Trabzon Sümela Manastırı Görmeye Değer

Son Güncelleme: 12 Ekim 2016 - 12:42 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Trabzon’daki dünyaca ünlü Sümela Manastırı, bölgede en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor. Trabzon Sümela Manastırı Görmeye Değer

Rize’nin İkizdere İlçesi’ndeki Anzer Yaylası, muhteşem doğası ve dünyaca ünlü balının yanı sıra çok sayıda endemik türde çiçeğe de evsahipliği yapıyor. Doğu Karadeniz’e tur düzenleyen acentelerin gözdesi tarihi Giresun Kalesi, restoran, çay bahçeleri, parklar, yürüyüş yolları ve piknik alanlarıyla güzel bir gün geçirmek isteyenleri bekliyor.

Trabzon’un Maçka İlçesi’nin Altındere Köyü sınırlarındaki Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerinde kurulan dünyaca ünlü Sümela Manastırı, halk arasında “MeryemAna” olarak anılıyor.

Sümela Manastırı şimdiki durumuyla varlığını 13. yüzyıldan itibaren sürdürüyor. 19. yüzyılda büyük binaların ilave edilmesiyle manastır muhteşem bir görünüm kazanmış, en zengin ve parlak dönemini yaşamış.
Trabzon’a 99, Çaykara İlçesi’ne 19 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunan Uzungöl, yamaçlardan düşenkayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşuyor.

Uzungöl, yeşili, yöreye uygun tarzda yapılmış eski ahşap evleri, trekking, kuş gözlemciliği, botanik amaçlı turların yanı sıra Şekersu, Demirkapı, Yaylaönü gibi yaylalara geziler düzenleme olanağı da sağlıyor.
Atatürk’ün 1934 ve 1937 yıllarında Trabzon’u ziyaretinde konakladığı çam korusu içindeki Atatürk Köşkü ise Trabzon Belediyesi’nce dekore edilerek müze haline getirilerek, turizmin hizmetine sunulmuş.


Trabzon Sümela Manastırı Görmeye Değer ile Benzer Yazılar:

12 Ekim 2016 Saat : 12:42

Trabzon Sümela Manastırı Görmeye Değer Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir