Diyanet İşleri Başkanlığı | Kayaşehir İstanbul

Hac müracaatları başladı! Hac kayıtları nasıl yapılır?

Hac müracaatları başladı! Hac kayıtları nasıl yapılır?

Hac farizasını yerine getirmek isteyen vatandaşların heyecanla beklediği 2018 yılı hac müracaatları başladı. hac kayıt başvuru kriterleri nelerdir? hac kayıt.

22 Aralık 2017
bosluk

Hac kayıtları başlıyor! 2018 Hac kaydı ne zaman?

Hac kayıtları başlıyor! 2018 Hac kaydı ne zaman?

Hac kayıtları başlıyor. 2018 Hac kaydı nasıl yapılır? Heyecanla beklenilen 2018 Hac kaydının ön kayıtları başlıyor. Peki Hac kayıtları nasıl yapılır?

18 Aralık 2017
bosluk

Diyanet’ten Engelliler Günü mesajı

Diyanet’ten Engelliler Günü mesajı

Diyanet işleri başkanı prof. dr. ali erbaş, “her an kendisinin de engelli olabileceğinin idrakinde olarak, engellilere karşı sevgiyle, duyarlılıkla, sorumluluk.

4 Aralık 2017
bosluk

Kadıköy rıhtıma cami onaylandı

Kadıköy rıhtıma cami onaylandı

Kadıköy Rıhtım’da, Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Müftülüğü’nün talebi doğrultusunda yapılacak, 20 bin kişi kapasiteli ‘Kadıköy Ulu Cami Projesi’ne koruma kurulundan onay çıktı: Projenin ayrıtıntıları şöyle:

30 Kasım 2017
bosluk

‘Kutlu Doğum Haftası’nın ismi değişti!

‘Kutlu Doğum Haftası’nın ismi değişti!

Diyanet İşleri Başkanlığı “Kutlu Doğum Haftası Yönetmeliğinde” değişiklik yaptı. Yapılan değişiklikle “Kutlu Doğum” ifadesinin yerini “Mevlid-i Nebi” alırken Hz.Muhammed’in doğduğu günü içine alan hafta Miladi Takvime göre değil, Hicri Takvime göre kutlanacak.

29 Kasım 2017
bosluk

Diyanet’ten müftü nikahı uyarısı

Diyanet’ten müftü nikahı uyarısı

Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığınca yetki verilmeden müftülüklerce resmi nikah kıyılmasının mümkün olmadığını bildirdi. Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’na, yapılan değişiklikle il ve ilçe müftülüklerine evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verileceği hükmünün eklendiği belirtildi.

16 Kasım 2017
bosluk

Diyanet İşleri Başkanı İhsan Şenocak’ı Görevden aldı

Diyanet İşleri Başkanı İhsan Şenocak’ı Görevden aldı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in istifası etmesiyle göreve gelen Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan İlahiyatçı İhsan Şenocak’ı görevden aldı.

28 Ekim 2017
bosluk

Yeni Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş

Yeni Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş

Yeni Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kimdir, nereli? Ali Erbaş’ın Diyanet İşleri Başkanı olarak atanmasının ardından vatandaşlar Ali Erbaş kimdir sorusuna yanıt aramaya başladı.

17 Eylül 2017
bosluk

Hac acenteleri isyanda

Hac acenteleri isyanda

Rekabet Kurumu’nun hac-umre acentelerine haksız uygulamalar yaptığı gerekçesiyle TÜRSAB’a başlattığı soruşturmanın ardından gözler hac-umre acentelerine çevrildi. Yaklaşık bir yıldır TÜRSAB yönetimi ile kavgalı olan hacumre firmaları, deyim yerindeyse 6 ay önce kazan kaldırdı. TÜRSAB’ın uygulamalarına karşı Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) çatısı altında birleşen firmalar, TÜRSAB’ın hacda kişi başı 25 dolar, umrede ise 6 dolar olarak aldığı hizmet bedelini ödememe kararı aldı. Sigorta poliçesini de TÜRSAB’ın zorunlu kıldığı Turser-Tursav Sigorta Acenteliği ve Gulf Sigorta’ya değil, farklı firmalara yaptırdı.

DİYANET İŞLERİ ARAYA GİRDİ

İki kurum arasındaki kavga hac dönemi öncesi daha da alevlendi. HURSAD’ın iddiasına göre Başkan Başaran Ulusoy, TÜRSAB’a karşı kazan kaldırdıkları için hac-umre acentelerine Diyanet İşleri üzerinden baskı yapmaya çalıştı.

HURSAD Başkanı Mehmet Uzuner, “Biz hac düzenlemek için Diyanet İşleri Başkanlığı Hac-Umre Genel Müdürlüğü’nden uygundur yazısı alıyoruz. Yine bu belgeyi almak için gittiğimizde bizden müdürlük TÜRSAB’dan ‘Sakıncası yoktur’ belgesi getirmemizi istedi. Böyle bir uygulama şimdiye kadar hiç olmadı. Şartnamede de yok. Biz de itiraz ettik ve konuyu Diyanet İşleri Başkan Vekili Ekrem Keleş’e taşıdık. O sorunu çözdü. Şimdi benzer bir sorunla umrede karşı karşıyayız” dedi.

