Türkçe olimpiyatları final gecesi Kayaşehir Olimpiyat Stadında yapıldı

Son Güncelleme: 17 Haziran 2013 - 9:18 0 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • Türkçe olimpiyatları final gecesi Kayaşehir Olimpiyat Stadında yapıldı
0 Paylaşımlar

Evrensel Barışa Doğru sloganıyla düzenlenen 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları muhteşem bir kapanış töreni ile final yaptı. 250 bin davetli gelince Olimpiyat stadı tamamen doldu. Çok sayıda İstanbullu da töreni stad dışından takip etti.

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından ‘Evrensel Barışa Doğru’ sloganıyla düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları’nın görkemli kapanış şöleni, İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirildi.

Türkçe olimpiyatları final gecesi Kayaşehir Olimpiyat Stadında yapıldı

Olimpiyat Stadı’ndaki final gecesine Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan ve çok sayıda bakan birlikte katıldı. Erdoğan, ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ sloganları içinde başladığı konuşmasında birlik mesajları verdi.

10 KANALDAN CANLI YAYIN

Şöleni, televizyonları başında takip eden izleyicilerin dışında 250 bin dolayında davetli stat içinde ve çevresinde kurulan dev ekranlardan takip etti. Atatürk Olimpiyat Stadı’ndaki şöleni iki helikopter de havadan izledi. Gece süresince sahne olacak dünya çocukları davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı. Birbirinden renkli görsel şovlara sahne olan Türkçe Olimpiyatları’nın kapanış şöleni dünya çocuklarının sahnede birlikte seslendirdikleri ‘Yeni bir dünya kuruyorlardı’ şarkısıyla son buldu. İki helikopter ve 30’a yakın kamera ile takip edilen şöleni 10’a yakın televizyon kanalı canlı yayınladı.

BAŞBAKAN AYAKTA ALKIŞLANDI

‘Evrensel Barışa Doğru’ sloganıyla düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları’nın kapanış törenine katılan Başbakan Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan ve çok sayıda bakan da eşlik etti. Kazlıçeşme’deki Milli İradeye Saygı Mitingi’nden sonra olimpiyat şölenine katılan Başbakan Erdoğan, stada gelişinde büyük bir coşkuyla karşılandı. Stadı dolduran on binler Erdoğan’ı ayakta alkışladı.

İZLEYİCİ REKORU KIRILDI

İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı, 11. Türkçe Olimpiyatları kapanış töreni için tamamen doldu. Davetliler akın akın geldikleri stadı erkenden doldurdu. Davetlilerin, kalabalık gruplar halinde stada akın etmesi ise ilginç görüntüler oluşturdu. 80 bin kişilik stadın 150 bine çıkarılan kapasitesi bile gelen insan seli karşısında yetersiz kaldı. Dışarıda kalan yüzlerce davetli stat içindeki şöleni stat dışında kurulan dev ekranlardan izledi.

Onlarda molotof burada sevgi var

Başbakan Erdoğan konuşmasında Gezi Parkı olaylarına değinerek ‘Onlarda molotof sizde şarkı vardı’ dedi. Birlik ve beraberlik mesajları veren Erdoğan, ‘Kürt-Türk demeden, siyah-beyaz demeden, Müslüman-Hristiyan-Budist demeden, ortaklıklara vurgu yapılan bir dünya hayal ediyoruz. Farklılıkların bizi ayırdığı değil, kucakladığı bir dünya istiyoruz’ diye konuştu.

Sözlerine, ’11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın kapanış töreninde sizleri selamlıyorum.’ diyerek başlayan Erdoğan, ‘Kendilerini Türkçe’ye Türkiye’nin barış mücadelesini Türkçe anlatmaya adamış yollara çıkmış sevgili öğretmenlerimizi tekrar tekrar tebrik ediyorum’ dedi.

3 haftadır Türkiye’de birbirinden taban tabana zıt iki fotoğrafın bulunduğunu kaydeden Erdoğan, ‘Bir tarafta taş vardı sapan vardı molotof kokteyli vardı. Diğer tarafta Türkçe vardı Türkü vardı Şiir vardı.

Bir tarafta çatışma vardı bir tarafta kardeşlik dostluk barış vardı. Bir tarafta vandallar bir tarafta gönül dili Türkçe’ye sarılmış barış elçileri vardı. Bir tarafta hakaret vardı sövgü vardı tahammülsüzlük vardı ama diğer tarafta sevgi vardı aşk vardı hoşgörü vardı. Dövene elsiz gerek sövene dilsiz gerek diyen engin neferler vardı.’ ifadelerini kullandı. Konuşmasında sanatçı İbrahim Tatlıses’e şifalar dileyen Erdoğan, ‘Bulgaristan’da 12 yaşındaki yavrumuzu dinledim. Baktım ki bambaşka.. Dilinde değil gönlünden hücrelerinden geliyor. Karşımda adeta İbrahim Tatlıses’i gördüm. Kutluyorum tebrik ediyorum. Bize bu gururu yaşattığınız için sizlere teşekkür ediyorum.’ diye konuştu. yenişafak


Türkçe olimpiyatları final gecesi Kayaşehir Olimpiyat Stadında yapıldı ile Benzer Yazılar:

17 Haziran 2013 Saat : 9:18

Türkçe olimpiyatları final gecesi Kayaşehir Olimpiyat Stadında yapıldı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir