Nasa | Kayaşehir İstanbul

Dünyanın yörüngesinden geçecek

Etiketler: ,,
Dünyanın yörüngesinden geçecek

Bennu göktaşına doğru hareket edecek olan Osiris-Rex, saatte 31 bin kilometre hızla, gezegenden yaklaşık 17 bin 700 kilometre uzaklıktan, Antarktika üzerinden geçecek.

Yolculuğu sırasında Dünya’nın yer çekimi kuvvetinden yararlanacak olan uzay aracı, gelecek yıl Bennu’ya ulaşacak.

Uzay aracı, gök taşının etrafındaki yörüngeye girerek, bir miktar kaya parçası toplamak için en iyi yeri bulmaya çalışacak.

Osiris-Rex’in, yaklaşık 500 metre çapındaki Bennu’da yapacağı araştırmaların ardından toplayacağı örnekleri, 2023 yılına kadar Dünya’ya getirmesi bekleniyor.

Dünyanın yakınından geçişi sırasında uzay aracıyla 1 saat temas kurmayı planlayan NASA, Osiris-Rex’in, herhangi bir uyduya çarpmamasını sağlamak için de önlemler aldı.

10 Ekim 2017
bosluk

Her şey ‘tarihin en büyüklerinden biri’ne şahit olmak için

Her şey ‘tarihin en büyüklerinden biri’ne şahit olmak için

ABD’de sabahın ilk ışıklarından itibaren yola çıkan Amerikalılar, otoyollarda uzun kuyruklar oluşturdu. ABD’nin en büyük otoyolu olarak bilinen Kanada’dan Miami’ye uzanan (95) New Jersey Turnpike ve Pennsylvania’dan Ohio eyaletine bağlanan 276 ve 76 numaralı otoyollarda gece boyunca uzun kuyrukların oluştuğu belirtildi.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından ABD’de güneş tutulmasının net olarak izlenebileceği açıklamasının ardından aylar öncesinden başlayan hazırlıklarda artık son saatlere gelindi.

ABD’den net olarak izlenecek güneş tutulması için milyonlarca insan günler öncesinden belirlenen eyaletlere akın etti. Hafta sonu akşam saatlerinde başlayan otoyollardaki yoğunluğun halen devam ettiği belirtiliyor. Tarihin en büyük güneş tutulmalarından birisinin saatler sonra yaşanması bekleniyor.

22 Ağustos 2017
bosluk

Başakşehir Belediyesi Öğrenciler için Uzay Üssü Kurdu

Başakşehir Belediyesi Öğrenciler için Uzay Üssü Kurdu

Başakşehir Belediyesinin Bilgievleri Sömestr tatilinde yaptıkları program ile Bilgievlerindeki öğrencileri NASA: A Human Advanture Uzay Sergisi’ne götürüyor.

1 Şubat 2013
bosluk
------ SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

SOSYAL MEDYA TAKİP—— SPONSOR BAĞLANTI ——-