GEREKİRSE İŞİ BIRAKIRIM

Belge talebinin usulsüz olduğunu aktaran Uzuner, eğer ısrarcı olunursa hac-umre düzenlemeyeceğini ve konuyu mahkemeye taşıyacağını belirtti. Dünyanın farklı yerlerine tur düzenleyen acentelerden böyle bir hizmet bedeli alınmadığını belirten Uzuner, “Bizden ise personel verdikleri gerekçesiyle hacda kişi başı 25 dolar, umrede ise 6 dolar alıyorlar. Bu yolla yıllık 3-4 milyon dolarlık gelir elde ediyorlar. Biz verdiğimiz paranın karşılığını da almıyoruz. Böyle bir hizmet istemiyoruz. Bu nedenle ödememe kararı aldık” ifadelerini kullandı.

SEÇİM ÖNCESİ ETKİ YARATMAK İSTENİYOR

İddiaların asılsız olduğunu belirten TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Ulusoy, “Usulsüz bir şey yok. Malum kasımda seçimler var. Genel kurul öncesi etki yaratmak istiyorlar. Kötü niyetli bir çaba” dedi.

REKABET KURUMU SORUŞTURMA BAŞLATTI

Rekabet Kurumu, iki gün önce TÜRSAB, TÜRSAB Seyahat Acentaları Hizmetleri, Turser-Tursav Sigorta ve Gulf Sigorta hakkında soruşturma başlatmıştı. TÜRSAB’ın hac ve umre acentelerine paket tur sigorta poliçesini kendi iştiraki olan teşebbüsten almayı zorunlu tutması nedeniyle açılan soruşturmada, bu acentelerden alınan hizmet bedelinin de incelenmesi kararı alındı.

14 Eylül 2017
bosluk

Başakşehir Kurban Kesim Yerleri ve Telefonları

Başakşehir Kurban Kesim Yerleri ve Telefonları

2017 Kurban bayramına sayılı günler kaldı. Başakşehir Belediyesi Kurban satış ve kesim yerleri tüm hazırlıklarını tamamladı.

24 Ağustos 2017
bosluk

Mehmet Görmez görevi bıraktı

Mehmet Görmez görevi bıraktı

Görmez, “Hayat bize bir emanettir, hayat bütünüyle bir emanettir, öyle ki insan kendi canının hatta bir tek nefesinin bile sahibi değil, emanetçisidir. Dünya hayatında vazifelendirildiğimiz bütün işler de bize emanettir” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden emekli edilen Mehmet Görmez, görevini Ekrem Keleş’e devretti. Düzenlenen törende konuşan Görmez, “Meşruiyet çizgisinde yürümek, bu yürüyüşte birbirine şahit olmak ve helalleşmek biz Müslümanlar için hayatın manasıdır, gayesidir. Görevi tevdi ederken üzerimde hakkı olan herkesten helallik diliyor, herkese hakkımı helal ediyorum. Rabbim bu ağır vazifeyi ifa ederken bize inanan ve güvenen, destek olan herkesten razı olsun. Hayat bize bir emanettir, hayat bütünüyle bir emanettir, öyle ki insan kendi canının hatta bir tek nefesinin bile sahibi değil, emanetçisidir. Dünya hayatında vazifelendirildiğimiz bütün işler de bize emanettir” ifadelerini kullandı.

Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kudüs’te, Mescid-i Aksa’da, Filistin’de zulüm durmaksızın devam etti. Arakan’da insanlık yok edildi. İslam ümmeti büyük acılara gark oldu. Ancak, İslam diyarında saran ateşi söndürmek için gücümüz ve nefesimiz yetmedi. Hz. İbrahim’in ateşini söndürmek için su götüren karınca misali Allah’a hamdolsun hep o yolda olduk. Elbette vazifeyi bırakırken sorumluluğumuz, mesuliyetimiz, emanetimiz devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanı olarak ne kadar sorumluluk sahibi idiysem, bugün İslam ümmetinin herhangi bir ferdi olarak, mahiyet olarak, aynı ve derece olarak farklı bir sorumluluk taşıyorum, mümin olarak.”

Diyanet İşleri Başkanlığı görevine Ekrem Keleş vekalet edecek.

2 Ağustos 2017
bosluk

Diyanet İşleri fetva rehberi hazırlayacak

Diyanet İşleri fetva rehberi hazırlayacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, fetva dil ve üslubuna yönelik kriterlerin belirleneceği bir rehber hazırlayacak.

24 Şubat 2017
bosluk

Taksitli Umre Zamanı

Taksitli Umre Zamanı

Müftülükte düzenlenen toplantıda konuşan Elazığ İl Müftüsü Peyami Güngör, Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonu ile kutsal topraklara gideceklere umre ücretlerini ödemede taksit imkanı sunulacağını söyledi.

2 Kasım 2016
bosluk
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >
------ SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

SOSYAL MEDYA TAKİP—— SPONSOR BAĞLANTI ——-