Tüketici Kanunu’nda Planlanan Değişiklikler

Son Güncelleme: 27 Kasım 2012 - 8:58 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Tüketici Kanunu’nda planlanan değişiklikle ilgi açıklama yapan AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, “Bankaların kredi kartı yıllık ücreti, dosya parası, hesap işletim bedeli gibi müşterisinden aldığı toplam 31 kalem ücret yeni kanunla”

Tüketici Kanunu'nda Planlanan DeğişikliklerTüketici Kanunu’nda planlanan değişiklikle ilgi açıklama yapan Ak Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, “Bankaların kredi kartı yıllık ücreti, dosya parası, hesap işletim bedeli gibi müşterisinden aldığı toplam 31 kalem ücret yeni kanunla kaldırılacak” dedi.

Kinay, gazetecilerle yaptığı basın toplantısında, Hükümetin hazırladığı

“Tüketici Reformu” yasa taslığının önümüzdeki günlerde kanunlaşarak yürürlüğe gireceğini söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı bu tasarının 75 milyonu sevindirecek bir haber olduğunu dile getiren Kinay, şöyle konuştu:

“Taslak, bankacılık faaliyetlerinden konut satışlarına, ayıplı malların iadesinden, elektronik aletlerin kullanım diline kadar birçok alanda tüketici lehine düzenlemeler getiriyor. Türk Ticaret ve Borçlar Kanunu’na uyum için hazırlanan 54 maddelik tasarıda, en önemli düzenleme ise kredi kartı aidatlarının kaldırılması oldu. Bankaların kredi kartı yıllık ücreti, dosya parası, hesap işletim bedeli gibi müşterisinden aldığı toplam 31 kalem ücret yeni kanunla kaldırılacak. Biz, Ak Parti olarak tüketici hakkını kul hakkı olarak görüyoruz. Bu tasarı, geniş katılımlı ve yoğun bir biçimde yürütülen bir çalışma ürünüdür. Buna bazı itirazlar gelebilir. Ama esasen yıllardır hak arama yolları ve sonuç alma imkanı sınırlı olan tüketicilerimizin, böyle önlemler içeren açık bir yasaya ihtiyacı vardı. Üreticilerimiz bilmelidir ki, bunlar birçok gelişmiş ülkenin uyguladığı tedbirlerdir. Tüketici hakları ne kadar güvence altına alınırsa, üreticilerimiz de uluslararası rekabet gücünü o nispette artırır.”

Kinay, bu yasa taslağını “Tüketici Koruma Kalkanı” olarak adlandırdıklarını ve özellikle bankacılık sektöründe, vatandaştan “işlem gelirleri” adı altında alınan gizli faiz ortadan kalkmış olacağını sözlerine ekledi.


Tüketici Kanunu’nda Planlanan Değişiklikler ile Benzer Yazılar:

27 Kasım 2012 Saat : 8:58

Tüketici Kanunu’nda Planlanan Değişiklikler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir