Yol Çalışması | Kayaşehir İstanbul

Sarıyer ve Beykoz sahili yeniden düzenleniyor!

Sarıyer ve Beykoz sahili yeniden düzenleniyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sarıyer ve Beykoz’da sahil şeridinde genişletme ve düzenleme çalışması yürütüyor. Sahile yürüme ve bisiklet yolları, balık tutma iskeleleri ve sahildeki trafiği rahatlatmak amacıyla otoparklar yapılıyor.

2 Aralık 2017
bosluk

Yapımı devam eden yola tarlası isabet eden yaşadı

Yapımı devam eden yola tarlası isabet eden yaşadı

Kırklareli-Edirne arasında yapımı devam eden duble yola tarlası isabet eden mal sahiplerinin yüzü güldü. Devletin, duble yola tarlası isabet eden mal sahiplerine, piyasa değerinden 4 kat fazla para vererek dönüm başına 20 bin TL istimlak bedeli ödediği öğrenildi.

24 Kasım 2017
bosluk

137 yıllık hayal gerçekleşti

137 yıllık hayal gerçekleşti

RİZE’nin İkizdere ilçesi Ovit Dağı Geçidindegeçen yılın Kasım ayında Başbakan Binali Yıldırımın katılımı ile ’Işık Göründü’ töreni yapılan 14.3 kilometre ile Türkiye’nin en uzun, dünyanın 3’üncü uzun çift tüplü karayolu tüneli olan Ovit Tünelinde tek tüpte ulaşım kontrollü olarak verilmeye başlandı. Osmanlı arşivi kayıtlarına göre, 1880 yılında Osmanlı devletinin kalkınma çalışmalarında yer alan tünel projesi 137 yıl sonra gerçekleşmiş oldu.

22 Kasım 2017
bosluk

Bittiğinde o yol 3 saate düşecek

Bittiğinde o yol 3 saate düşecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı Ahmet Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yap-işlet-devret (YİD)  modeliyle gerçekleştirilen ulaştırma projelerinde bir yıllık geçişlerin  ortalamaları üzerinden hesap yapıldığını, verilen garanti rakamına ulaşılamamışsa  aradaki farkın yükleniciye veya görevli şirkete ödendiğini söyledi.

Osmangazi Köprüsü’nden bu yılın 9 aylık döneminde yaklaşık 5 milyon  753 bin aracın geçiş yaptığına işaret eden Arslan, günlük ortalama araç geçişinin  21 bine ulaştığını bildirdi. Arslan, “Garanti rakamıyla kıyaslarsanız alttayız,  başlangınç rakamları olan 11-12 binle kıyaslarsanız bugün geldiğimiz nokta çok  önemli.” diye konuştu.

Köprünün fizibilitesinde üçüncü yıla kadar araç geçiş garantisi  öngörülmediğine dikkati çeken Arslan, projenin Osmangazi Köprüsü ile birlikte  300’ü otoyol, 133’ü bağlantı yolları olmak üzere toplam 433 kilometre yolla  İzmir’e kadar uzandığını anımsattı.

Arslan, projenin Bursa-İzmir Kemalpaşa hattının önümüzdeki yılın  sonunda tamamen biteceğini belirterek, “Bu yolun tamamen bitmesi zaten ilave  trafik oluşturması anlamına geliyor. İnsanların seyahat konforunu artırıyorsunuz,  süreyi düşürüyorsunuz, o bölgede sanayinin büyümesini sağlıyorsunuz. Bu aynı  zamanda o bölgelerde yatırım, yatırım olması nedeniyle de ilave trafik oluşması  demek yani köprü, otoyol ve bağlantı yollarının oluşturacağı ilave trafiğe bağlı  olarak hem otoyollardan hem de köprüden geçecek araç sayısı ciddi miktarda  artacak. Zaten fizibilitemiz bunu öngörüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Arslan, bu tür projelerde sürücü ve yolcuların hayatını  kolaylaştırmanın ve konforunu artırmanın yanı sıra sanayinin önünü açmayı  hedeflediklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Arsa fiyatları 3 kat arttı diye haberler yapılıyor. Arsa fiyatları  durup durupken 3 kat artmaz, demek ki proje insanların erişimini kolaylaştırmış.  Bu yüzden insanlar orada aktif yaşamak istiyor. İkincisi, o bölgelerde yatırımın,  sanayinin önü açılmış. Orada yapılan yatırım, gerek gelecek ham maddeyi gerek  gidecek mamülü taşıma zorluğu nedeniyle dün ekonomik değildi, bugün bu projeler  nedeniyle ekonomik. Ekonomik olduğu için yatırım yapılıyor, yatırım yapıldığı  için de oradaki arsanın fiyatı 3 kat artıyor. Özel istirhamım, insanların bunu  atlamaması. Gerek arsa fiyatının gerek konut fiyatının artması bile bunun çok  önemli bir göstergesi çünkü biz bu güzergah üzerinde yaklaşık 25 milyon insanın  birbirine kolay erişimini sağlıyoruz.”

