Tüketiciler Birliği | Kayaşehir İstanbul

‘Hediye tatil’ adı altında dolandırıcılık

‘Hediye tatil’ adı altında dolandırıcılık

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Başkanı Mehmet Bülent Deniz de tüketicilere ‘bedava tatil’ taahhütlerine kanmamalarını tembihliyor.

Orta gelirli ailelere telefon açıp veya SMS gönderip “Hediye tatil elde ettiniz.” ya da “Tanıtım için termal alanlardan bedel ödemeden yararlanın.” cümleler ile toplantı davetinde bulunan ve devre mülk satma gayretine giren şirketler hakkında şikâyetler artıyor. Şikâyetler tüketici derneklerine ve mahkemelere de intikal ediyor. Konu ile ilgili Cihan’a açıklamalarda bulunan dernek yöneticileri, soruna el atılmasını ve önlem alınmasını talep ediyor.

TÜSODER Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, devre mülk satışının mağduriyetleri arttırdığına işaret ediyor.

Ağaoğlu, şunları kaydediyor:

“Bu devre mülk satışı dolandırıcılığa döndü. AVM, fuar alanı ve yakıt istasyonu gibi yerlerde hediye tatil diye kandırılanlar devre mülk mağduru oldu. Bu dolandırıcılar elinize broşür veriyorlar, ‘bedava tatilden yararlanma imkânı sunuyoruz, yeter ki şu formu doldurun’ diyorlar. Ben dahi ümitlendim. Ama anladım ki bunların ağına takılan kurtulamıyor. Bunlar ‘pantolon uyduramazsak gömlek verelim’ anlayışı ile 15 günlük değilse bile 7 günlük devre mülk satışı yapıyor. Burada da hile var. 15 günün altında devre mülk satışı yasak ama buna rağmen hisseli satış tapusu veriliyor ve tüketici aldatılıyor. “

Devre mülk ile devre tatilin karıştırıldığından dert yanan Ağaoğlu, şöyle devam ediyor:

“Kimi uyanıklar tüketiciyi aldatmak, konuyu Tüketici Kanunu kapsamının dışına almak için devre mülk gibi sözleşme yapıyor. Bu uyanıklar, davacıların mahkemelerde bedel ödemeden, süratle hak aramalarını önlemek için bir nevi dolandırıcılık içine giriyor. Çünkü devre mülk, Tüketici Kanunu kapsamında ve yerel mahkemenin görev alanında. Yerel mahkemeler dava harcı gibi giderleri başvurucudan talep ettiğinden tüketiciler bu şekilde hak aramaktan mahrum kalıyor.”

Ağaoğlu‘nun devre mülk mağdurlarına önerileri ise şu şekilde:

“Konu devre tatil sözleşmeleri kapsamında ise tüketici 14 gün içinde herhangi bir neden açıklamadan sözleşmeyi feshedebilir. Yine tüketici, sözleşmelerinin devre mülk mü yoksa devre tatil mi olduğunu bilmiyor. Onun için haklarından bihaber. Sözleşme devre mülk vaat etse dahi devre tatil sözleşmesi kapsamında olabilir böyle durumda tüketici cayma hakkını kullanabilir. Ayrıca hediye tatil ile ilgili zarar varsa tüketici mahkemelerde tazminat talep edebilir”

Tüketiciler Birliği Federasyonu (TBF) Başkanı Mehmet Bülent Deniz de devre mülk satışlarının usulüne uygun yapılmadığından yakınıyor. ‘Hediye tatil‘ taahhüdü ile yapılan satışı kandırmaca olarak yorumlayan Deniz, “Tüketici ‘bedava tatil’ taahhüdüne kanmamalı. Olta atıp ‘talihli veya hediye elde ettiği’ iddiaları ile tüketiciyi çekip sözleşme yaptırmak aldatmacadır” ifadelerini kullanıyor.

Deniz, taahhütlerin yerine getirilmemesinin yanında tüketiciden aidat adı altında belli bedelleri talep edildiğini anlatıyor ve “Bize gelen iki tüketici başvurusu vardı. Bunlardan biri ciddi miktarda para ödemiş. Davadan galip geldi ama parasını alamadı” diyor.

Deniz, tüketicileri mağdur olmamaları için 14 günlük cayma haklarını kullanmaya davet ediyor.

22 Ağustos 2017
bosluk

TOKİ sakinleri kendi binalarını yönetmek istiyor

TOKİ sakinleri kendi binalarını yönetmek istiyor

TOPLU Konut İdaresi’nin (TOKİ) 31 ilde yaptığı sitelerde oturanlar, kendi sitelerini yönetmek istiyor.

23 Ocak 2017
bosluk

Konutta Kayyum Gerginliğine Açıklama Geldi

Konutta Kayyum Gerginliğine Açıklama Geldi

FETÖ soruşturması sonrasında mahkeme kararı ile kayyum atanan inşaat şirketlerinden ev alan vatandaşların hak kaybına uğramayacakları belirtildi.

30 Ekim 2016
bosluk

Konut kampanyalarında dolandırıcılara dikkat!

Konut kampanyalarında dolandırıcılara dikkat!

Emlak Konut ve GYODER’in başlattığı konut seferberliğinin ardından tüketici dernekleri, vatandaşları “fırsatçı” firmalar konusunda uyarıyor.

3 Ağustos 2016
bosluk

Maketten satış’ta çifte masraf tüketiciyi zorluyor

Maketten satış’ta çifte masraf tüketiciyi zorluyor

TÜSODER Başkan Yardımcısı Kolçak: “Noterde yapılan maketten konut satış sözleşmesinin masrafları ve konut tesliminde tapu harçlarının ödenmesiyle tüketici zor durumda kalıyor”

19 Mayıs 2016
bosluk

Telefonunuza gelen mesajlara dikkat!

Telefonunuza gelen mesajlara dikkat!

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, bayram öncesinde tüketicilerin cep telefonuna ya da mail adreslerine bankalar tarafından çeşitli kredi mesajları gönderildiğini belirterek, söz konusu mesajlarda masrafların gizlendiğini ve faiz oranlarının düşük gösterildiğini belirtti.

2 Ekim 2014
bosluk

Tüketici Dayanışması Hakkında

Tüketici Dayanışması Hakkında

“Bakmadanalma.net” sitesi Tüketici dayanışması adı altında kurulmuş bir forum sitesidir.

14 Ocak 2013
bosluk

‘Trafik tescil ücreti’nde iade kararı umutlandırdı!

‘Trafik tescil ücreti’nde iade kararı umutlandırdı!

Otomotiv şirketlerinin her yıl yüz binlerce tüketiciden aldıkları 200 milyon TL’yi bulan haksız kazanca mahkeme ‘dur’ dedi.

21 Aralık 2012
bosluk

Tüketici memnuniyeti sağlayan Firmaları tercih etmeliyiz

Tüketici memnuniyeti sağlayan Firmaları tercih etmeliyiz

Geçtiğimiz ay kendisine, Türkiye’deki tüketicihaklarının gelişmesinde geliştirilmesindeki emek ve katkılarıyla geçen 25. yılının anısına,

15 Aralık 2012
bosluk

Tüketici Hakem Heyeti’nden Kapıdan Satış Uyarısı

Tüketici Hakem Heyeti’nden Kapıdan Satış Uyarısı

Heyeti Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ilçede kapıdan yapılan satışlar ile ilgili zaman zaman tüketicilerin mağduriyetlerinin ve hak kayıplarının olduğu ve bu nedenle, vatandaşların yoğun başvurularda bulunduğu kaydedildi. Açıklamada, “Kapıdan satış; işyeri, fuar, panayır gibi satış mekanları dışında yapılan satımlardır.

27 Kasım 2012
bosluk

Maslak 1453’ün Reklamları Durdurulsun

Maslak 1453’ün Reklamları Durdurulsun

Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF) Genel Başkanı Fuat Engin, ‘Maslak 1453’ adıyla yapılan konut projesiyle ilgili yayınlanan reklamların durdurulmasıve idari para cezası uygulanması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu’na başvurduklarını bildirdi.

27 Kasım 2012
bosluk

Tüdef Uyardı: bankalarla Pazarlık Yapmayın

Tüdef Uyardı: bankalarla Pazarlık Yapmayın

Türkiye’de bankalar kredi kartı ve hesap işletim ücretleri için tüketicilerden yaklaşık 6 milyar TL gelir elde ediyor.

27 Kasım 2012
bosluk

Tüketici Kanunu’nda Planlanan Değişiklikler

Tüketici Kanunu’nda Planlanan Değişiklikler

Tüketici Kanunu’nda planlanan değişiklikle ilgi açıklama yapan AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, “Bankaların kredi kartı yıllık ücreti, dosya parası, hesap işletim bedeli gibi müşterisinden aldığı toplam 31 kalem ücret yeni kanunla”

27 Kasım 2012
bosluk
------ SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

SOSYAL MEDYA TAKİP—— SPONSOR BAĞLANTI ——-