IV. Murat Kimdir?

IV. Murat Kimdir?

Sultan I. Ahmet’in Mahpeyker Kösem Sultan’dan 27 Temmuz 1612 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen oğlu olan IV. Murat, tahta çıktığında 11 yaşını 1 ay geçmişti. O kadar genç yaşta tahta çıkmıştır ki; sünnet töreni dahi padişah olduktan sonra yapılmıştır. II. Osman (Genç Osman) yeniçeriler tarafından kaçırıldıktan ve Kara Davut Paşa tarafından cânîce infaz edildikten sonra ikinci kez tahta çıkan I. Mustafa, aklî dengesinin yetersiz olması sebebiyle fetva ile tahttan indirildi ve yaklaşık 15 sene sonra Topkapı sarayındaki odasında irtihal etti.

11 Ekim 2017
bosluk

Murat Hüdavendigar Kimdir?

Murat Hüdavendigar Kimdir?

Orhan Bey’in oğlu olup, 1326’da Bursa’da doğdu. Küçük yaştan itibaren devrin alimleri tarafında büyük bir ihtimamla yetiştirildi. Daha sonra Lala Şahin Paşa’nın yanında idare ve harp bilgilerini öğrendi.

9 Ağustos 2017
bosluk

Fatih Sultan Mehmet Kimdir?

Fatih Sultan Mehmet Kimdir?

Fatih Sultan Mehmed 29 Mart 1432’de Edirne’de doğdu. Babası Sultan İkinci Murad, annesi Huma Hatun’dur.

5 Ağustos 2017
bosluk

2. Abdülhamid Kimdir?

2. Abdülhamid Kimdir?

Sultan Abdülmecid’in oğludur. Henüz 10 yaşındayken annesi Tirimüjgan Sultan ölünce, bakımını Abdülmecid’in diğer çocuksuz eşi Piristû Kadın Efendi üstlendi. Piristû Kadın Efendi, Abdülhamid‘i kendi çocuğu gibi büyüttü.

3 Ağustos 2017
bosluk

Osman Gazi Kimdir?

Osman Gazi Kimdir?

Osman Gazi, Ertuğrul Bey’in üç oğlundan birisidir. Osman Bey diğer kardeşlerinden büyük değildi, fakat adeta bir idareci olarak doğmuştu. Zira bu hususta çok büyük kabiliyet sahibi idi.

31 Temmuz 2017
bosluk
------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir