün hale geliyor. İşletmelerin farklı hedef kitlelere farklı mesajlar gösterebilme imkanı, DF-55 ile hayat buluyor.

Metal gövdesiyle estetik görünümden ödün vermeden dayanıklılık sunan DF-55, halka açık ortamlar için tasarlanmış bir ürün. Kurulumu ve kullanımı da oldukça kolay olan panelin ayak kısımlarında bulunan, kilitlenebilir tekerler sayesinde platformu taşımak kolay.

21 Eylül 2017
bosluk

CCleaner kullananları bekleyen tehlike

CCleaner kullananları bekleyen tehlike

Windows kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran programlar arasında yer alan ve yıllardır popülerliğini korumaya devam eden CCleaner, işletim sisteminde yer alan gereksiz dosya ve verilerin temizlenmesini sağlıyor.

CCleaner, Londra merkezli yazılım şirketi Piriform tarafından geliştirilirken Avast, geçtiğimiz Temmuz ayında 1.3 milyar dolar karşılığında dünya çapında 130 milyon kullanıcıya sahip olan şirketi satın aldı.

Ancak, oldukça basit bir arayüze sahip olmasına rağmen etkili ve hızlı sonuçlar vererek kullanıcıların beğenisini kazanan uygulamanın son dönemde hackerların yeni hedefi haline geldiği ortaya çıktı.

Cisco Talos’da görevli olan güvenlik araştırmacıları tarafından yapılan açıklamaya göre, CCleaner’ın barındırıldığı sunuculara ulaşan hackerların, CCleaner’in 5.33.6162 ve CCleaner Cloud’un 1.07.3191 sürümlerinin kurulum dosyalarına kötü amaçlı yazılımlar yerleştirdikleri ortaya çıktı.

Avast yetkilileri yaklaşık 2.27 milyon kullanıcının bu durumdan etkilendiğini belirtirken, uygulamalar içerisinde yer alan veriler şifrelendiği için hackerların bu verilerden yararlanamayacağını ifade ediyor.

shiftdelete’in haberine göre sadece 32 bit sürümleri kapsayan bu saldırı sonrasında yetkililer, kullanıcıları CCleaner ve CCleaner Cloud’un en güncel sürümlerini yüklemeleri konusunda uyarıyor.

21 Eylül 2017
bosluk
------ SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

SOSYAL MEDYA TAKİP—— SPONSOR BAĞLANTI ——-