“İSTANBUL’DAN İZMİR’E 3 SAATTE GİDİLEBİLECEK”

Bu otoyolun İstanbul ile Bursa arasındaki seyahat süresini 45 dakika-1  saate düşürdüğünü, Gebze’den düşünüldüğünde yolculuğun 45 dakika bile sürmediğini  anlatan Arslan, 3 saatte İstanbul’dan İzmir’e gidilebileceğini söyledi.

Arslan, önemli olanın araçların geçiş sayısı değil, bölge sanayisinin  büyümesi olduğunu belirterek, “Toplanan vergiler Kars’takine, Hakkari’dekine  hizmet ediyor. Zaman zaman eleştiriliyoruz; ‘Aradaki fark Karslının,  Hakkarilinin, Sinoplunun, Mersinlinin cebinden çıkıyor.’ diye. Hayır, bunun  oluşturduğu katma değer, dönüyor oraya hizmet olarak gidiyor, bunun atlanmaması  lazım.” dedi.

Osmangazi Köprüsü ve bağlantı yollarından araç geçmemesi halinde,  verilen garanti nedeniyle firmalara ödenecek miktarın yıllık 750 milyon dolar  olduğunu ifade eden Arslan, bundan da işletme rakamlarıyla vergilerin  düşüleceğini bildirdi.

Konuya ilişkin bazen insafsız eleştirilerin yapıldığını vurgulayan  Arslan, şunları kaydetti:

“Bu kadar araç geçmesine rağmen yılda 1,5-2 milyar lira ödenecekmiş  gibi söylentiler çıkarılıyor. Kusura bakmasınlar ama biz bu tip projeri yaparken şunu ortaya koyuyoruz; Bu bir ihtiyaç mıdır, ihtiyaçtır. Bunu bugün yapabilecek  imkanımız var mı, yok. Çünkü imkanlar sınırlı ve ülkenin her yerine bölünmüş yol  yapıyorsunuz, hizmet götürüyorsunuz. O zaman alternatif finans yöntemlerini,  kamu-özel iş birliğini devreye sokarak, özel sektör dinamiklerinden  yararlanıyoruz. İşi hızlı ve kaliteli yapıyoruz. ‘Param yok’ deyip, insanımızın,  dünyanın yararlandığı nimetlerden yararlanmasını 25 sene sonraya öteleyeceğimize  bugün yapıyoruz. İkinci yöntem, borçlanırsınız, kredi alırsınız, döner o krediyi  ödersiniz. Biz bunun yerine diyoruz ki; kamu-özel sektör iş birliği çok başarılı  olduğumuz örnek bir uygulamadır. Dünya bizden örnek alarak uyguluyor. Geçen  vatandaşımız ödüyor, köprünün etrafta oluşturduğu katma değerle ülke bunun da  fazlasını kazanıyor.”

“HAVACILIKTA İŞLETME HAKKINDAN 10,5 MİLYAR DOLAR ELDE EDİLDİ”

Havacılık sektörüne yönelik olarak da benzer eleştirilerin yapıldığını  ifade eden Arslan, bu sektörden kaynaklı bugüne kadar ödenen garanti rakamı 40  milyon dolar iken, garanti üstü elde edilen rakamın 410 milyon dolar olduğuna  dikkati çekti.

Arslan, havacılık sektöründe işletme hakkı devrinden elde edilen  miktarın 10,5 milyar dolar olduğunun altını çizerek, “15 sene öncesini  düşünsünler, IMF’nin kapısında 300-500 milyon dolar borçlanabilmek için  dileniyorduk, el pençe divan duruyorduk. O günler YİD modeliyle yaptığımız  havalimanlarının işletme hakkından 10,5 milyar dolar elde ettik. Köprülerde,  otoyollarda işletme süresi bittikten sonra ayrıca işletme hakkı devrinden dolayı  ciddi gelirler elde edeceğiz. O gelirlerle de 80 milyona daha fazla hizmet  sağlayacağız. İşin bu boyutunun gözden kaçırılmaması lazım.” diye konuştu.

14 Ekim 2017
bosluk

FSM’de çalışmalar başlıyor

FSM’de çalışmalar başlıyor

İstanbul Valiliği’nde yapılan yazıla açıklama şöyle: “Karayolları 1. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre; Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Anadolu Yakası İstanbul-Edirne yönünde, ihlalli geçişlerin önlenmesi amacıyla Serbest Geçiş Sistemi tesis edilecektir. Söz konusu iş kapsamında otoyol üzerinde konstrüksiyonlar (TAK) kurulacak, bu TAK’ların altından dört şeritli araç geçişi sağlanacak şekilde çalışmalar tamamlanarak yol, trafiğe açılacaktır.

Bahsi geçen çalışmalar, 23.09.2017 Cumartesi günü saat 22.00’da başlayacak olup 07.11.2017 Salı günü saat 22.00’da tamamlanacaktır. Çalışma süresince trafik her iki yönde üçer şerit olarak sağlanacaktır. Çalışmalar sırasında meydana gelebilecek trafik yoğunluğundan sürücülerimizin mağdur olmamaları için alternatif güzergâhları (Avrasya Tüneli, 15 Temmuz Şehitler ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri) kullanmaları uygun olacaktır”.

22 Eylül 2017
bosluk

Yunus Emre Caddesi Yol Çalışması

Yunus Emre Caddesi Yol Çalışması

Başakşehir Belediyesi, Başakşehir 5.Etap ana caddesi olan Yunus Emre Caddesi üzerinde yol bakım çalışması başlattı. Başakpazar ‘a giderken bu yolu kullanmak isteyenler yol çalışması nedeniyle caddeye giremeyeceklerdir.

18 Eylül 2017
bosluk

Başakşehir Şelale Caddesi Prestij Cadde oluyor

Başakşehir Şelale Caddesi Prestij Cadde oluyor

Başakşehir araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu Bahçeşehir 1. Kısım Mahallesi’nde yer alan Şelale Caddesi yolu prestij cadde haline getiriliyor.

15 Eylül 2017
bosluk

Kayaşehir Otoyol, Köprü ve Viyadük Çalışmalarında Son Durum

Kayaşehir Otoyol, Köprü ve Viyadük Çalışmalarında Son Durum

Kuzey Marmara Bağlantı Yolları
İstanbul Başakşehir’in tam ortasında geçecek olan kuzey Marmara otoyol çalışması Toki kayaşehir konutlarını çepeçevre saracak. Başakşehir Kayaşehir çevresini saracak olan otoyol çalışmalarının son durumunu yerinde inceledik

23 Temmuz 2017
bosluk

Kayaşehir Çevre Yolu Çalışmaları

Kayaşehir Çevre Yolu Çalışmaları

Kayaşehir Yol durumuToki Kayaşehir projesini çevreleyecek olan otoyolların çalışması tüm hızı ile devam ediyor.

24 Mayıs 2017
bosluk

Başakşehir Kayaşehir Yol ve Kavşak Çalışmaları

Başakşehir Kayaşehir Yol ve Kavşak Çalışmaları

İstanbul Başakşehir Kayaşehir Yol Kavşak İnşaatı

İstanbul Başakşehir ilçesi Kayaşehir Bölgesinde havaların ısınması ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü yol çalışmalarına hız verildi.

20 Nisan 2017
bosluk
------ SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

SOSYAL MEDYA TAKİP—— SPONSOR BAĞLANTI ——-