Referandum | Kayaşehir İstanbul

Kuzey Irak referandum sonuçları ne çıktı?

Kuzey Irak referandum sonuçları ne çıktı?

IRAK’taki bağımsız Kürdistan referandumu yapıldı. Şimdi sıra Kürt referandumu sonuçlarında. Dünyanın merakla beklediği Kuzey Irak referandumu sonuçları Türkiye saati ile 21.00’de açıklanacak. Oy verme işlemi saat 18.00’de sona erdi.

Erbil’de 1 milyon 200.000, Süleymaniye’de 1 milyon 280.000, Kerkük’te 750.000, Duhok’ta 800.000, Musul’da ise 750.000 seçmenin oy kullanma hakkı bulunuyordu. Oy verme işlemi 18.00’de sona erdi, kesin olmayan sonuçların 21.00 civarı açıklanması bekleniyor.

Öte yandan Kerkük’te Irak Türkmen Cephesi’nin başını çektiği bazı Türkmen gruplar seçimleri boykot ediyor.

12 BİN NOKTADA OY VERİLDİ

7 bini IKBY içinde, 5 bini de tartışmalı bölgelerde olmak üzere 12 bin noktada kurulan sandıklarda oy kullanma işlemi tamamlandı. Bağımsızlık referandumuna açıkça destek veren tek ülke ise İsrail. Referanduma karşı ilk somut hamle ise İran’dan gelmişti. İran, Kuzey Irak’a uçuşları durdurdu, hava sahasını bölgesel yönetimin uçaklarına kapattığını duyurdu.

26 Eylül 2017
bosluk

Türkiye, Irak, İran bir araya gelmeli

Türkiye, Irak, İran bir araya gelmeli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin tartışmalı referandumuna ilişkin, Irak merkezi yönetimi ile Türkiye ve İran’ın bir araya gelerek soruna ortak çözüm üretmesinin önemine değinerek, “Eğer ortak bir çözüm üretilebilirse Türkiye bu konuda önemli mesafeler alabilir. dedi. 

Kemal Kılıçdaroğlu, dün İstanbul’a hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin tartışmalı referandumuna ilişkin bir soru üzerine gündemlerindeki en önemli konunun söz konusu referandum olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, “Bu konuda Türkiye milli bir duruş sergiledi, parlamento da bu duruşun arkasında durdu.

Önümüzdeki günlerde yapılması gereken iki önemli şey var. Bunlardan birincisi, Türkiye’de hükümetin ortak ses çıkarması. Üzülerek ifade edeyim farklı sesler çıkıyor. Bu Türkiye’nin itibarına zarar veriyor. İkinci önemli atılması gereken adım, süratle Irak merkezi yönetimi ile Türkiye’nin ve İran’ın bir araya gelmesi ve bu soruna ortak çözüm üretmeleri. Eğer ortak bir çözüm üretilebilirse Türkiye bu konuda önemli mesafeler alabilir” diye konuştu.

26 Eylül 2017
bosluk

Kılıçdaroğlu’ndan referandum açıklaması

Kılıçdaroğlu’ndan referandum açıklaması

Kılıçdaroğlu, ”Süratle Irak merkezi yönetimi ile Türkiye ve İran’ın bir araya gelerek soruna ortak çözüm üretmeleri gerekir. Eğer ortak çözüm üretilebilirse Türkiye bu konuda önemli mesafe alabilir” dedi.

26 Eylül 2017
bosluk

İbadi’den çok sert referandum açıklaması

İbadi’den çok sert referandum açıklaması

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi,Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) referandumun gerçekleştirilmesinde sorumluluğu bulunan yetkililere karşı gerekli tedbirleri artıracaklarını söyledi.

İbadi, Bağdat’ta Ortak Operasyonlar Komutanlığı’nı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “Referandumun yapılması büyük riskti. Bu, Federal Mahkemenin kararına rağmen yapıldı. Anayasal değil ve sonuçlarını tanımayacağız.” dedi.

SONUCU TANIMAYACAĞIZ

“Referandum hiçbir uluslararası destek bulmadan gerçekleştirildi.” diyen İbadi, “İlginçtir ki hiçbir gözetime tabi tutulmayan referanduma karar verenler sonucunu da kendileri açıkladı. Bunun sonucunu asla konuşmayacağız, tartışmayacağız ve tanımayacağız.” ifadelerini kullandı.

Merkezi yönetimin referandum ihlaliyle ilgili yeni adımlar atacağını aktaran İbadi, şunları kaydetti:

REFERANDUMUN SORUMLULARINDAN HESAP SORACAĞIZ

Maalesef ki referandum, mezhepçi ve etnik temelli duyguları harekete geçirdi. Buna rağmen Kürt vatandaşlarımızın güvenliğinden vazgeçmeyeceğiz ancak referandumun sorumlularından da hesap soracağız.

Onlara yönelik tedbirlerimizi daha da artıracağız. IKBY’de de tüm federal yetkilerimizi kullanacağız ve oradaki vatandaşların güvenliğini sağlayacağız. IKBY denetimindeki üç vilayet ve tartışmalı bölgelerdeki vatandaşlardan referandum sırasında çok sayıda şaibe, zorla oy kullandırma ve tehcir ettirme şikayetleri aldık. Tartışmalı bölgeler de anayasa yoluyla çözülene kadar merkezi yönetime geri dönmek zorunda. Irkçı ve mezhepçi devletin kurulmasını kabul etmeyiz. “

IKBY’DEKİ TARTIŞMALI REFERANDUM 

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran’da siyasi partilerle bir araya geldikten sonra 25 Eylül’de Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeleri de kapsayacak şekilde referandum yapacaklarını duyurmuştu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, IKBY’nin tek taraflı referandum kararının “anayasaya aykırı” olduğunu belirterek sonucu tanımayacaklarını söylemiş, Irak Federal Mahkemesi de aynı gerekçeyle referandumun geçersiz olduğuna ve durdurulmasına karar vermişti.

26 Eylül 2017
bosluk
------ SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

SOSYAL MEDYA TAKİP—— SPONSOR BAĞLANTI ——-