TOKİ’den İstanbul Finans Merkezi’ne 2.8 milyar liralık temel

Son Güncelleme: 19 Ağustos 2016 - 10:27 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde yer alması planlanan BDDK ve SPK binalarının temeli gelecek haftaya atılacak. TOKİ’den İstanbul Finans Merkezi’ne 2.8 milyar liralık temelTOKİ Başkanı M. Ergün Turan, 2.8 milyar lira toplam proje gelir hedefine sahip dev yatırımların inşasına artık başlanacağını kaydetti. Ergün’e göre ilk kazma vurulduktan sonra Merkez Bankası binası için de çok kısa bir süre içinde ihaleye çıkılacak.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) projesinin inşaatında çok önemli bir eşiğe gelindiği bilgisine yer veren Hürriyet Gazetesi’nden Sadi Özdemir, TOKİ Başkanı M. Ergün Turan ile yaptığı görüşmeyi aktardı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye ekonomisinin aleyhine işlemesi gereken zamanı tersine çevirdiklerini anlatan Başkan Turan, bunun dünyaya güçlü bir mesaj olacağının altını çizdi.

BDDK VESPK’DAN TOPLAM SATIŞ GELİRİ HEDEFİ 2.8 MİLYAR LİRA
İstanbul Finans Merkezi’nde toplam satış geliri hedefinin 2.8 milyar lirayı bulması beklediklerini kaydeden Turan, iki büyük kompleksin temelinin büyük ihtimalle atılacağını kaydetti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) binalarının (kompleks) daha önce ihale edildiğini hatırlatan Turan, “İFM hükümet programlarında ve orta vadeli programda yer alıyor. BDDK ve İFM için inşaat aşamasındayız. Haftaya iki projede daha ilk kazmayı vurabiliriz” dedi.

BDDK’NIN İHALESİNİ YDA KAZANMIŞTI
İmzalanan protokol kapsamında TOKİ, 25 Nisan 2014 tarihinde BDDK binası için arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı işi ihalesi gerçekleştirilmiş ve ihaleyi YDA kazanmıştı. Şubat 2015 tarihinde imzalanan sözleşmeye göre arsa karşılığı satış toplam geliri 1 milyar 861 milyon lira ve yüzde 20’lik idare payı geliri ile 372 milyon 200 bin lira olarak gerçekleşecek. İhaleye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayı beklenirken diğer yandan da projenin inşaat ruhsatı için Ümraniye Belediyesi’ne hemen müracaat edilecek.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) projesi ihalesi ise arsa karşılığı satış toplam geliri 915 milyon 417 bin lira, yüzde 23.5’lik arsa paylı ile 215 milyon 123 bin lira taahhüt edilmişti.


TOKİ’den İstanbul Finans Merkezi’ne 2.8 milyar liralık temel ile Benzer Yazılar:

19 Ağustos 2016 Saat : 10:27

TOKİ’den İstanbul Finans Merkezi’ne 2.8 milyar liralık temel Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir