Sigorta | Kayaşehir İstanbul

Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde değişiklik

Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde değişiklik

Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında asgari prim tutarları yeniden düzenlendi. Bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı 190 bin lira olarak belirlendi.

14 Ocak 2018
bosluk

Uçuşa 3 saat kala bilet iptal hakkı geldi

Etiketler: ,
Uçuşa 3 saat kala bilet iptal hakkı geldi

Uçak bileti satış sitesi Enuygun.com, yeni hizmeti ‘Bilet İptal Güvencesi’ ile uçak biletinizi kalkıştan 3 saat öncesine kadar güvence altına alıyor.

1 Kasım 2017
bosluk

DASK artık faturanıza yansıyacak

DASK artık faturanıza yansıyacak

Yeni düzenlemeyle konuta elektrik bağlanırken yaptırılan deprem sigortasının süresi dolduğunda tüketiciye yenileme yapması hatırlatılacak, yapılmazsa poliçeler otomatik olarak yenilenecek. Primler ise elektrik faturasına yansıtılacak, aylık taksitler halinde ödenecek. 

30 Ekim 2017
bosluk

Deprem Sigortası yaptırmayana ceza kesilecek

Etiketler: ,
Deprem Sigortası yaptırmayana ceza kesilecek

Bakanlık harekete geçti. Artık Zorunlu Deprem Sigortası’nı yaptırmayanlara ceza kesilecek.

27 Ekim 2017
bosluk

Otomatik deprem sigortası geliyor!

Otomatik deprem sigortası geliyor!

2000 – 2017 yılları arasında düzenli ve sürekli zorunlu deprem sigortası yaptıranların oranının yüzde 2 ile çok düşük olduğuna dikkat çeken Mehmet Şimşek, otomatik sigortalamanın başlayacağını ve prim tahsilatı için bir mekanizma kurulacağını açıkladı

23 Ekim 2017
bosluk

Gençlere bedava sağlık müjdesi

Gençlere bedava sağlık müjdesi

Liseyi bitirip üniversiteyi kazanamayan gençler, 18 yaşından sonra prim ödemek zorunda. Yeni düzenlemeye göre, bu gençlerin sağlık harcamalarını 2 yıl devlet ödeyecek.

14 Ekim 2017
bosluk

Murat Boz’un dansçıları sigortasız çıktı!

Murat Boz’un dansçıları sigortasız çıktı!

Avukat Alpertunga’nın mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde, Ceren Yılmaz’ın 2009, Mertkan Tapan’ın ise 2007 yılında Boz’un yanında işe başladığı kaydedildi.

Müvekkillerinin belli bir ücret karşılığında Boz’un yanında çalışmaya başladıklarını belirten avukat Alpertunga, “Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi gereken belgeler, davalı tarafından teslim edilmemiş ve sigorta primleri de yatırılmamıştır. Müvekkillerimiz ücret karşılığı çalışmasına rağmen, işveren bunu göstermemiştir” denildi.

Müvekkillerinin Boz ile çalıştığına dair fotoğraf ve videoyu da dava dilekçesine ekleyen avukat, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nün bu çalışmaları sigortalı hizmetlerinden sayması gerektiğini belirtti.

İş Mahkemesi’nde görülen hizmet tespit davasında, vokalist ve dansçının sigortasız çalıştığı süre belirlendi. Ceren Yılmaz’ın 910 gün, Mertkan Tapan’ın ise 1231 gün sigortasız çalıştığı tespit edildi.

Boz, karara itiraz ederek yanlış karar verildiğini belirtti ve bozulması talebiyle İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvurdu. Sabah

10 Ekim 2017
bosluk

SGK hizmet dökümü nasıl alınır?

SGK hizmet dökümü nasıl alınır?

SGK hizmet dökümü, E-Devlet ile alınır. E-Devlet sistemi, vatandaşların kamu hizmetlerine daha hızlı ve kolay ulaşmasını sağlayan bir sistemdir. 34 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı ve iki binin üzerinde hizmet sistemde yer alır. Kullanıcılar tarafından en çok işlem yapılan kurumların ilk sırasında Sosyal Güvenlik Kurumu bulunur. En çok işlem gören hizmet ise SGK hizmet dökümü sorgulamadır.

SGK HİZMET DÖKÜMÜ NEDİR?

SGK hizmet dökümü, üzerinde sigortalıların prim ve sigorta bilgilerinin bulunduğu bir belgedir. SGK hizmet dökümü, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olanlar tarafından alınabilir. 4A hizmet dökümü, 4B hizmet dökümü ve 4C hizmet dökümü olarak üç bölüme ayrılır. 4A hizmet dökümü belgesini Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olanlar, 4B hizmet dökümü belgesini Bağ-Kur’a bağlı olanlar ve 4C hizmet dökümü belgesini de Emekli Sandığı’na bağlı olanlar alabilirler. Mahkeme gibi resmi kurumlarda ve vize alma sürecinde de SGK hizmet dökümü belgesi kullanılabilir.

SGK HİZMET DÖKÜMÜNDE HANGİ BİLGİLER YER ALIR?

SGK hizmet dökümü ile ulaşılabilecek bilgiler şunlardır;

– Sigortalıya ait temel bilgiler

– Sigortalı olarak çalışılan günlerin sayısı

– İlk defa girilen işin giriş, çıkış tarihleri

– Hangi aylarda sigortanın ödendiği bilgisi

– Sigortalı bulunulan dönem içerisinde yerine getirilen hizmetler bilgisi

– Primlerin hangi aylarda yattığı bilgisi

– Çalışılan şirketin bilgileri

SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?

SGK hizmet dökümü, E-Devlet sistemine girilerek alınır. E-Devlet sistemine; T.C. kimlik kartı, mobil imza, e-imza, mobil bankacılık, internet bankacılığı ve E-Devlet şifresi ile giriş yapılabilir. Sistemde kayıtlı kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen giriş seçeneği, E-Devlet şifresi ile giriştir. E-Devlet şifreniz yoksa, en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. E-Devlet şifresi kapalı zarf içerisinde ve 2 Türk Lirası ücret karşılığında verilir. E-Devlet şifresi ile kişiye özel bilgilere erişim sağlanabildiği için başka kişiler ile paylaşılmaması gerekir. E-Devlet şifresini unutan kullanıcılar, PTT şubelerinden yeni şifre talep edebilirler.

E-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra, ekranın sol kısmında yer alan e-Hizmetler bağlantısına girilir. Bağlantı üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu menüsüne girilerek 4A, 4B ve 4C hizmet dökümü belgelerine erişim sağlanabilir. E-Devlet üzerinden SGK hizmet dökümü belgesinin yazıcıdan çıktısı da alınabilir.

6 Ekim 2017
bosluk

Başakşehir-Kayaşehir Metrosu Sigortalandı

Başakşehir-Kayaşehir Metrosu Sigortalandı

Özel bir sigorta firması tarafından Başakşehir– Kayaşehir Metrosu Projesi’ni yaklaşık 970 milyon TL teminat ile güvence altına aldı.  Başakşehir ile Kayaşehir arasını 4,5 dakikaya düşürecek olan Başakşehir-Kayaşehir Metrosu hattının 2019 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor. Uzunluğu 6 kilometre olan ve dört istasyondan oluşan hat, 3. Havalimanı Metro Hattı ile de bağlantılı olacak.

26 Eylül 2017
bosluk

Tatillerin arkasından gelen raporlar işten atılma sebebi

Tatillerin arkasından gelen raporlar işten atılma sebebi

Çalışma hayatında en çok suiistimal edilen ve işverenlerin elini kolunu bağlayan konulardan biri de rapor. Gerçek rahatsızlıkların dışında mazeret izni alamayan ya da işten kaçmak isteyen çalışanlar rapor alarak izin yapabiliyor. Burada ‘rapor almak’ tabiri kullanılıyor olsa da neticede raporları doktorlar ‘veriyor.’ Ancak yasalarımız işverenleri bu konuda koruyan düzenlemeler içeriyor.

Sık sık alınan raporlar işyerindeki işleyişi bozuyorsa, tatillerin arkasına takılan raporlar gibi kötü niyet taşıyorsa tazminatsız atılma bile gündeme gelebiliyor. Sık rapor aldığı için çıkarılan bir çalışanın işe geri dönüş davasını kazanması da söz konusu olamıyor. Raporlarda ortaya çıkan uygulamaları üç ayrı başlıkta inceleyebiliriz.

SIK ALINAN RAPORLAR: Çalışanlar 3-4 günlük raporları sık sık alıyor ve iş akışını bozuyorsa burada işveren için geçerli nedenle fesih imkânı ortaya çıkıyor. İşveren işçinin davranışlarından dolayı geçerli nedenle iş akdini feshetmeden önce yazılı savunma almalı. İşverenin ihbar ve kıdem tazminatı ödemesi yükümlülüğü bulunuyor. Ancak işten çıkartma geçerli nedene dayandığı için de işe geri dönüş davası kazanılamıyor.

UZUN SÜREN RAPORLAR: Uzun süreli kesintisiz raporlarda ise raporun süresi işverene çeşitli haklar veriyor. Bunlar arasında işten çıkarmak da var. Raporun ihbar süresini 6 haftayı aşması durumunda işveren için sözleşmeyi haklı nedenle feshetme imkânı doğuyor. Doğum ve gebelik hallerinde ise farklı uygulama bulunuyor. Orada analık izinlerinden sonra süre başlatılıyor. Kıdemi 6 hafta olan işçi için ihbar süresi 2 hafta, 6 ay-1.5 yıl olan için 4 hafta, 1.5 yıl ile 3 yıl arasında olan işçi için 6 hafta ve 3 yıldan fazla kıdemi olan işçi için 8 hafta olarak belirleniyor.

KÖTÜ NİYET VARSA

Çalışanlar rapor alma işini suiistimal ediyorlarsa bu kez durum farklılaşıyor. İşveren sık sık rapor alan ve bunu alışkanlık haline getirip ‘işten kaçma’ aracı gibi kullanan işçileri için gelen raporları hakem hastaneye götürebilir. Eğer işçinin dürüst olmadığı tespit edilirse haklı nedenle derhal fesih işlemi yapılabilir. Üstelik işçinin kötü niyeti olduğu için burada tazminatsız işten çıkarma da gündeme gelir. sabah

25 Eylül 2017
bosluk

İlaçta bürokrasi engeli bitiyor

İlaçta bürokrasi engeli bitiyor

Hastaların, bürokratik engeller nedeniyle alamadıkları ilaç sıkıntısı sona eriyor. Bakanlık ve SGK arasındaki anlaşma ile bulunamayan ilaç kalmayacak.

23 Mayıs 2016
bosluk

Trafik Sigorta Primleri Ne Zaman Düşecek?

Trafik Sigorta Primleri Ne Zaman Düşecek?

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Ramazan Ülger, trafik sigortası primlerinde yılın ikinci yarısı itibarıyla düşüş başlayacağının müjdesini verdi.

13 Mayıs 2016
bosluk

Trafik sigortasında fiyatlar düşecek mi?

Etiketler: ,
Trafik sigortasında fiyatlar düşecek mi?

Yasal düzenleme ile ileriye dönük iyileştirmelerin fiyatlara mutlaka yansıyacağını kaydeden Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, “Aynı kaskoda olduğu gibi rekabetle fiyatlar aşağı gelir” dedi.

25 Nisan 2016
bosluk
------ SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

SOSYAL MEDYA TAKİP—— SPONSOR BAĞLANTI ——-