TOKİ’ye bir ayrıcalık daha!..

Son Güncelleme: 8 Ocak 2013 - 1:01 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, konutta yeni KDV düzenlemesi ile TOKİ’nin sektör dengelerini altüst edeceği, sektör bileşenlerinin mağduriyetine yol açacağı iddiasında bulundu.İMO’nun konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Bakanlar Kurulu’nun 1 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 24 Aralık 2012 tarih ve 2012/4116 sayılı kararı ile TOKİ’yle çalışan yüklenici firmalara bir ayrıcalık daha tanınmış oldu.

TOKİ'ye bir ayrıcalık daha!..

Konutta KDV oranlarına yeni bir düzenleme getiren karar, inşaat sektöründeki durağanlığı artıracak, ikinci el konut fiyatlarını yükseltecek ve dolayısıyla alt ve orta gelir grubunun ev sahibi olma hayalini zora sokacak özellikler içermektedir.

Daha önceki düzenlemede, ‘Türkiye genelinde net büyüklüğü 150 metrekarenin altında olan konutlarda yüzde 1, 150 metrekare ve üzerindeki konutlarda ise yüzde 18 KDV oranı’ uygulanırken, yeni kararla, büyükşehirlerde arsa birim metrekare vergi değeri 500 TL ile 1000 TL arasında olan konutlar için yüzde 8, 1000 TL ve üzerinde olan konutlar için ise yüzde 18 KDV oranı uygulanacağı hükme bağlanmıştır.

Kentsel dönüşüm kapsam dışı!

Bakanlar Kurulu kararının bir istisnası bulunuyor ki bu istisna, konut üretimi yapan firmalar arasında haksız rekabete yol açmakla kalmamakta, kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde TOKİ’den iş alan yüklenici firmalara KDV yükü getirmeyerek, ev alacak vatandaşları TOKİ ve TOKİ’yle çalışan firmalara mahkûm etmektedir.

Konut fiyatlarına doğrudan yansıyacak yeni KDV oranlarının, ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’ kapsamındaki rezerv yapı alanlarında, riskli alan olarak belirlenen yerlerde ve riskli yapılarda uygulanmayacak olması, aynı parsel içinde, hatta komşu adalarda üretilecek konutların satış fiyatları arasında kayda değer bir farkın oluşmasına yol açacaktır.

Siyasi iktidarın yapı üretim sürecine bütünlüklü bir program çerçevesinde yaklaştığı açıktır.

Büyükşehir Belediye Kanunu ile büyükşehir sayısı çoğaltılmış, neredeyse eş zamanlı olarak ‘kentsel dönüşüm’ yasası çıkartılmış ve ardından kentsel dönüşlüm projelerini cazip hale getirmek için KDV oranları düzenlenmiştir.

Ruhsatlarını 2013 yılında ruhsat alacak olan konutlar için uygulamaya konulan yüksek KDV oranı ister istemez vatandaşı ikinci el konuta yönlendirecek ve ikinci el konutların fiyatı arz-talep ilişkisi gereği yükselecektir.

Kuruluş amacı olan sosyal konut yapımının çok ötesine geçerek lüks konut üretiminden arsa alım satımına kadar neredeyse her alanda faaliyet gösteren TOKİ’nin ‘Afet Riski Altındaki Alanlar Hakkındaki Kanun’ ile birlikte görülmemiş yetkilerle donatıldığı bilinmektedir.

Bir kamu kuruluşu olarak TOKİ, hem kamu olanaklarından yararlanarak hem de vergiden muaf tutularak pek çok imtiyaza sahip kılınmıştır.

Sektörün ayrıcalıklı dev ‘kamu şirketi’ haline getirilen TOKİ, KDV imtiyazıyla gücüne güç katacak, sektör dengelerini altüst edecek, sektör bileşenlerinin mağduriyetine yol açacaktır.”

Yeni uygulama arsaların yüzde 6’sını kapsıyor

Bu arada, Maliye Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, söz konusu düzenlemeden büyükşehirlerde bulunan arsaların yaklaşık yüzde 6’sı etkilenecek.

Bir maliye yetkilisi, “Büyükşehirlerde arsa ve araziye ait metrekare birim değerlerine sokak sokak, cadde cadde baktığımızda, söz konusu düzenlemeden büyükşehirlerdeki arsaların yaklaşık yüzde 6-7’sinin etkileneceğini tespit ettik” dedi.   cnnturk


TOKİ’ye bir ayrıcalık daha!.. ile Benzer Yazılar:

8 Ocak 2013 Saat : 1:01

TOKİ’ye bir ayrıcalık daha!.. Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir